O fenomenalnej islandzkiej jazzowej pianistce Sunnie Gunnlaugs i jej świetnych albumach pisałem już kilkukrotnie (np. „Unspoken”, „Distilled”, „Cielito Lindo”).

Przyznaję, że jestem bez reszty zachłyśnięty jej talentem. No, ale jak tu nie być, kiedy z takim wyczuciem i wrażliwością wydobywa spod klawiszy magiczne dźwięki.

_MG_9320

W tym roku artystka zaprezentowała swój nowy materiał. Jest to ścieżka dźwiękowa skomponowana do filmu, słodko-gorzkiego dramatu romantycznego pod tytułem „Reykjavik”.

Soundtrack „Reykjavik (OST)” miał swoją premierę 12 marca 2016 roku. Materiał na płytę nagrano w studiu telewizyjnym Studio 12 RUV. Jego rejestracją zajmował się Einar Sigurðsson. Miksowanie muzyki powierzono w ręce Biggi Tryggva. Zaś końcowy mastering przeprowadził Kjartan Kjartansson.

Muzyka znajdująca się na wydawnictwie „Reykjavik (OST)” została wykonana przez kwartet w składzie:

Sunna Gunnlaugs – fortepian
Snorri Sigurðarson – trąbka
Þorgrímur Jónsson – bas
Scott McLemore – perkusja

mg_9314

Instrumentalna muzyka jazzowa znajdująca się na płycie „Reykjavik (OST)” brzmi romantycznie. Płynie subtelnie po fali drobnych uniesień i zatacza kręgi wokół ciepłych uczuć. To w dużej mierze spokojne granie, unikające akcentów agresywnych i ostentacyjnych. Pomimo tego delikatny materiał Sunny w żadnym wypadku nie jest nużący. Efekt jest bardziej niż zadowalający. Mało tego, ja chętnie i często do tej płyty wracam. Przyciąga mnie w tej muzyce przede wszystkim jej klimat i kojący charakter. A także jej nieinwazyjność. Dodatkowo miłosna aura wisząca nad materiałem kwartetu i jego melodyka to źródło ekstremalnie miłych doznań estetycznych.

W całości nastrojowej atmosfery omawianego albumu szczególnie cenne jest rozwibrowane brzmienie trąbki, które świetnie współgra z klimatycznymi dźwiękami fortepianu. Ale oczywiście nie sposób pominąć przy okazji tego wyjątkowego pejzażu wkładu wyśmienitego warsztatu perkusisty i jego stonowanej gry, jak również tchnących liryzmem linii basu.

Album „Reykjavik (OST)” stanowi idealny podkład muzyczny do snucia wielorakich myśli, przeżywania różnorodnych emocji, dzielenia się cichymi spostrzeżeniami z drugą osobą, wymiany swoich spojrzeń czy po prostu doświadczania z kimś drugim wspólnych wzruszających przemilczeń. Polecam!

 

a0821382449_10

Sunna Gunnlaugs :: Reykjavik (OST)

1. Upphaf 02:25
2. Bíóbúðin 02:44
3. Draumahús lengri 00:47
4. Einn 01:35
5. Truffaut 00:47
6. Nú vil ég enn 00:34
7. Ameríska nóttin 00:46
8. Vinir 00:36
9. Tilbrigði við 7 sinfóníu Beethoven 02:20
10. Hringur vaknar 01:05
11. Draumahús styttri 00:30
12. Tolli 02:21
13. Ári siðar 02:12
14. Tívolí 01:00

Sunna Gunnlaugs : website / facebook / bandcamp

Sunna Gunnlaugs :: Reykjavik (OST) (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów