The Ghost Choir to nowy alternatywny zespół składający się z pięciu aktywnych weteranów islandzkiej sceny muzycznej o zróżnicowanym pochodzeniu i doświadczeniu zawodowym, obejmujący szeroką gamę stylów muzycznych od podziemnego hip-hopu, przez nowoczesny jazz i funk, aż po muzykę rockową i pop.

Członkowie The Ghost Choir:

Hálfdán Árnason (Himbrimi, Legend, Horrible Youth) – bas 
Magnús Trygvason Eliassen (ADHD, Amiina, Moses Hightower) – perkusja 
Pétur Hallgrímsson (John Grant, Lhooq) – gitara 
Hannes Helgason (Samúel Jón Samúelsson Big Band) – klawisze, elektronika
Jóhannes Birgir Pálmason (Epic Rain, Hvörf) – klawisze, elektronika

Początki The Ghost Choir sięgają jeszcze 2018 roku, kiedy to Jóhannes zaczął gromadzić wokół siebie pozostałych członków. Jego pomysłem było wybranie muzyków pochodzących z różnych muzycznych środowisk i zabranie ich w eksperymentalną instrumentalną podróż. Od samego początku chodziło o stworzenie „zespołu” – środowiska, w którym panuje wzajemny szacunek zarówno pod względem kunsztu, jak i relacji międzyludzkich, a także poczucie wspólnoty, które Jóhannes chciał zbudować. Miał nadzieję, że przy odpowiedniej grupie ludzi i wyborze procesu twórczego, wydarzy się coś wyjątkowego. Na początku nikt z nich nie wiedział, dokąd ta podróż ich doprowadzi. Przed sesjami nagraniowymi muzycy niczego sobie nie zakładali, nie było żadnych konkretnych planów ani wskazówek. Kilku członków The Ghost Choir nigdy wcześniej w ogóle ze sobą nie grało. W rzeczywistości Hannes i Hálfdán spotkali się na przykład dopiero przed pierwszą sesją nagraniową. A chociaż Hannes znał prywatnie zarówno Pétura, jak i Jóhannesa, to nigdy oni nie grali razem muzyki.

Po skompletowaniu zespołu, muzycy The Ghost Choir zanurzyli się w serię wspólnych improwizacji. Inspirując się nawzajem przekraczali stylistyczne granice, a czasem nawet zapędzali się na terytoria muzyczne, dotychczas im nieznane. Efekt końcowy możemy podziwiać na ich debiutanckim albumie zatytułowanym po prostu „The Ghost Choir”, który ukazał się 22 lutego 2020 roku za pośrednictwem sklepu muzycznego i wytwórni muzycznej Lucky Records.

The Ghost Choir określa swoją muzykę jako mieszankę cinematic groove, jazzu i krautrocka, połączonych w ciekawy sposób dzięki kreatywności poszczególnych członków zespołu. W rezultacie powstał album pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji. Trzeba też dodać, że brzmienie albumu „The Ghost Choir” ma dziwną, osobliwą i niesamowitą atmosferę kina noir. W większości jest tutaj mrocznie, niepokojąco i tajemniczo. Wszystkie elementy składające się na tę płytę kreują bardzo czytelny obraz. Szata graficzna okładki, nazwa projektu, jak również sama muzyka, dają możliwość bezpośredniego obcowania z czymś metafizycznym.

Chociaż muzycy The Ghost Choir mają za sobą nieco odmienne doświadczenia, to bez wątpienia łączy ich talent i muzyczna filozofia – otwartość i odważne poszukiwania. Panowie znaleźli wspólny język i przygotowali ciekawą propozycję. Muzyka z debiutu tego projektu jest intrygująca i nieprzewidywalna, wymyka się prostym klasyfikacjom gatunkowym. Jej zawartość mieni się bardzo różnorodnym wachlarzem zastosowanych środków. Połączenie niebanalnych umiejętności instrumentalistów z ich bogatą wyobraźnią daje znakomity efekt. Wydawnictwo Islandczyków oferuje słuchaczowi pełnię satysfakcji z podążania za wyrafinowanymi dźwiękami. Bez końca można zasłuchiwać się w zmysłowych i hipnotycznych frazach, realizowanych z namysłem improwizacjach, genialnych i poruszających tematach, psychodelicznych motywach, subtelnych melodiach, fantastycznych rytmach i pięknych brzmieniach instrumentów. Niespodzianki się na tym nie kończą, no ale co tu dużo gadać – jest wspaniale!

 

 

The Ghost Choir :: The Ghost Choir

1. Vanishing Hitchhiker 5:53
2. Man in Grey 5:24
3. Tulip Staircase 4:01
4. The Watcher 4:19
5. The Murdered Peddler 5:07
6. Hoia Baciu 4:47
7. William Mumbler 4:24
8. Unexpected Guest 4:50

 

 

 

The Ghost Choir : facebook / spotify

The Ghost Choir :: The Ghost Choir (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów