Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

miejscowość Igloolik,
rejon Nunavut,
Kanada.

To właśnie stamtąd pochodzi wszechstronnie utalentowany (nie tylko muzycznie) inuicki artysta Terry Uyarak, który pod koniec 2020 roku zadebiutował albumem „Nunarjua Isulinginniani” (2020; Aakuluk Music; recenzja TUTAJ).  

21 czerwca 2022 roku Terry Uyarak powrócił z nowym albumem EP pod tytułem „ATIILU!” (czyt. Ah-tea-loo!), za pośrednictwem wytwórni Aakuluk Music. Data premiery tego wydawnictwa nie była przypadkowa. Trzeba wiedzieć, że 21 czerwca przypada Narodowy Dzień Ludności Rdzennej (National Indigenous Peoples Day) w Kanadzie.

Z informacji prasowych dowiadujemy się, że niedługo po ukończeniu Nunavut Quest – 500-kilometrowego wyścigu psich zaprzęgów – album „ATIILU!” jest kolejną odsłoną Terry’ego opowiadającą o jego miłości do ojczyzny. Do powstania tej płyty zainspirował Terry’ego słynny występ Boba Dylana z 1965 roku podczas Newport Folk Festival, kiedy to artysta zbulwersował opinię muzyczną występując wraz z elektryczną grupą rockową. Uznano to wówczas za „zdradę folku”. Terry Uyarak postanowił wziąć na warsztat trzy utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Nunarjua Isulinginniani” (nominowanego do nagrody JUNO) i nadał im nowe życie aranżując je na gitary elektryczne. W ten sposób muzyk eksploruje starożytne formy opowiadania historii poprzez współczesne dźwięki. „Jestem niezmiernie wdzięczny za szansę na nagranie kolejnego albumu!” – mówi Uyarak – „Nasz czas w życiu to dar od naszych rodziców. Ten jest dla mojej zmarłej drogiej mamy Louise Qamaniq. Myślę, że powinniśmy zjednoczyć się w imię sztuki, że naszym zadaniem jest starać się przywrócić wszystkim nadzieję w życiu, oznacza to spojrzenie wstecz i pokochanie tych wspomnień, które możemy stworzyć”.

Szczególną uwagę zwraca Terry Uyarak na pochodzący z omawianej EPki utwór „Aniqsaatuinnarit II” (czyt. Ah-nick-sa-twee-nah-reet) jest miłosnym przypomnieniem, aby nie tracić z oczu, dbać o wartości i wiedzę, które przekazywane nam są przez wcześniejsze pokolenia. Stanowią one ważne życiowe drogowskazy, które są dla człowieka wsparciem w trudnych czasach i pomagają uporać się z problemami. Nawet w najbardziej niszczycielskich okolicznościach, niezależnie od tego, czy jest to pandemia, odkrywanie wyniszczających historii kolonialnych, czy łamiące serce akty wojny, piosenka przypomina nam, abyśmy czerpali z głębokiej mocy naszych przodków i nigdy nie zapominali o oddychaniu. „‚Aniqsaatuinnarit II’ daje mi nową nadzieję za każdym razem kiedy mam okazję ją zaśpiewać” – dodaje artysta.

Na płycie „ATIILU!” znalazło się 3 utwory. Wykonane one zostały w ojczystym języku artysty, czyli Inuktitut. To niewiele ponad 12 minut muzyki, ale powiem wprost – „elektryczny” materiał Terry’ego Uyaraka bardzo ciekawie zarysowuje ramy jego dźwiękowych poszukiwań i aż prosi się o więcej. Nowe indie folk rockowe brzmienie nie tylko nie pozbawiło kompozycji artysty pierwotnego ducha, wrażliwości, czarującego klimatu oraz emocjonalnego przekazu, ale jeszcze bardziej wzmocniło wydźwięk tej sztuki. To doskonale zagrana płyta ze szczerym przekazem. „ATIILU!” jest świadectwem tego, że prawdziwa sztuka, którą cechuje wolność artystyczna, przekracza style, gatunki, czas, jak i geograficzną przestrzeń. Polecam.

 

 

 

 
Terry Uyarak :: ATIILU!

01. Aniqsatuinnarit II 4:39
02. Inuit Nunangat II 3:39
03. Tasiunnga II 4:04

 

 

 

 

 
Terry Uyarak : facebook / spotify / soundcloud


Terry Uyarak :: ATIILU! (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów