Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

W podróży.

Pianistka jazzowa i kompozytorka Sunna Gunnlaugs, to osobowość mocno zasłużona dla islandzkiej sceny jazzowej, która wielokrotnie pojawiała się na naszej stronie. Jej wydawnictwa odbiły się szerokim echem w świecie jazzu zdobywając świetne recenzje.  Ostatni album artystki ukazał się 5 lat temu i nosił tytuł „Ancestry” (2018, recenzja TUTAJ).

14 lutego 2023 roku Sunna Gunnlaugs wydała swój najnowszy solowy album pod tytułem „Becoming”. Materiał nagrany 13 i 14 lipca 2022 roku przez Kjartana Kjartanssona (odpowiada on również za miksy i mastering albumu) w Harpa Concert Hall, został wyprodukowany przez artystkę oraz Scotta McLemore’a. Autorem zdjęcia na okładce płyty jest Óli Már. W nagraniach tego albumu wzięli udział:

Sunna Gunnlaugs – fortepian
Þorgrímur Jónsson – kontrabas
Scott McLemore – perkusja

Na profilu artystki na platformie bandcamp możemy przeczytać, że: Islandzka pianistka Sunna Gunnlaugs pisze muzykę, która wypływa z głębokiej szczerości. Tworząc kompozycje czerpie inspiracje ze swoich doświadczeń i uczuć, które wpływają na emocje słuchaczy i przywołują w ich wyobraźni odpowiednie obrazy. Na swoim najnowszym wydawnictwie „Becoming” dołączają do niej jej wieloletni współpracownicy, basista Þorgrímur Jónsson i perkusista Scott McLemore. Więź tego tria jest silna, umocniona trwającą ponad dekadę wspólną pracą, o czym świadczy ich mocna, ale subtelna interakcja i elokwentne partie solowe wszystkich trzech członków.

Becoming” to piąty album, który Sunna Gunnlaugs wydała z tym trio. Jest to jednak pierwszy album od czasu „Mindful” (2000), który zawiera wyłącznie jej własne kompozycje.

Osiem nowych utworów przygotowanych na omawiane wydawnictwo opisuje tęsknotę za podróżowaniem. Jest to być może zrozumiałe dla kogoś mieszkającego na małej wyspie znajdującej się na północnym Atlantyku. Artystka opowiada w tym miejscu o swojej dziecięcej fascynacji Tin Tinem, który przeżywał różnorodne przygody. Muzyka z „Becoming” ma za zadanie przenieść słuchacza do miejsc zarówno tych wyobrażonych, jak i rzeczywistych w sposób, w jaki może to zrobić tylko nordycko-amerykański styl jazzowej muzyki Sunny Gunnlaugs.                    

Osiem fragmentów, z których składa się „Becoming” układa się w spójną, wielowątkową i nieustannie rozwijającą się podróż, z której emanuje elegancja, intymność, przestrzeń, wolność i zew przygody. To intrygująca mozaika stylistyk, emocji, odniesień i tematów. W nagraniach splatają się rozmaite dźwiękowe ścieżki o wielobarwnych pejzażach rytmicznych i brzmieniowych. Muzykom udaje się uciec od nudy i przewidywalności. Kompozycje zostały wykonane z dużą pasją i precyzją. Naprawdę nie ma tu słabych momentów.

Sunna Gunnlaugs po raz kolejny ujawnia talent do tworzenia pomysłowych i zapamiętywanych motywów, równocześnie rozwija swój styl i pomysł na muzykę jazzową. kompozytorka postanowiła opowiedzieć o swojej fascynacji do podróżowania, przekładając ją na piękną i w wielu fragmentach zjawiskową muzykę.

 

 

Sunna Gunnlaugs :: Becoming

1. Becoming 04:58
2. Suddenly Autumn 06:39
3. Where the Winds and Waters Call 04:21
4. Sound of Summer 05:19
5. The Heart May Race 05:15
6. Make the Jump 04:54
7. Nicotune 05:32
8. Becoming (alternate take) 05:11

 

 

 

Sunna Gunnlaugs : website / facebook / bandcamp

Sunna Gunnlaugs :: Becoming (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów