Tendra to duet założony przez parę islandzkich artystów – gitarzystę Mikaela Máni Ásmundssona i wokalistkę Marínę Ósk Þórólfsdóttir.

Mikael i Marína poznali się w Conservatorium van Amsterdam, gdzie obydwoje studiowali jazz. W 2014 roku rozpoczęli współpracę pod nazwą „Marína & Mikael”, ale w 2020 roku narodził się u nich pomysł na duet Tendra, na który para od jakiegoś czasu przygotowywała kompozycje. Dodam, że słowo tendra oznacza w języku islandzkim „zapalić coś”, „rozpalić coś” lub „wywołać iskrę”. Członkowie zespołu uznali to słowo za reprezentatywne dla tego, co czuli, kiedy zaczęli razem pisać piosenki.

6 listopada 2020 roku duet Tendra wydał swój debiutancki album „Tendra”. Materiał na płytę został nagrany w studiu Sundlauginn w Mosfellsbær. Jego rejestracją (od maja do czerwca bieżącego roku), miksowaniem i masteringiem zajmował się Birgir Jón Birgisson. Wszystkie kompozycje i teksty napisali wspólnie Mikael i Marína. Razem zajmowali się także aranżacjami piosenek. Marína odpowiada za wszystkie linie wokalne i chórki. Zaś Mikael zagrał tutaj na gitarze elektrycznej i akustycznej, fortepianie, organach Hammonda, rhodes, wibrafonie, dzwonkach, perkusji, zajmował się programowaniem i samplami, jak również był odpowiedzialny za produkcję muzyki. W nagraniach gościnnie pojawili się: Kristofer Rodriguez Svönuson na perkusji („Húsið”, „Ábót á kaffið”, „Hendrix”) i Heiður Lára Bjarnadóttir na wiolonczeli.

Brzmienie albumu „Tendra” to fuzja współczesnej singer-songwriterki, muzyki folkowej oraz jazzu. Takie przynajmniej są pierwsze skojarzenia, ale zawartość płyty tak naprawdę mieni się bardzo różnorodnym wachlarzem zastosowanych środków. Pomimo, że Mikael i Marína przez ostatnie sześć lat pracowali razem przy wielu różnych projektach, to jednak mając na uwadze, że pisali kompozycje specjalnie na swój debiutancki album pozwolili sobie na poszukiwanie i mieszanie nieprawdopodobnych kombinacji gatunków, form i pomysłów. Wspólna pasja do jazzu pozwala muzyce islandzkiego duetu otwierać się na improwizację i to, co nieoczekiwane.

Muzyka z „Tendra” jest w przeważającej części spokojna, poetycka i uczuciowa. Atmosfera albumu jest niezwykle intymna i kameralna, a przez to mocno hipnotyzująca. Melodie są cudownie delikatne i przyjemne, ale aranżacje i tekstury oprócz tworzenia sugestywnych wzruszających i nastrojowych klimatów, potrafią również zaskoczyć ciekawymi eksperymentalnymi rozwiązaniami. Brzmienie albumu islandzkiego duetu jest ciepłe i organiczne za sprawą występujących tutaj w większości akustycznych dźwięków i zgrabną produkcję. Całość spaja swoim lirycznym i przejmującym głosem Marina. Wokalistka swobodnie, ale z gracją i wyrafinowaniem wyśpiewuje kolejne frazy, które wypadają bardzo magnetycznie.

W twórczości duetu Tendra istotna jest precyzyjnie wyważona konstrukcja kompozycji, umiejętne rozplanowanie dźwięków i z namysłem rozpisane aranżacje, pozwalające jednak na pewną swobodę i improwizację. Każdy utwór przygotowany jest tak, aby wszystkie jego poszczególne elementy pracowały wspólnie ze sobą, nie naruszały eterycznej harmonii i natchnionego charakteru muzyki, i przede wszystkim wywoływały to coś, rozpalały emocjonalną iskrę u odbiorcy. Parze islandzkich artystów udaje się tego dokonać. Ich kompozycje oczarowują, relaksują, ogrzewają myśli i emocje. W konsekwencji słuchacz ulega tej muzyce, poddaje się jej wysublimowanym dźwiękom i magicznej atmosferze. No bo przecież otrzymuje możliwość wejścia i przebywania w intymnym świecie Mikaela i Maríny. A po zakończeniu płyty ta muzyka nadal pozostaje we wnętrzu słuchacza.

 

Tendra :: Tendra

1. Draumaland (Song: Mikael Máni, Lyrics: Marína Ósk)
2. Glans (Song & Lyrics: Marína Ósk)
3. Leitin verður ævintýraleg (Song & Lyrics: Mikael Máni)
4. Hendrix (Song & Lyrics: Mikael Máni)
5. Húsið (Song: Mikael Máni, Lyrics: Marína Ósk)
6. Galdrakallar (Song: Mikael Máni, Lyrics: Anna Sóley Ásmundsdóttir)
7. Tími liðinn hjá (Song & Lyrics: Mikael Máni)
8. Abót á kaffið (Song: Mikael Máni, Lyrics: Mikael Máni and Marína Ósk)
9. Spurt í hljóði (Song & Lyrics: Marína Ósk)

 

 

Tendra : website / facebook / bandcamp / spotifyTendra :: Tendra (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów