614800_10151011068525819_1280647536_o

Sudden Weather Change to rockowa grupa z Islandii, o której pisaliśmy już przy okazji recenzji ich debiutanckiego krążka „Stop! Hand Grenade in the Name of Crib-Death ‚nderstand?„(Kimi Records, 2009; recenzja tutaj).

8fbe70e1c297ea36
Od 2011 roku Sudden Weather Change działa jako kwartet:

Bergur Thomas Anderson – bas, wokal
Dagur Sævarsson – gitary
Loji Höskuldsson – gitary, wokal
Oddur Guðmundsson – perkusja

Pod koniec lipca 2012 roku islandzka grupa wydała swój drugi album zatytułowany „Sculpture”. Nagrania materiału rozpoczęły się jeszcze latem 2011 roku w Greenhouse Studios, należącym do Valgeira Sigurdssona, który zajmował się masteringiem płyty. Zespół współpracował podczas rejestracji swojego materiału z dwoma producentami: Ben Frost i Þorbjörn G. Kolbrúnarsson.

Okrojony skład zespołu (w porównaniu do debiutu) oraz współpraca z w/w muzykami zaowocowała nowym podejściem Sudden Weather Change do tworzenia swojej muzyki. Sami artyści podkreślają, że muzykę należy postrzegać jak atmosferyczne zjawisko, które zmienia się wraz z kolejnymi doświadczeniami i aktualnie przeżywanymi doznaniami.

O ile wcześniej padały częste porównania muzyki islandzkiego zespołu do takich gitarowych kapel lat 90-tych jak Slint, Polvo, Pavement, Sonic Youth, o tyle obecnie Sudden Weather Change brzmi już znacznie inaczej. Nasuwa się słowo – dojrzalej. Nadal muzyka daje wiele miejsca na odpowiednie rozładowanie emocji, jest hałas i mroczne sprzężenia, ale pojawia się też nastrojowość i dużo dużo więcej innych smaczków, o których za chwilę.

536557_10151092469847461_390057949_n

Wcześniej zespół koncentrował się przede wszystkim na nieskrępowanej dzikiej energii i gitarowym hałasie. Aktualna muzyka Sudden Weather Change jest zdecydowanie bardziej przemyślana, bardziej przestrzenna i wielowymiarowa. Jest tutaj miejsce na chaos ale i spokój. Wydaje się, że ważne dla zespołu było także stworzenie specyficznej atmosfery, która jak klamra spajałaby poszczególne utwory. Udało się i dzięki temu album brzmi spójnie, pomimo wielu kontrastów dźwiękowych. Utwory mocno przylegają od siebie i tworzą niemal jedną całość. Sprawia to, że słucha się tej płyty przyjemnie. Ponadto nowe kompozycje mają otwartą strukturę, są pełniejsze, bogatsze stylistycznie i brzmieniowo. Płyniemy zatem napędzani wartkim strumieniem dźwięków składających się w świetne tematy.

Wprawdzie zespół powraca w swojej muzyce do alternatywnych rockowych korzeni lat 90-tych, ale muzycy nie boją się eksperymentów. Poszerzają swoje psychodeliczne gitarowe brzmienie, przekraczając kolejne stylistyczne granice muzyczne. Sięgają na przykład po chłód i dystans charakterystyczny dla zimnej fali spod znaku The Cure i Joy Division. Albo inspirują się rytmiką i wrażliwością Radiohead. Innym razem serwują żarliwy rockowy soul w klimatach The Afghan Whigs. Najbardziej jednak słychać w nowym Sudden Weather Change wpływy post-rocka, a także elektroniki, muzyki filmowej/neoklasycznej i ambientu. Dodatkowo pojawiają się elementy i motywy progresywne oraz awangardowe.

Sudden Weather Change mają pomysł, jak wymieszać dostępne środki, by stworzyć coś ciekawego i umiejętne łączą je w całość. Należy jednak podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z tępym naśladownictwem, a czymś twórczym i intrygującym.

 

 

Sudden Weather Change :: Sculpture

1. Weak Design 3:43
2. Not a Line But a Circle 3:36
3. Proper Flavor 6:11
4. American Horses 5:49
5. Heavy Head 5:26
6. Skin Grips 5:02
7. The Blues 3:43
8. New Motive 4:03
9 .Early Words 6:18

 

 

 
Sudden Weather Change : bandcamp / facebook / soundcloud

Sudden Weather Change :: Sculpture (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj