532782_373551196016958_1792672389_n

Thórður Magnússon przynależy do młodego pokolenia islandzkich kompozytorów muzyki klasycznej.

Urodzony w Reykjaviku w 1973 roku kompozytor wyróżnia się na islandzkiej scenie muzycznej, gdyż przy jednoczesnej więzi z tradycją i kulturą muzyki klasycznej wnosi do niej także własne śmiałe elementy nadające jej świeżości.

W roku 1996 Thórður uzyskał dyplom z tzw. „kompozycji i teorii”. Swoje wykształcenie pobierał w stolicy w Reykjavik College of Music (Tónlistarskólann), pod kierunkiem Guðmundura Hafsteinssona.

Następnie w roku 1997 otrzymał stypendium Pierre Jacquillat na studia w Konserwatorium Paryskim (Conservatoire de Paris). Tam pobierał nauki od znanego kompozytora Emmanuela Nunesa.

kopi

Na przestrzeni kilku lat Thórður Magnússon otrzymywał liczne i różnego rodzaju nagrody, nominacje, wyróżnienia i dotacje. Szczególny był dla niego rok 2004. Wówczas otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej (Nordic Council’s Music Prize). W tym samym roku zdobył także nagrodę podczas Iceland Music Awards w kategorii najlepszego utworu klasycznego, utworu „Symphony„. Natomiast rok wcześniejszy zakończył się dla niego „tylko” na nominacji w tej samej kategorii z utworem „Piano Trio„. W 2011 roku został ponownie nominowany w Iceland Music Awards za “Quartet for Clarinet, Violin, Cello and Piano”, a następnie w 2013 roku za „Saxophpone Quartet„.

Thórður był także jednym z finalistów w konkursie o nazwie Music Prize International Music Prize For Excellence In Composition w 2011 roku.

Przez ostatnie lata artysta współpracował między innymi z: Icelandic Symphony Orchestra, Trio Nordica, Ethos String Quartet, the Icelandic Saxophone Quartet i the Icelandic Amateur Symphony Orchestra.

Poza komponowaniem i pracą w roli muzyka, Thórður jest także nauczycielem muzyki. Naucza w Reykjavik College of Music i w Szkole Muzycznej w Gardabaer.

Autorskie, indywidualne kompozycje Thórðura, a także wynikające z licznej współpracy z innymi muzykami ukazywały się na różnego rodzaju albumach kompilacyjnych. Były również wykonywane w różnych miejscach na świecie, od Skandynawii do Nowego Jorku, we Francji i w Tokio, przez zespoły takie jak CAPUT, Quatuor Bozzini i pianistę Izumi Tateno.

W 2013 roku Thórður Magnússon wydał swój nowy album zatytułowany „La poesie – chamber music by Thórður Magnússon”. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Smekkleysa (Bad Taste).

Album „La poesie” to zbiór czterech kameralnych kompozycji, które zostały skomponowane wyłącznie przez Thórðura, w latach 2007 i 2011. „Zwykłego” odbiorcę na pewno zaskoczy długość kompozycji. Najkrótszy na płycie utwór zajmuje „zaledwie” 13 i pół minuty, a najdłuższy niemal 19 minut. Dlatego w konsekwencji otrzymujemy ponad 1 godzinę muzyki.

Muzykę zawartą na albumie wykonują znani i cenieni islandzcy soliści muzyki klasycznej:
Sigrún Eðvaldsdóttir, Anna Guðný Guðmundsdóttir, Sigurður Ingvi Snorrason, Sigurður Flosason, Bryndís Halla Gylfadóttir, Snorri Sigfús Birgisson, Peter Tompkins, Vígdís Klara Aradóttir, Guido Baumer, Sólveig Anna Jónsdóttir i Þórir Jóhannsson.

Kompozycje, które znalazły się na „La poesie” to muzyka bardzo ilustracyjna i sugestywna. W obliczu opisu tej muzyki czuję się nieco werbalnie ograniczony. Na szczęście nie mogę narzekać na ograniczenie wyobraźni. A tą muzyka Thórðura szczególnie wyzwala. Dlatego słuchając jego utworów miałem wrażenie jakbym znalazł się w starym kinie, a pod moimi powiekami snuły się obrazy z niemego czarno-białego filmu. Przeplatają się niepokój… akcja… uspokojenie. Kunsztownie zaaranżowane partie pianina, skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu, klarnetu i saksofonu. Dźwięki dopracowane w każdym detalu i z klasą. W końcu to muzyczna poezja…

 

74552_629825303722878_420809705_n

 

Thórður Magnússon :: La poesie – chamber music by Thórður Magnússon

1. Kvartett fyrir klarinett, fiðlu, selló og píanó 13:31
(Quartet for clarinet, violin, cello and piano)
2. Það mótlæti þankinn ber 16:20
(The adversity which plagues the soul)
3. Rapsódía fyrir kontrabassa og píanó 18:44
(Rhapsodia per contrabasso et piano)
4. Saxófónkvartett 13:42
(Saxophone quartet)

 

 

Thórður Magnússon : website / facebook / soundcloud

Thórður Magnússon :: La poesie – chamber music by Thórður Magnússon
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów