Teitur (Tie-tor; Teitur Lassen) to farerski singer-songwriter, który jako 17-stolatek opuścił Wyspy Owcze i przeniósł się do Danii, zaś obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Mieszkając i tworząc muzykę w Danii zwrócił na siebie uwagę byłego kierownika BMI, Christiana Ulf-Hansena, który został jego menedżerem. W 2003 roku nakładem wytwórni Universal Teitur wydał swój pierwszy solowy album „Poetry & Airplanes”, którym szybko skradł serce słuchaczy, ale też przyciągnął uwagę takich artystów jak Rufus Wainwright, Aimee Mann i KT Tunstall, którym później towarzyszył w trasach koncertowych. Otwierał też występy takich gwiazd jak Suzanne Vega, Glen Phillips i John Mayer. W 2006 roku muzyk z powodu problemów prawnych oraz różnic twórczych rozstał się z Universalem. W tym samym roku wydał swój drugi album „Stay Under The Stars” pod szyldem wytwórni Playground Music. Płyta wyprodukowana przez Martina Terefe’a (A-ha, Ron Sexsmith) oprócz wielu nominacji do różnych muzycznych nagród zdobyła też  m.in. dwie duńskie nagrody Grammy. W 2007 roku Teitur wydał album w całości wykonany w języku farerskim pod tytułem „Káta Hornið”. Album został nagrany w letnim domu wakacyjnym w Tisvildeleje w Danii, w styczniu 2007 roku. Warto podkreślić, że do 2008 roku Farerczyk zagrał około 700 koncertów w 20 krajach.

Trzeci album artysty zatytułowany „The Singer” pojawił się na europejskim rynku w 2008 roku, a na początku 2009 roku miał swoją premierę także w UK. Dystrybucją albumu zajmowały się wytwórnie: Playground, niemiecka Edel Records i kalifornijska SideCho Records. Następnie w październiku tego samego roku za pośrednictwem A&G ukazał się album przeznaczony wyłącznie na brytyjski rynek. Nosił on tytuł „All My Mistakes” i był wydawnictwem podsumowującym dotychczasową karierę Teitur. W 2010 roku premierę miały aż dwa albumy Teitur. Najpierw ukazało się wydawnictwo koncertowe „Night at the Opera”, wydane przez Ear Music, a następnie kolejny studyjny album artysty „Let the Dog Drive Home” pod skrzydłami Playground, a następnie wydany ponownie kilka miesięcy później przez Arlo & Betty Recordings. Krążek ten promowała ogólnoświatowa trasa koncertowa trwająca 1,5 roku. We wrześniu 2012 roku ukazała się 4-utworowa EPka zatytułowana po prostu „Four Songs”. W 2013 roku światło dzienne ujrzało nowe wydawnictwo „Story Music” (przez Arlo & Betty Recordings). W 2014 roku Teitur rozpoczął prace nad nowymi kompozycjami wspólnie ze znaną niemiecką wokalistką Judith Holofernes, liderką zespołu Wir Sind Heiden. W październiku 2016 roku wydał nowy album „Confessions”, nad którym współpracował z Nico Muhly i orkiestrą Holland Baroque.

8 czerwca 2018 roku na światowym rynku pojawił się najnowszy album Teitur zatytułowany „I Want to Be Kind”. Materiał na płytę został nagrany i wyprodukowany przez Thomasa Bartletta aka. Doveman (Nico Muhly, Anthony and the Johnsons, The National, Sufjans Stevens, St. Vincent) w Reservoir Studios w Nowym Jorku (nagrywali tu m.in. David Bowie i Lou Reed). Kompozycje znajdujące się na płycie powstawały w ciągu ostatnich kilku lat. Inspirowane  były podróżami do różnych zakątków świata, miejscami, przypadkowymi spotkaniami i przyjaźniami. Wśród nich są także utwory napisane wspólnie z innymi artystami: niemiecką wokalistką Judith Holofernes, amerykańskim piosenkarzem Aloe Blacc i duńskim wokalistą Per Worm. Wszystkie utwory powstawały na fortepianie i to ten instrument przewodzi tej płycie. Wszystkie partie instrumentalne i efekty dźwiękowe zostały wykonane przez Teitura i Thomasa Bartletta, z wyjątkiem partii klarnetu basowego, które zagrał Doug Wieselman.

Przy okazji „I Want to Be Kind” mamy do czynienia z albumem znakomitym. To zdecydowanie najbardziej intymne wydawnictwo z dotychczasowej dyskografii Teitura. Zawiera muzykę bardzo refleksyjną i subtelną. Artysta stawia tu przede wszystkim na minimalizm, na bardziej stonowane i zarazem spójne brzmienie. Opiera kompozycje na prostej syntezie fortepianu i swojego „kruchego” hipnotyzującego głosu. Mimo to zapewniam, że wszystko na tej płycie jest poukładane misternie i choć wiele tu tęsknych nut i co rusz tchnie nostalgią, to jednak całość jest pełna wdzięku, tak bardzo, że nierzadko ma się ochotę wtulić w te spokojne ballady i ich miękkie dźwięki.

Najnowsza muzyka Teitura wzbudza zachwyt, zniewala łagodnym nastrojem, głębią i płynącym z niej czystym pięknem. Połączenie muzyki neoklasycznej z motywami jazzu, folku, soulu i indie popu w wykonaniu farerskiego singer-songwritera nabiera niezwykłego kameralnego wymiaru, wywołuje przyjemne dreszcze i rozgrzewa duszę. Najlepiej po prostu zamknąć oczy i delektować się muzyką z „I Want to Be Kind”.

 

Teitur :: I Want to Be Kind

1. Looking for a place 4:58
2. To be of use 3:38
3. I your heart’s not in it 4:13
4. Sara 3:33
5. Quite a Lot. Only slightly. Very much 2:42
6. I would love you all the same 3:54
7. Businessmen in aeroplanes 1:31
8. I want to be kind 4:09
9. Bird calls 2:59
10. Playing house 2:55
11. I enjoy the little things 2:32
12. I have found my happiness 3:56

 

 

Teitur : website / facebook / itunes / spotify

Teitur :: I Want to Be Kind (recenzja)
4.9Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów