Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

The Trade-Offs zamiennie Josh Q. & The Trade-Offs to blues rockowy zespół, którego liderami są wokalista i gitarzysta Joshua Qaumariaq oraz basista Jeff Maurice. Frontman Josh, urodził się i wychowywał w miejscowości Iqaluit, w rejonie Nunavut (Kanada), którą wciąż nazywa swoim domem. Dorastając w Iqaluit, muzyk słuchał głównie popowych artystów, takich jak Bob Seger od swojego ojca, Fleetwood Mac od swojej matki i przedstawicieli country, takich jak Johnny Cash dzięki swojemu dziadkowi. Przez wiele lat radio było dla niego w zasadzie jedynym źródłem muzyki. Dodatkowo w miasteczku funkcjonował tylko jeden mały sklep, który sprowadzał kasety i płyty CD. Wszystko się zmieniło, kiedy pojawił się Internet, który umożliwił dostęp do znacznie większej ilości muzyki online. Josh Q. Mmiał wtedy około 18 lat, właśnie skończył szkołę średnią, kiedy zaczął interesować się muzyką bluesową, np.. B.B.King, Buddy Guy, Jimi Hendrix i Ray Charles. Wkrótce nauczył się grać na gitarze i zaczął występować w lokalnych klubach. W 2012 roku nawiązał współpracę z Jeffem. Panowie postanowili stworzyć własne kompozycje, inspirowane dokonaniami takich legend jak Ray Charles, Joe Cocker, Buddy Guy i Gary Clack Jr. Skład The Trade-Offs uzupełniany jest przez różnych muzyków, w tym wielu wykonawców pochodzących z Iqaluit, np. perkusistę Krisa Mullaly’a. Chociaż zespół wywodzi się z niewielkiej muzycznej sceny Iqaluit, występował w całej Kanadzie zarówno na dużych, jak i małych scenach, w tym na głównych scenach wszystkich dużych festiwali oraz w kultowym Cameron House w Toronto.

30 września 2016 roku zespół The Trade-Offs wydał swój debiutancki album pod tytułem  „Qaumariaq”, nakładem wytwórni Aakuluk Music. Tytuł płyty nawiązuje do nazwiska Josha, które z grubsza z języka Inuktitut tłumaczy się jako „lighten up” lub „brighten up”. Muzyk napisał również kompozycję o tym samym tytule, w której porusza problematykę samobójstw, będących niemałym problem na terytorium Nunavut, gdzie ich wskaźnik przekracza dziesięciokrotnie średnią krajową. Josh tworząc ten utwór miał nadzieję, że zainspiruje on inne osoby znajdujące się w stanie zagubienia i sytuacji odbieranej jako bez wyjścia, do pokonywania i przezwyciężania trudności, które ich spotykają. Zachęca innych do odnalezienia siebie, określenia własnych celów i planów, a co za tym idzie konstruktywnego sposobu poradzenia sobie z daną sytuacją i doświadczanymi emocjami. Dodam, iż Josh czerpie inspiracje do tekstów ze swoich własnych doświadczeń i zmagań z jakimi borykają się mieszkańcy Nunavut. Muzyk nie obawia się podejmować trudnych tematów, z którymi spotyka się na co dzień.

Formacja The Trade-Offs opisuje swoje brzmienie jako arctic soul z wpływami bluesa, rock and rolla i modern soulu, które odbijają się echem w głębi północnej Tundry. Cechami charakterystycznymi tej kapeli są przede wszystkim mony, głęboki i zachrypnięty głos Josha, który wkłada w swój śpiew dużo emocji, oraz uduchowione partie instrumentalne Jeffa. W połączeniu z tekstami, które są wykonywane zarówno w języku Inuktitut, jak i po angielsku, a dotyczą spraw uniwersalnych –  światła i ciemności, bliskości i izolacji, całość tworzy niezwykle unikalny styl. Muzycy podkreślają, że miejsce, w którym żyją i tworzą, a także panujące tutaj warunki klimatyczne są wystarczającym powodem, by śpiewać bluesa. To naturalne, że motywy geograficznej izolacji i życia w surowym klimacie znalazły swój głos w niektórych komentarzach społecznych piosenek z „Qaumariaq”.Josh Q., jak wielu mu podobnych, klasycznych artystów bluesowych, także identyfikuje się z uzdrawiającą mocą muzyki, stąd też od wielu lat stara się dostarczać swoim fanom własną wersję „jaśniejącego” bluesa. Artysta umiejętnie żongluje konwencjami, jednocześnie cały czas trzymając się podstawy swojego stylu, którym bez wątpienia jest blues.

Przyznam otwarcie, że bardzo łatwo dać się porwać dźwiękom z „Qaumariaq” i zatracić w twórczości danej formacji. Album brzmi wyśmienicie, produkcja muzyki podkreśla wszystkie smaczki zawarte na płycie, a same piosenki wpadają w ucho od pierwszego przesłuchania. To co proponuje Josh Q. & The Trade-Offs wypada imponująco, ponieważ jest w tym pomysł, świeżość, emocje i autentyczność. Ich debiutancki krążek to wydawnictwo dla poszukiwaczy dobrych brzmień, wyszukanych i wysmakowanych muzycznych klimatów.

 

 

The Trade-Offs :: Qaumariaq

1. Break Like Glass 02:57
2. Make Me lie 03:38
3. Qaumariaq (feat. Luke Doucet) 03:08
4. Red 03:05
5. The Other Side 03:06
6. The Storm 03:24
7. Trouble So Hard (feat. Luke Doucet) 03:56
8. Hitch a Ride 04:09
9. Cry No More 04:04
10. Ghost 03:55

 

 
The Trade-Offs : facebook / bandcamp / spotify

The Trade-Offs :: Qaumariaq (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów