Tómas R. Einarsson to islandzki jazzowy basista, kontrabasista i kompozytor.

O Tómasie R. Einarssonie pisałem już przy okazji omawiania albumu „Bræðralag” (2015; Blánótt), który artysta nagrał w duecie ze swoim wieloletnim przyjacielem Ómarem Guðjónssonem  – artykuł ten znajdziecie TUTAJ.

Przypomnę, że Tómas R. Einarsson choć urodził się na północy Islandii, w miasteczku Blönduós, to wychowywał się na jej zachodnim wybrzeżu, w Dalabyggð. Jest absolwentem FIH School of Music. Jego kariera na dobre rozpoczęła się na początku lat 90-tych, kiedy wraz z saksofonistą Sigurðurem Flosasonem założył zespół Reykjavík Jazz Quartet. Chociaż jako muzyk debiutował na początku lat 80-tych, a pierwsze sukcesy i uznania zdobywał od połowy lat 80-tych. Dodam, że w 1982 roku nagrał swoją pierwszą jazzową kompozycję z zespołem Nýja kompaníið. Od tego czasu muzyk wydał ponad 30 albumów – autorskich oraz jako współkompozytor. Współpracował z wieloma muzykami, także poza granicami Islandii. Ponadto napisał muzykę do kilkunastu filmów i programów telewizyjnych, w tym do do filmu dokumentalnego o islandzkim pisarzu i laureacie nagrody Nobla, Halldórze Laxnessie. To również członek legendarnej grupy Ólafur Stephensen Trio. W jego twórczości zauważyć można szczególne zamiłowanie do muzyki latynoskiej i kubańskiego jazzu, którego jest też propagatorem i twórcą. Przypomnę, iż oprócz wykształcenia muzycznego Tómas może się również pochwalić ukończeniem studiów z Historii i Języka hiszpańskiego. Z tego też względu przetłumaczył kilku pisarzy pochodzących z ameryki łacińskiej, np. Isabel Allende, Gabriel García Márquez i Julio Cortázar. Dodać też trzeba, że artysta produkuje i wydaje albumy jazzowe pod skrzydłami swojej własnej wytwórni – Blánótt. Islandzki jazzman jest laureatem wielu konkursów muzycznych i zdobywcą licznych nagród (np. Icelandic Music Awards w latach 2003, 2004, 2012). Warto wspomnieć także o tym, że w 2014 roku został on uhonorowany przez Prezydenta Islandii odznaczeniem w postaci Orderu Sokoła Islandzkiego. To najwyższe islandzkie odznaczenie, które nadawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla Islandii. Dość powiedzieć, że rok później powstał również biograficzny film dokumentalny poświęcony osobie Tómasa R. Einarssona, który nosi tytuł „Latin Viking (Latínbóndinn)”.

24 października 2019 roku Tómas R. Einarsson wydał swój najnowszy album zatytułowany „Gangandi bassi”. Materiał na płytę został nagrany w czteroosobowym składzie:

Tómas R. Einarsson – kontrabas
Óskar Guðjónsson – saksofon
Ómar Guðjónsson – gitara
Sigtryggur Baldursson – instrumenty perkusyjne

Data pojawienia się na rynku albumu „Gangandi bassi” i jego zawartość nie są przypadkowe. W tym miejscu należy się pewne wyjaśnienie i przywołanie istotnego faktu historycznego z życia Tómasa R. Einarssona. Otóż, w ubiegłym roku minęło czterdzieści lat od momentu kiedy muzyk kupił swój pierwszy kontrabas. Miało to miejsce w sierpniu 1979 roku, w Oslo, w sklepie z instrumentami muzycznymi. Niejako w celu podkreślenia tego 40-stolecia, tej symbolicznej daty, został wydany właśnie album „Gangandi bassi” (ang. Walking Bass), który zawiera zupełnie premierowe kompozycje Tómasa.

Muzyka zawarta na „Gangandi bassi” jest elegancka, dystyngowana i, cóż, piękna. Kompozytor jest w doskonałej formie. Kompozycje płynnie i swobodnie poruszają się po różnych stylistycznych strumieniach zachowując przy tym swoją spójność. Tómas R. Einarsson proponuje nam jazz z dużą zawartością bluesa, swingu, be-popu, bolero, a także muzyki latynoskiej, zgłasza kubańskiej i salsy. Te egzotyczne wpływy nadają twórczości islandzkiego jazzmana nietuzinkowego wyrazu i charakteru. Całość albumu utrzymana jest na jak najwyższym poziomie. Fantastyczne aranżacje dostarczają nam wielu różnorodnych doświadczeń i przeżyć, począwszy od nostalgii i melancholii, po radość i euforię. Kompozycje świetnie uwypuklają talent kompozytorski i wykonawczy Islandczyka. Każdy spacer, któremu towarzyszy rytm i brzmienie kontrabasu Tómasa R. Einarssona, to niezapomniana przygoda. Tak jest i tym razem, a nawet jeszcze lepiej.

Jazzu w wykonaniu Tómasa R. Einarssona słucha się po prostu dla przyjemności, po wielokroć. Wcale nie trzeba wytrawnego miłośnika jazzu, by zachwycić się muzyką kwartetu Islandczyka. „Gangandi bassi” jest jednym z najlepszych albumów islandzkiego jazzu, jaki ukazał się w 2019 roku.

 

 

Tómas R. Einarsson :: Gangandi bassi

1. Undir bláum himni 4:16
2. Bassabopp með latíngljáa 4:09
3. Eftir sundið 5:17
4. Allt um kring 4:07
5. Upp og niður 4:38
6. Einu sinni var 4:43
7. Ása Bergný 3:49
8. Bopp og bí 3:54
9. Dúr á auga 3:40
10. Hugs 4:59

 

 

Tómas R. Einarsson : facebook / spotify

Tómas R. Einarsson :: Gangandi bassi (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów