SUNNA, czyli tak naprawdę Sunna Guðlaugsdóttir to islandzka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

Artystka dorastała w małej wiosce rybackiej znajdującej się w północno-zachodniej części Islandii. Jak sama przyznaje, jej dom od zawsze wypełniony był muzyką i śpiewem, już jako dziecko śpiewała chórki w piosenkach swojego ojca. W wieku 13 lat przeprowadziła się do Danii i tam uczęszczała do szkoły średniej. W wieku 19 lat przeprowadziła się z powrotem do Islandii.

Swoje piosenki Sunna pisała od wielu lat, jednakże brak jej było pewności siebie. Wciąż przekonywała samą siebie i próbowała sobie wmówić, że muzyka to tylko hobby. Ale po pewny czasie, po wielu różnych doświadczeniach, próbach edukacji i podejmowanych pracach, musiała w końcu przyznać się do tego, że śpiewanie i granie muzyki jest jedyną rzeczą, którą chce robić w życiu. W wyniku tego artystka rzuciła ówczesną pracę i znalazła inną, która dała jej więcej więcej przestrzeni, miejsca i czasu na tworzenie muzyki. Sunna oddała się wtedy w pełni pisaniu muzyki i tekstów na swój pierwszy album, który po części finansowany był dzięki wsparciu fanów za pośrednictwem strony crowdfundingowej. W 2018 roku w sieci pojawiły się pierwsze single artystki, w tym samym roku SUNNA występowała także na żywo ze swoim zespołem, który tworzą: Lasse Michelsen – gitara, Sigurdór Guðmundsson – bas i Lars Pedersen – perkusja.

Natomiast 15 lutego 2019 roku SUNNA zadebiutowała albumem EP zatytułowanym „Declaration”. Na płycie znalazło się sześć kompozycji inspirowanych głównie folkiem i indie popem, chociaż pojawiają się w nich także inne stylistyczne nawiązania, chociażby alt. country, gospel, soul. Islandka powołuje się na wpływy takimi artystami jak Tina Dickow i First Aid Kit, a także na klasyków – Joni Mitchell,  Joan Baez i Bob Dylan.

W folk-popowe brzmienie „Declaration” wpleciona jest surowa islandzka natura oraz przejmujące, ale nienarzucające się gitarowe melodie. Kompozycjom towarzyszy ciepła i intymna atmosfera, która emanuje emocjonalnością. W swoich osobistych tekstach SUNNA w przekonujący i poruszający sposób śpiewa o głębokich uczuciach i trudnych tematach, takich jak samotność, depresja i oczywiście miłość.  Jej kojący i zmysłowy głos pięknie przeplata się z folkowymi harmoniami. Pewne, swobodne i lekkie linie wokalne doprawione są skandynawską melancholią. Artystka potrafi błyszczeć swoim storytellingiem, snuciem opowieści.

Oczywiście „Declaration” nie jest niczym przesadnie oryginalnym, przecież czerpie garściami z tradycji. Mimo to w wyniku połączenia klasycznych inspiracji, niebywałego talentu i głosu Islandki oraz fajnych pomysłów na melodie i aranże powstała naprawdę przejmująca płyta ukazująca świadomą swojej kobiecości, pewności siebie i swojej muzyki singer-songwriterkę. 

 

 

 

SUNNA :: Declaration

1. Need 4:44
2. Sister 3:53
3. Shitty Day 4:55
4. Declaration 3:32
5. Hold Me Loose 4:51
6. Watch the Water 3:40

 

 

 

 

Sunna : website / facebook / soundcloud / spotify


SUNNA :: Declaration (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów