Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Terry Uyarak to wszechstronny artysta, który pochodzi z Igloolik, miejscowości znajdującej się w rejonie Nunavut, Kanada. Przez ponad dekadę artysta występował jako aktor oraz muzyk zespołu Kikkukia. Ponadto był dyrektorem artystycznym i żonglerem w jedynej na świecie inuickiej trupie cyrkowej, o nazwie Artcirq. Prywatnie jest mężem, ojcem czwórki dzieci i myśliwym. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie w wieku 16 lat.

Artysta twierdzi, iż niezależnie od tego, czy jeździ przez zamarznięty ocean na północ od koła podbiegunowego na swoich saniach z psim zaprzęgiem, czy przemierza ciemności skuterem śnieżnym, zawsze myśli o muzyce. Wszędzie słyszy muzykę. Mimo to, kiedy w latach 2012-2013 zmarło dwóch jego przyjaciół zmarło, porzucił muzykę na około pięć lat. Do ponownego tworzenia muzyki, śpiewania i grania, namówił go Andrew Morrison, członek zespołu The Jerry Cans i współzałożyciel wytwórni Aakuluk Music. Zaś dopiero w zeszłym roku Terry dał się namówić swoim przyjaciołom, aby podzielić się własną muzyką z innymi. Podszedł do sprawy z dużym dystansem, tłumacząc sobie, że nawet jak nic z tego specjalnego nie wyjdzie to i tak będzie miał o czym opowiadać swoim dzieciom. W trakcie pisania piosenek na debiutancką płytę wymyślił również jej żartobliwy tytuł, który przyszedł mu do głowy we wrażliwym okresie czasu pandemii koronawirusa. Pomyślał, że faktycznie chciałby nagrać i wydać płytę „zanim skończy się świat”. No i udało się.

30 października 2020 roku Terry Uyarak wydał swój debiutancki solowy album „Nunarjua Isulinginniani” (ang. Before the World Ends). Płyta ukazała się nakładem wytwórni Aakuluk Music, a jej produkcją zajmował się Jace Lasek (The Besnard Lakes), który ma na swoim koncie słynne produkcje Land of Talk, Patricka Watsona i Wolf Parade. Materiał na płytę został nagrany w  studiu Iqaluit należącym do wytwórni Aakuluk Music. Jest to jedyne studio nagrań w Nunavut, które powstało z wyremontowanego garażu, wygłuszonego i ocieplonego skórami karibu, piżmaka, foki i niedźwiedzia polarnego. Na marginesie dodam, że singiel promujący płytę tj. „Inuit Nunangat” był emitowany na antenie CBC Music i znalazł się na liście CBC Music Top 20. Natomiast album otrzymał w tym roku nominację do nagród muzycznych Juno Award w kategorii Indigenous Music Album of the Year.

Na płycie „Nunarjua Isulinginniani” znalazło się 14 kompozycji wykonanych w języku  Inuktitut, przeplatanych wstawkami opowiadanymi przez starszego Igloolika, Simona Qamaniqa. Na płycie usłyszymy również kilku innych artystów pochodzących z Nunavut – Becky Han, Celina Kalluk i Riit.

Terry Uyarak podkreśla, że niezwykle istotna jest dla niego kultura, z której się wywodzi i w której dorastał. Podobnie jak język, rodzina i przyjaciele. Najbliższe otoczenie są dla niego dużą inspiracją. W jednym z wywiadów mówi o tym, że „Ziemia jest naszym źródłem i naszym bytem. Ziemia zawsze była naszą sprawą i naszą wolnością. Ziemia była opowieściami moich przodków i stała się moją historią”. Artysta zagłębiając się w historię swojej własnej rodziny spędził niezliczone godziny ucząc się historii od swojej zmarłej babci.

Na swojej debiutanckiej płycie „Nunarjua Isulinginniani” inuicki artysta łączy elementy klasycznego singer-songwriteringu z wpływami folkowymi i indie pop rockowymi. Artysta umiejętnie przeplata akustyczne brzmienia gitary z partiami fortepianu i syntezatorowymi pasażami, które dopełniają nagrania terenowe – dźwięki psiego zaprzęgu, odgłosy wyjących psów i wiatru omiatającego tundrę. Dopracowane aranżacje nabierają niekiedy wspaniałego kinowego rozmachu za sprawą delikatnych i przestrzennych smyczkowych orkiestracji. Przyjemne i nastrojowe kompozycje Terry’ego Uyaraka czarują pięknymi melodiami i ciepłym, sentymentalnym klimatem, który podnosi słuchacza na duchu i zabiera go w emocjonującą podróż na Daleką Północ. Ale, żebyśmy się dobrze zrozumieli, „Nunarjua Isulinginniani to nie tylko w ładne piosenki podkreślające swoim brzmieniem piękno świata, to również niezwykła wrażliwość i emocjonalność wyrażona z potrzeby serca w zupełnie naturalny sposób za pomocą niezwykle poruszającego głosu artysty. Przy tym wszystkim album, choć z dużym ładunkiem emocjonalnym charakteryzuje się ogromną lekkością. W efekcie zdaje się być przepisem na gwarantowany sukces muzyczny. Moją reakcją na debiutancki album Terry’ego Uyaraka był zachwyt, gdyż jest to dzieło poruszające i piękne. Nie przegapcie tej produkcji!

 

 

Terry Uyarak :: Nunarjua Isulinginniani

1. Intro
2. Nunarjua Isulinginniani
3. Anuri (ft. Riit)
4. Interlude 1
5. Aniqsaatuinnarit
6. Interlude 2
7. Aniuvalik
8. Interlude 3
9. Uvaguk
10. Interlude 4
11. Tasiunnga
12. Inuugannuk
13. Interlude 5
14. Igloolik

 

Terry Uyarak : facebook / spotify
Terry Uyarak :: Nunarjua Isulinginniani (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów