Stína Ágústsdóttir to wokalistka, która urodziła się i wychowała w Islandii, ale mieszkała również w Danii i Anglii, a obecnie od kilku lat przebywa w Montrealu, w Kanadzie.

Shot-1101

Pisałem o tej islandzkiej artystce więcej przy okazji recenzji jej poprzedniego solowego albumu „Concrete World” (2010; recenzja tutaj), jak również opisując drugie wydawnictwo „Neon Hearts” (2010;recenzja tutaj) indie pop rockowego zespołu Nista, w którym również śpiewa Stina.

Pod koniec 2016 roku na rynku pojawił się trzeci solowy album Stíny Ágústsdóttir zatytułowany „Jazz á íslensku” (ang. Jazz in Icelandic). I jak już am tytuł tego wydawnictwa wskazuje, wypełnia go muzyka koncentrująca się na jazzowych standardach, z tym, że wykonana po islandzku. Autorką tekstów jest Stina, która napisała je we współpracy z jednym z najbardziej cenionych islandzkich poetów Þórarinnem Eldjárnem. Teksty te maja charakter głównie romantyczny. Przepełnione są emocjami, gdzie wzajemnie przeplatają się małe i wielkie tragedie, gdzie miłość spotyka się z dramatem. Choć z  drugiej strony nie brakuje w nich również dystansu i poczucia humoru. A muzyka? To w skrócie mówiąc po prostu klasyczny jazz. Jazz elegancki, wyrafinowany, pełen powabu i dostojności. Mistrzowski pod względem kompozycyjnym i aranżacyjnym, ze znakomicie rozłożonymi akcentami poszczególnych instrumentów i poprowadzonymi liniami wokalnymi.

Przy okazji wspomnę, iż na najnowszym albumie Stíny Ágústsdóttir akompaniują artystce wybitni islandzcy instrumentaliści:

Sigurður Flosason – saksofon altowy
Anna Gréta Sigurðardóttir – fortepian
Einar Scheving – perkusja
Þorgrímur Jónsson – kontrabas

15589565_1284584844918041_8128547768594806299_n

Pomysł na płytę „Jazz á íslensku” zrodził się po serii koncertów, jakie Stína zagrała wraz z pianistką Anną Grétą Sigurðardóttir. Podczas tych występów wokalistka niby dla żartu wykonała kilka utworów śpiewając je przetłumaczone na język islandzki. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem. Stąd wynikiem jest oficjalna płyta z „jazzem po islandzku”.

Stinie i spółce udało im się stworzyć na „Jazz á íslensku” wciągającą muzyczną opowieść. Opowieść o zmiennych nastrojach. Raz bardzo nastrojową i kojącą, innym razem lekką i swobodną, a jeszcze kiedy indziej zaskakującą sporym ożywieniem w postaci bardziej energicznych numerów. Cała płyta, jak i jej poszczególne kompozycje przemyślane są od początku do końca. Równocześnie ukazują wielką artystyczną wrażliwość muzyków, a zarazem szacunek dla dźwięków, które posłużyły im za inspirację. Prostota i szczerość tej muzyki przekonują i wzbudzają zachwyt. Dlatego można się w niej zanurzyć i przeżyć niesamowite uniesienia.

Słów jeszcze kilka o głosie Stiny, który brzmi na tej płycie rewelacyjnie. Jej śpiew jest zazwyczaj ciepły, spokojny, zmysłowy i przejmujący. Wokalistka potrafi również zabrzmieć intrygująco, mocniej i bardziej stanowczo. Niebanalne, choć proste melodie dają szerokie pole do wokalnych interpretacji pełnych wysmakowanych niuansów. Piosenka za piosenką utwierdzają słuchacza w przekonaniu, że ma do czynienia z płytą dojrzałej wokalistki.

Klimat albumu „Jazz á íslensku” czaruje i oszałamia zarazem, co tylko potwierdza nieprzeciętny talent i piękny głos Stíny Ágústsdóttir.

 

45922-stina-agustsdottir-jazz-a-islensku

Stína Ágústsdóttir :: Jazz á íslensku

1. Kysstu Mig Að Morgni
2. Ég Veit þú Hugsar Um Mig
3. Grindavíkurjazz
4. Svífur á Mig
5. Ég Veit Einn Gimstein
6. Hver Vill ást?
7. Vísa Um Veginn
8. Vesen
9. Kvaeridda
10. Vorið Og Tómið
11. Fargan
12. Ég Kveð þig ast

 

 

Stína Ágústsdóttir : facebook / soundcloud / myspace

Stína Ágústsdóttir :: Jazz á íslensku (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów