Sycamore Tree to islandzki duet, który tworzy Ágústa Eva Erlendsdóttir i Gunni Hilmarsson.

Ágústa Eva Erlendsdóttir jest islandzką piosenkarką i aktorką. Była członkiem hip hopowej grupy Kritikal Mazz oraz indie popowego zespołu Ske. Natomiast w 2005 roku rozpoczęła karierę solową. Studiowała aktorstwo w szkole teatralnej École Philippe Gaulier w Paryżu. Zagrała w wielu filmach telewizyjnych, spektaklach teatralnych oraz filmach kinowych np. w „Jar City” (2006) na podstawie książki autorstwa Arnaldura Indriðasona w reżyserii Baltasara Kormákura. Zajmowała się również dubbingiem, użyczyła m.in. głosu królowej Elzie w islandzkiej wersji bajki „Frozen”. Najbardziej znana jest z roli kontrowersyjnej postaci Silvía Night (Silvía Nótt), w którą wcielała się w telewizyjnym komediowym programie „Sjáumst með Silvíu Nótt” („See ya with Silvia Night”/” The Silvia Night Show”). W 2005 roku artystka otrzymała nagrodę Eddy dla najlepszej osobowości telewizyjnej roku oraz za najlepszy program telewizyjny. Dodam, że w lutym 2006 roku Silvía Nótt wygrała też krajowe eliminacje eurowizyjne Söngvakeppnin 2006, zostając tym samym reprezentantką Islandii w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji. Natomiast w kwietniu 2007 roku ukazał się jej solowy album „Goldmine”.

Gunni Hilmarsson jest jednym z czołowych projektantem mody w Islandii, a także muzykiem. W zawodzie projektanta pracując uje już 20 lat dla kilku firm w Europie, takich jak Bestseller, Top Shop, Day Birger et Mikkelsen i All Saints. Był założycielem Andersen & Lauth, marki modowej sprzedającej swoje towary na całym świecie. Obecnie jest szefem firmy Freebird i jej siostrzanej linii Summer Of Love, która sprzedaje swoje produkty w 700 sklepach na całym świecie. Jest również szefem projektu tworzącego dla wiodącej islandzkiej marki odzieży męskiej Kormakur & Skjöldur. Gunni stworzył i zaprojektował kilka konceptów handlowych w Islandii, takich jak GK Reykjavík, Maia, Tiia i Galleria Reykjavík. Przez kilka lat był prezesem Icelandic Fashion Counsel i szefem Iceland Design Centre. Był również jednym z założycieli Nordic Fashion Association – nadal pozostaje w zarządzie tej firmy.

Duet Sycamore Tree zadebiutował jesienią 2017 roku albumem zatytułowanym „Shelter”. Natomiast 8 stycznia 2021 roku ukazał się ich nowy album EP pod tytułem „Western Session”. Muzyka na ten krążek została wyprodukowana przez Arnara Guðjónssona (z Leaves, Warmland). Gościnnie w nagraniach wystąpili: Þorleifur Gaukur Davíðsson (z Kaleo), który zagrał na harmonijce ustnej i gitarze pedal steel, oraz Arnar Guðjónsson, który odpowiadał m.in. za partie gitary, basu, perkusji, klawiszy i smyczków, ponadto zaśpiewał w „Picking Fights and Pulling Guns”.

Wydawnictwo „Western Session” powstało na podstawie pomysłu pary artystów, aby napisać muzykę, która w pełni oddałaby specyficzny klimat kina westernowego. Taka myśl pojawiła się jakiś czas temu u muzyków kiedy przygotowywali się do swojego występu na żywo. Warto dodać, że w trakcie tych przygotowań towarzyszył im wspomniany już Þorleifur, który przez pewien czas mieszkał w Nashvill i mocno nasiąkł tamtą atmosferą i brzmieniem. I tak od słowa do słowa narodził się koncept, którego efekt możemy usłyszeć na omawianej płycie.  

Pięć kompozycji, które trafiło na krążek „Western Session” meandruje pomiędzy takimi gatunkami jak indie pop folk, americana, alt.country i country and western. Większość utworów utrzymana jest w spokojnej, nieco rozmarzonej, łagodnej i sentymentalnej atmosferze, nad którą unosi się aura ciepłego zachodzącego słońca. Sugestywna muzyka Sycamore Tree bez wątpienia przywodzi na myśl stare westerny. Duet stylowo, z dużym wyczuciem, przywołuje w swoich nagraniach także echa muzyki lat 60-tych. Kompozycje osadzone są w określonej estetyce, a każda z nich oferuje coś wyjątkowego. W odpowiedni nastrój wprowadzają nas świetne aranżacje, które zasługują na najwyższe laury. Muzycy delikatnie dozują nam odcienie melancholii, tworząc romantyczne i „leniwe” oniryczne tło. Piosenki prowadzone wysmakowanymi dźwiękami instrumentów, cudownymi motywami i nastrojowymi melodiami, czarują pięknem i subtelnością, mają swój magiczny klimat. Każdy powinien docenić elegancję i kunszt songwritingu tych kawałków. Zresztą podobnie jak delikatny, czuły i zmysłowy głos Ágústy, który od razu chwyta za serce. Jej śpiew działa kojąco i zniewalająco.

Western Session” to w gruncie rzeczy dobra płyta, która zasługuje na uwagę. Słucha się jej ewidentnie przyjemnie. Przy muzyce Sycamore Tree naprawdę można odpłynąć myślami w kierunku zachodzącego nad prerią słońca.

 

 

 

Sycamore Tree :: Western Sessions

1. Beast in My Bones 3:41
2. Storm 3:44
3. Home Again 3:23
4. Picking Fights and Pulling Guns 3:26
5. Far Away 3:39

 

 

 

 

Sycamore Tree : facebook / spotify


Sycamore Tree :: Western Sessions (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów