Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

TeleMama to nowy indie pop rockowy zespół, który pochodzi z Wysp Owczych. O grupie dowiadujemy się więcej dzięki informacjom, które znajdują się na stronie wytwórni Tutl Records. Zatem…

To, co zaczęło się jako zwykła zabawa w założenie zespołu i granie muzyki, stało się czymś więcej po tym, jak pochodząca z Wysp Owczych grupa TeleMama wzięła w 2021 roku udział w corocznym farerskim konkursie muzycznym Sement. Muzycy nie mieli zbyt dużych oczekiwań co do swojego wystąpienia, ale jak się okazało stali się dla organizatorów „powiewem świeżego powietrza” na muzycznej scenie Wysp Owczych.

Ponieważ większość muzyki z Wysp Owczych jest przytłaczająca i mroczna, co być może odzwierciedla otoczenie archipelagu wysp, zespół TeleMama stara się wprowadzić na tamtejszą scenę pozytywny i optymistyczny styl indie rocka. W ich brzmieniu odnajdziemy inspiracje takimi kapelami jak Arctic Monkeys i The Strokes, jak również innymi wykonawcami, np. Her’s, Mac DeMarco i Boy Pablo. Natomiast teksty (w języku angielskim) zagłębiają się głównie w beztroskie tematy miłości, pożądania, zabawy i nocnych imprez, jakie mają miejsce w stolicy Tórshavn. Jednocześnie poruszają też bardziej poważne tematy, takie jak depresja i kryzys tożsamości. Głównym celem farerskiego zespołu jest korzystanie z różnorodnych wpływów przy jednoczesnym zachowaniu ekscytującej oryginalności.

Na marginesie dodam, że zaledwie kilka miesięcy po występie na Sement w 2021 roku TeleMama zostali wymienieni jako część line-upu dużego muzycznego wydarzenia G! Festival, który odbywa się corocznie na Wyspach Owczych i przyciąga miłośników muzyki z całego świata. Niestety do występu nie doszło, bo impreza została odwołana z powodu pandemii.

Zespół TeleMama tworzą:

Óli Joensen – wokal, gitara
Hendrik Jacobsen – gitara
Ørvur Argenziano Hentze – bas
Jákup Holm Johannesen – perksuja
Dan Eyðun Karbech Saxov – syntezatory, perkusja, chórki

20 maja 2022 roku zespół TeleMama wydał swój debiutancki album EP pod tytułem „le début”, wydany za pośrednictwem wytwórni Tutl Records. Na płycie znalazło się sześć piosenek, które krótko mówiąc opowiadają o życiu nastolatków w Tórshavn, stolicy Wysp Owczych. Mamy zatem tutaj do czynienia zarówno z ich zabawą i imprezowaniem, jak i zamartwianiem się o przyszłość i obawami przed dorosłym życiem. Materiał na album powstawał wiosną i latem 2021 roku. Nad muzyką pracowali wszyscy członkowie zespołu. Natomiast teksty – z wyjątkowo czujnym zmysłem obserwacji – napisał wokalista Óli Joensen, który większość czasu spędza pływając po Oceanie Atlantyckim jako rybak.

Album „le début” został nagrany w studiu w Margarinfabrikkin w Tórshavn oraz w sypialniach członków zespołu, odpowiednio, Dana Eyðuna Karbecha Saxova i Ørvura Argenziano Hentze. Piosenki w mniejszym lub większym stopniu zostały wyprodukowane samodzielnie przez zespół przy pomocy profesjonalnego miksera dźwięku IntroVers Studio, który również posłużył również do zmiksowania i zmasterowania wszystkich utworów.

Indie pop rockowa twórczość TeleMama urzeka już od pierwszych dźwięków. Zamiast buńczucznie hałasować, muzycy dostarczają nam dobrze zagrany, wyważony, spójny, a przede wszystkim przemyślany materiał. „le début” to płyta z miłymi dla ucha utworami, przy których można spokojnie się pobujać czy pohuśtać nogą. Album wybrzmiewa łagodnymi i chwytliwymi gitarowymi rozwiązaniami oraz pełnymi subtelności i ciepła melodiami. Utwory emanują lekkością i beztroską lata. Nie sposób oprzeć się aurze w jakiej skąpane są te piosenki.

Siłą zespołu TeleMama jest talent do pisania dobrych kompozycji z chwytliwymi popowymi melodiami posiadającymi nieprzeciętny urok, a nawet i przebojowość z lekka podbarwioną tanecznym rytmem. Nie bez znaczenia są umiejętności muzyków. Mocnym punktem jest również niebanalny głos wokalisty, którego słucha się z nieskrywaną rozkoszą. Muzyka Farerczyków stoi na solidnym poziomie. Swoim brzmieniem wyraźnie wyróżnia się na tle sceny muzycznej Wysp Owczych. „le début” to album, który sprawia słuchaczowi ogromną przyjemność i wywołuje w nim autentyczną radość. Muzyka lśni w pozytywnych barwach, dlatego trudno jej nie lubić. Daje to nadzieję, że skoro już na starcie jest tak dobrze, to na kolejnych wydawnictwach TeleMama będzie jeszcze lepiej. Pozostaje im tylko kibicować.

 

 

 

TeleMama :: le début

1. Wednesdays 4:24
2. Principles 3:53
3. No To You 3:23
4. Why 5:40
5. Your Name 3:59
6. Identity 4:08

 

 

 

 
TeleMama : facebook / instagram / youtube / soundcloud / spotify

TeleMama :: le début (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj