Zespół Sudden Weather Change został założony w 2006 r. przez grupę pięciu przyjaciół wspólnie uczęszczających do Icelandic Arts College i już po niedługim czasie cieszył się uznaniem wśród publiczności za sprawą energetycznych koncertów.

W grudniu 2006 roku zespół wydał 6-utworową EP’ę, która zdobyła powszechne uznanie w prasie islandzkiej i poszerzyła znacznie grono fanów. Swój pierwszy długogrający album „Stop! Handgrenade In The Name of Crib Death ‚nderstand?” zespół wydał w 2009 r. nakładem wytwórni Kimi Records.

W lecie 2008 roku grupa miała napisanych już kilka utworów i byli zmotywowani do ich zarejestrowania. Wówczas zespół spotkał na swojej drodze Friðrika Helgasona, który kończył stopień inżyniera dźwięku i potrzebował projektu do szkoły. Tak więc był to pierwszy album i pierwsza sesja nagraniowa Friðrika jako inżyniera i producenta.

Album był nagrywany w sierpniu 2008 r. w wynajętym najstarszym domu w Borgafjörður o nazwie Trönur. Dalsze nagrania zostały wykonane w Seljabraut w 2009 roku. Niektóre z utworów zamieszczonych na płycie powstawały od 2006 r., podczas gdy inne były dopiero na ukończeniu i dopracowywane były podczas nagrań.

Celem Sudden Weather Change było stworzenie surowego, żywego i mocnego albumu. Dlatego większość muzyki została nagrana na żywo, za pierwszym razem, bez większych poprawek. Także tytuł albumu „Stop! Handgrenade In The Name of Crib Death ‚nderstand?” był wynikiem założenia, że ma być śmieszny i absurdalny. Całość tworzy obraz młodzieńczości, spontaniczności, nastroju swobody i nieograniczenia. Ponadto w ostatnim dniu nagrań zespół zaprosił do siebie najbliższych przyjaciół i znajomych na wspólną imprezę.

Album “Stop! Handgrenade In The Name of Crib Death ‚nderstand?” zaczyna się od naturalnych dźwięków otoczenia. To nagrania, które zostały zarejestrowane na zewnątrz domu, kiedy zespół odwiedził przypadkowy gość ze swoimi psami. Zespół nagrał ich rozmowę i efekt tego można usłyszeć na początku i na końcu albumu.

Muzyka Sudden Weather Change to w krzywdzącym uproszczeniu dużo hałasu i jazgotu gitar. Jest dynamicznie, głośno, a gitary wchodzą w kolizje dźwiękowe. Do tego dochodzą schizofreniczne i tajemnicze teksty. Poszczególne elementy tworzą ekscentryczny muzyczno-liryczny kolaż.

Muzyka zespołu może przypominać dokonania Sonic Youth, z hipnotyzującymi liniami gitary przeplatającymi się z niskimi dźwiękami basu i perkusją, które tworzą wysokie ściany dźwięku. Głośne gitary kojarzą się również z brzmieniem Dinosaur Jr.

Sudden Weather Change to młody, świeży zespół, który potrafi przywrócić stare dobre czasy muzyki alternatywnej lat 90-tych i przywołać ducha brzmień zespołów Unrest, Pavement, Chavez, Superchunk i Slint.

Szaleni? Zbuntowani? Dzicy? Po prostu młodość.

W 2010 r. zespół wygrał w Icelandic Music Awards w kategorii najlepszy debiut.

 

Sudden Weather Change :: Stop! Handgrenade In The Name of Crib Death ‚nderstand?

01. Kilgore Trout III
02. 1.6 Facilitate Access
03. Beatlemania
04. St. Peter’s Day
05. Matrix
06. Black Lung
07. Prey Mode
08. Ampeg!
09. Kajaks
10. Vagina Bleeding
11. Team Explosion Dolphin
12. Metanite
13. She Was A Cheerleader

 

Sudden Weather Change : facebook / bandcamp / soundcloud

Sudden Weather Change :: Stop! Handgrenade In The Name of Crib Death 'nderstand? (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów