Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Kosmiczny cedr.

Eksperymentalny islandzki projekt The Ghost Choir debiutował trzy lata temu albumem „The Ghost Choir” (2020, Lucky Records, recenzja TUTAJ).

Natomiast 18 lutego 2023 roku zespół na rynku pojawił się ich drugie wydawnictwo zatytułowane „Cosmic Cedar”, za pośrednictwem wytwórni VAX kollektíf. Materiał na płytę został nagrany i zmiksowany przez Jóhannesa Pálmasona. Mastering muzyki wykonał Albert Finnbogason. Aranżacje partii orkiestrowych przygotował Hannes Helgason. Autorem okładki płyty jest Þorsteinn Davíðsson.

Aktualni członkowie The Ghost Choir to:

Hálfdán Árnason (Himbrimi, Legend, Horrible Youth) – bas 
Magnús Trygvason Eliassen (ADHD, Amiina, Moses Hightower) – perkusja 
Hannes Helgason (Samúel Jón Samúelsson Big Band) – klawisze, fortepian, elektronika
Jóhannes Birgir Pálmason (Epic Rain, Hvörf) – klawisze, elektronika

Niemniej jednak w nagraniach omawianego albumu wzięli również udział: Jóel Pálsson (saksofon tenorowy, klarnet basowy), Katie Buckley (harfa), Frank Aarnink (wibrafon, marimba), Júlia Mogensen (wiolonczela), Sigrún Kristbjörg Jónsdóttir (skrzypce), Helgi Rúnar Heiðarson (saksofon barytonowy i tenorowy).

Głównym tematem albumu „Cosmic Cedar” jest eksploracja pejzaży dźwiękowych Bliskiego Wschodu i języka tonalnego. Zespół współpracuje z grupą muzyków ze świata orkiestr symfonicznych i jazzu. Muzycy otrzymali ramy, które pozwoliły im na swobodę improwizacji i twórczą ekspresję w kosmosie muzyki free-jazzowej, klasycznej i elektronicznej. Elementy tego dźwiękowego świata obejmują szeroki zakres, od instrumentów akustycznych z rodzin instrumentów dętych drewnianych, młotków, smyczków i instrumentów perkusyjnych, po zabytkowe syntezatory, organy i klawisze elektromechaniczne. Mieszają się one z różnymi dźwiękowymi eksperymentami wykorzystującymi ludzki głos i obwody elektroniczne.

W tym miejscu warto skupić się na tytule najnowszego albumu zespołu The Ghost Choir. Tytułowy kosmiczny cedr i nawiązanie do muzyki bliskiego wschodu nie jest przypadkowe. Otóż cedru używano zarówno w religii wschodu jak i w wierzeniach indoeuropejskich do wyrobu posągu bóstw, budowy świątyń oraz pałaców. Cedr jest drzewem energii kosmicznej ,żywicielem-uzdrowicielem.  Cedr nazywany jest świętą rośliną i oznacza „moc siły duchowej”. Od wieków używany jest w wielu kulturach podczas ceremonii oczyszczenia, medytacji i innych rytuałów. Jako kadzidło posiada właściwości aromaterapeutyczne – pomaga w oczyszczeniu przestrzeni, przyciąganiu pozytywnej energii i napełnieniu wysoką wibracją. Zapewnia również ochronę przed negatywnymi mocami i uczuciami. Cedr razem ze swoim intensywnym i drzewnym zapachem zapewnia spokój ducha, wprowadza spokój, harmonię i równowagę. Na tym tle intrygujące przedstawiają się również tytuły poszczególnych kompozycji, które są całkowicie instrumentalne i pozwalają na swobodne interpretacje.  

Zawartość albumu „Cosmic Cedar” posiada mocno eksperymentalną elektro-akustyczną formę. W tej muzyce splata się wiele różnorodnych wpływów i inspiracji, m.in. wspomniana muzyka eksperymentalna, improwizowana, free jazz, ethno jazz, ambient, muzyka klasyczna, post rock, krautrock i muzyka bliskiego wschodu (arabska, perska). Muzyka The Ghost Choir jest złożona i nietuzinkowa w swojej oryginalnej formule. Częściowo Islandczycy odwołują się do brzmienia wypracowanego na debiutanckiej płycie, gdzie synteza różnych stylistyk i gatunków dokonana przez muzyków wyznaczyła drogę do ich poszukiwań dźwiękowych, a częściowo – wkraczają na zupełnie nowe dźwiękowe pola. Muzycy dość swobodnie poruszają się po wielu skrajnie różnych muzycznych terytoriach, śmiało i odważnie korzystając ze swoich dotychczasowych doświadczeń, obszernej wyobraźni i pomysłowości. Zresztą wystarczy spojrzeć na obszerny spis instrumentów, które zostały użyte do realizacji tej płyty i błyskotliwe wykreowanego klimatu. Harmonijność muzyki „kosmicznego cedru” zadziwia niezwykłą kompatybilnością w wykonaniu muzyków biorących udział w sesji nagraniowej, jakby co najmniej doznali duchowego natchnienia i żyli w jedności ze wszechświatem.

Trzeba przyznać, że zespół The Ghost Choir ma ciekawy pomysł na swoją niekonwencjonalną muzykę. W kompozycjach z „Cosmic Cedar” są jakieś metafizyczne światła i cienie. Oferta muzyczna Islandczyków skierowana jest przede wszystkim do słuchaczy z wyobraźnią. Słucha się tej płyty z dużą uwagą i zaangażowaniem. Fascynujące wydawnictwo.

 

 

The Ghost Choir :: Cosmic Cedar

1. Sun 05:03
2. Moon 07:14
3. Stars 09:16
4. Roots 07:36
5. Desert 05:38
6. Camel 03:46
7. River 07:30
8. Pyramid 03:18
9. Mirage 06:46
10. Magic Carpet 03:33
11. Hieroglyph 10:25

 

 

The Ghost Choir : facebook / spotify / soundcloud / bandcamp


The Ghost Choir :: Cosmic Cedar (recenzja albumu)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów