Zespół The Moronic powstał na początku 2018 roku z zamiarem wstrząśnięcia islandzką sceną hardcore.

Formację The Moronic tworzą czterej muzycy wywodzący się z innych islandzkich kapel:  BlackTar, Norn i Spünk, a są nimi:

Hilmar Gylfi Guðjónsson – perkusja 
Viktor Árni Veigarsson – bas 
Andrés Hjörvar Sigurðsson – gitara, drugi wokal
Andri Dagur Stefánsson – wokal

Dotychczas grupa zagrała wiele koncertów na Islandii, aż w końcu przyszedł czas na wydanie  płyty. Póki co otrzymujemy od The Moronic album EP, ale mam nadzieję, że jest to jedynie przedsmak tego czym w przyszłości obdarują nas panowie. Wspomniane wydawnictwo zatytułowane zostało „Youth!” i miało swoją premierę 27 kwietnia 2019 roku. Na krążku znalazło się cztery utwory stanowiące generalnie fuzję hardcore, grind i metal, choć czasem muzycy sięgają jeszcze głębiej. Widać, że panowie starają się wpleść do swojej muzyki kilka innowacji i wychodzi im to błyskotliwie.

Tytuł albumu „Youth!”, do tego potraktowany wykrzyknikiem, zobowiązuje do czegoś. The Moronic brzmiącą dokładnie tak, jak powinien brzmieć hardcore – brudno i mocarnie. To synonim żywiołu i energii. Cieszy fakt, że muzycy postawili na krótkie, zwarte kawałki, bo dobrze im to wychodzi. Co więcej, lejąca się z głośników wściekłość i agresja choć surowa, jest na swój sposób nośna, a przede wszystkim niebanalna. The Moronic wiedzą nie tylko to w jaki sposób zwrócić na siebie uwagę, ale potrafią także zainteresować słuchacza i zatrzymać go przy sobie na dłużej. Kapela brzmi głośno i szokująco brutalnie, strzałów między oczy nie brakuje, a tempa zazwyczaj są szybkie i szalone. Ale gdzieś w tym wszystkim jest miejsce na całkiem intrygujące rozwiązania i chwytliwe riffy, które stanowią smaczny kąsek dla bardziej wymagającego odbiorcy. Nad wszystkim góruje agresywny wokal Andri’ego Dagura, który swym głosem mogłaby zawstydzić niejednego krzykacza.

Jest dobrze. Bardzo dobrze. Na „Youth!” dzieje się na tyle dużo, aby móc do tego krótkiego wydawnictwa wracać raz po raz. The Moronic są ciekawym zjawiskiem na islandzkiej scenie i jak najbardziej zasługują na uwagę. Ja wyczekuję ich longplay’a. Byłbym rad, gdyby do jego wydania szybko doszło. Mam ochotę na więcej tak zakręconej, brutalnej i szalonej muzyki.

 

 

 

 

The Moronic :: Youth!

1. Deadweight 01:46
2. Shade of Gray 03:17
3. Breaking Point 02:12
4. Disbelief 03:17

 

 

 

 

The Moronic : facebook / bandcamp / spotify

The Moronic :: Youth! (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj