Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

ÞAU to nowy islandzki projekt, który tworzą Rakel Björk Björnsdóttir i Garðar Borgþórsson.

Rakel jest aktorką i piosenkarką, występuje głównie w teatrze, także w musicalach. Natomiast Garðar jest gitarzystą i perkusistą, pracuje także jako inżynier dźwięku w Borgarleikhúsið oraz komponuje muzykę do wielu sztuk. Obydwoje pochodzą z Hafnarfjörður położonego u nasady półwyspu Reykjanes. Para poznała się kilka lat temu w teatrze. Zaprzyjaźnili się, a potem połączyła ich miłość. Wkrótce potem zaczęli wspólnie pisać swoją autorską muzykę. Rakel i Garðar opisują siebie jako dwie bratnie dusze. Ich życie prywatne miesza się ze sztuką, a sztuka z osobistym życiem. Muzyczna twórczość doprowadziła duet do utworzenia projektu ÞAU, który 11 marca 2022 roku wydał swój debiutancki album „ÞAU taka Vestfirði”.

Rakel i Garðar samodzielnie zajęli się nagraniem i miksowaniem materiału, zaś mastering albumu wykonał Haffi Tempó. Na płycie pojawili się ich przyjaciele i koledzy z teatru: Hjörtur Ingvi Jóhannsson zagrał na fortepianie, a Aron Steinn Ásbjarnarson na saksofonie.

Na albumie „ÞAU taka Vestfirði” znalazło się dwanaście oryginalnych kompozycji Rakel i Garðar, które duet skomponował do wierszy islandzkich poetów pochodzących z Fiordów Zachodnich, takich jak: Stein Steinarr, Ólína Þorvarðardóttir, Halla Eyjólfsdóttir, Tómas G. Geirdæling, Eiríkur Örn Norðdahl, Jakobína Sigurðardóttir oraz Jón úr Vör. Stąd też taki, a nie inny tytuł danego wydawnictwa, który można tłumaczyć jako „ONI zabiorą cię na Fiordy Zachodnie”.

Jak zapewniają autorzy wydawnictwa „ÞAU taka Vestfirði”, literacka zawartość omawianej płyty (utwory wykonane są po islandzku) jest głęboko zakorzeniona w kulturze Islandii. Daje ona wgląd w historię, kulturę i życie ludzi mieszkających na Wyspie w różnym okresie jego istnienia. Pojawiają się tutaj głosy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. Przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a wiersze ożywają poprzez muzykę.

Muzyka duetu ÞAU jest wypadkową indie rocka, folku, jazzu i bluesa. Muzycy zgrabnie łączą różnorodne wpływy i nastroje, ocierają się o różne stylistyki, korzystają z szerokiego wachlarza brzmień, co przynosi niespodziewanie dobre efekty. To zarówno dynamiczne nagrania o alternatywnym tonie, jak również ujmujące ballady. Duet trzeba pochwalić za świetny zmysł kompozytorski i ciekawe pomysły aranżacyjne, znajdziemy tutaj sporo subtelnych smaczków i hipnotyzujących przestrzeni. Każdy z utworów umieszczonych na „ÞAU taka Vestfirði” wyróżnia się czymś niezwykłym – brzmieniem, melodią lub atmosferą – czymś, co przyciąga słuchacza i zatrzymuje go przy sobie na dłużej, karze do siebie wracać. Duet ÞAU stworzył album o przecudnej urodzie, o niesamowitym ładunku emocji. Wszystkie kompozycje, które tutaj słyszymy, utrzymane są na tym samym wysokim poziomie, wypadają bardzo atrakcyjnie i stanowią o końcowej wartości całego albumu. Trzeba jednak wiedzieć, że w muzyce islandzkiej pary więcej jest efektownej prostoty niż zbytecznego nadmiaru. Co należy traktować tylko na plus, gdyż takie podejście wyraźniej podkreśla urzekający głos i imponujące możliwości wokalne Rakel, jak również piękno niesionych przezeń emocji i melodii. Wokalistka świetnie kontroluje swój głos, który przydaje kolorytu i intensywnych uczuć temu wydawnictwu. W końcu przecież to on odgrywa tutaj dużą rolę, jako główny środek przekazu twórczości poetyckiej, która stanowiła podstawę powstania projektu ÞAU.

 

ÞAU :: ÞAU taka Vestfirði

1. Utan hringsins
2. Skrúður
3. Alltaf er einhver sem grætur
4. Glóey
5. Kata gamla í kofanum
6. Meðalhófið
7. Hugsjón
8. Álfamærin
9. Staka
10. Varir skáldsins
11. Þá var auðna og yndi
12. Tak mig vindur

 

 

ÞAU : website / facebook / spotify

ÞAU :: ÞAU taka Vestfirði (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów