O faktach materii i materii faktów.

Tytułem wstępu przypomnę, że The Pogo Problem to islandzko-duńskie trio, które w 2017 roku temu debiutowało albumem zatytułowanym po prostu nazwą zespołu. Więcej informacji o tej formacji, jak i wspomnianym longplay’u, znajdziecie w recenzji, która jest TUTAJ.   

Nareszcie doczekaliśmy się nowych nagrań tego nietuzinkowego trio, gdyż 11 marca 2021 roku The Pogo Problem wydali swój nowy długograjec pod tytułem „Facts of Matter”. Muzycy zarejestrowali ten materiał we współpracy z Jonem Alexanderem, który zajmował się również miksami płyty. Mastering muzyki wykonał Sturla Mio Thorisson. Okładkę płyty zaprojektowała Erna Hreinsdóttir, a zdjęcie wykonał Þór Harðarson

Na „Facts of Matter” muzycy w zasadzie kontynuują drogę obraną na debiutanckim  wydawnictwie. To ciągle The Pogo Problem jakich znam i uwielbiam, jakich chcę słuchać. Ich instrumentalna muzyka to… fusion jazz inspirowany post rockiem i rockiem progresywnym, albo odwrotnie. Zresztą kolejność ta jest zupełnie dobrowolna. Tak czy owak miesza się tutaj wiele muzycznych światów, które wynikają z rozmaitych doświadczeń muzyków. Istotne jest to, że muzycy wprowadzają nową jakość i dużo świeżości do współczesnej muzyki. I chociaż początkowo może nam się wydawać, że podążamy za muzykami dobrze znanym nam szlakiem, to jednak bardzo szybko nasze przypuszczenia zostają zweryfikowane. Dzieje się tak, gdyż na nowej dźwiękowej ścieżce The Pogo Problem pojawia się mnóstwo nowych, ciekawych i intrygujących elementów, w których nie odnajdziemy żadnej przewidywalności ani powtarzalności. No, ale jak może być inaczej, skoro mamy do czynienia z utalentowanymi i solidnymi muzykami o nieograniczonej niczym muzycznej wyobraźni. Muzykami poszukującymi i twórczymi. W takim przypadku ostatnią rzeczą, jakiej można by się po nich spodziewać, jest monotonna i bezbarwna płyta.

Ja wiedziałem, że tak to się skończy, że taki będzie efekt dalszych poczynań tria The Pogo Problem. Już kilka lat temu było słychać, jak intrygującą i niekonwencjonalnie oni brzmią, jak rozwijają się w swoich utworach. Nie mogło być inaczej – najnowszy album The Pogo Problem jest po prostu fantastyczny. Trzeba przyznać i to zdecydowanie, że Facts of Matter” jest zjawiskiem niezwykłym, a obcowanie z zaprezentowanymi tutaj kompozycjami bez wyjątku, wiąże się z niewątpliwą przyjemnością. Muzycy prezentują słuchaczowi zachwycającą i inspirującą dźwiękową panoramę wypełnioną równie atrakcyjnymi brzmieniami i motywami. Panowie imponując swobodą w budowaniu swojego świata, który cechuje się wielowymiarowością i urozmaiconymi nastrojami. Nie boją się eksperymentować, a że robią to z głową, pasją i sercem, to tym bardziej budzi szacunek.

Na Facts of Matter” zostaje uwolnione dużo artystycznej energii i emocji, które umiejętnie pobudzają wyobraźnię odbiorcy. Nie jest to szablonowa muzyka. Dlatego przy okazji słuchania omawianego albumu warto stać się poszukiwaczem. Wsłuchać się uważnie w muzyczne wizje The Pogo Problem i odkrywać w nich różnorodne, wartościowe detale i niuanse. Jest tu tyle dobrych rzeczy i pięknych barw, że brakuje mi odpowiednich słów na ich właściwe opisanie. Doprawdy, uczta dla ucha i duszy. Gorąco polecam!

 

 

The Pogo Problem :: Facts of Matter

1. Point Taken 03:20
2. Machiavellian 03:59
3. Indistinct 05:17
4. Facts of Matter 03:30
5. A Little Bit of Silence (Please) 04:22
6. Treatment 111 04:41
7. Minus Seven 05:13
8. The Last Sidekick 03:24
9. Unborn R 04:14
10. The Chase 02:52

 

 

The Pogo Problem : website / facebook / bandcamp

The Pogo Problem :: Facts of Matter (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów