Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

O miłości, smutku i tęsknocie.

10 sierpnia 2021 roku na rynku ukazało się wydawnictwo duetu Tómas R. Einarsson & Ragnhildur Gísladóttir zatytułowane „Ávarp undan sænginni”.

Przypomnę krótko, że Tómas R. Einarsson to islandzki jazzowy basista, kontrabasista i kompozytor doskonale znany czytelnikom naszego portalu. jego ostatni album „Latínball í Búðardal” ukazał się w połowie ubiegłego roku – recenzja TUTAJ. Natomiast Ragnhildur Gísladóttir aka Ragga Gísla (właśc. Guðmunda Ragnhildur Gísladóttir) to islandzka piosenkarka i aktorka. W drugiej połowie lat 70-tych była członkinią takich zespołów jak Brunaliðið, Lummurnar i Brimkló. W 1981 roku założyła pierwszy islandzki girlsband Grýlurnar. Ponadto w latach 80-tych współtworzyła takie zespoły jak Strax, kultowego Stuðmenn i Human Body Orchestra. Artystka wydawała również solowe płyty: „Rombigy”, „Ragga and the Jack Magic Orchestra”, „Ragga and the Human Body Orchestra” i „Baby”. Jako aktorka wystąpiła w licznych musicalach, sztukach teatralnych oraz filmach np.: „Með allt á hreinu” (On Top), „Karlakórinn Hekla” (The men´s choir),, „Kókóstré og Hvítir Mávar” i „Góða Úngfrúin og Húsið” (Honour of the House) – za rolę w tym filmie była nominowana w kategorii „Najlepsza aktorka skandynawska” w 1999 roku.

Album „Ávarp undan sænginni” (ang. A call from under the covers) zawiera dziesięć autorskich kompozycji Tómasa R. Einarssona napisanych do wierszy różnych islandzkich poetów, m.in. Halldóra Laxnessa, Kristín Svövy Tómasdóttir (od której wiersza został zaczerpnięty tytuł omawianego albumu), Steinna Steinarra, Sveinbjörna I. Baldvinssona, Sigfúsa Daðasona, Ingibjörg Haraldsdóttir i Lindy Vilhjálmsdóttir.

W nagraniach albumu uczestniczyło kilku znanych i cenionych islandzkich muzyków:

Ragnhildur Gísladóttir: wokal
Tómas R. Einarsson: kontrabas
Ómar Guðjónsson: gitara
Davíð Þór Jónsson: fortepian, organy Hammond
Magnús Trygvason Eliassen: perkusja

Istotnym wydaje się być fakt, że większość zaprezentowanych na „Ávarp undan sænginni”  wierszy opowiada o miłości, smutku i tęsknocie. Stąd też muzyka Tómasa jest raczej łagodna, niespieszna, liryczna i melancholijna. Kompozycje utrzymane się w kontemplacyjnym nastroju, z nutką romantycznej nostalgii. Nie oznacza to jednak, że muzycy nie mają okazji wykazać się swoją erudycją i pięknym brzmieniem instrumentów. Poszczególne muzyczne tematy, jak i pełne uduchowienia partie nie są pozbawione zachwycających detali i technicznych zagrywek. Instrumentaliści nie zalewają jednak słuchaczy kaskadą niemożliwych do uchwycenia dźwięków, ale po prostu pięknie grają. Tworzą świetnie zgrany kolektyw, w którym każdy może pochwalić się imponującymi umiejętnościami, muzycznym wyczuciem, artystyczną wrażliwością i intuicją.

Brzmienie „Ávarp undan sænginni” nie jest jednoznaczne. Na płycie przewijają się wpływy muzyką jazzową i latynoską, wyraźnie wybrzmiewa również bolero i inne kubańskie inspiracje, a także motywy bluesowe, swing i walc. To elegancki, niesamowicie przyjemny w odbiorze album. Całość cechuje lekko kołysząca i absolutnie melancholijna narracja. Mam tutaj na myśli nie tylko grę instrumentów, ale również piękny i czarujący głos Ragnhildur. Jej zmysłowy śpiew tworzy magiczny klimat. Zapraszam do wysłuchania tego wyrafinowanego albumu.

 

Tómas R. Einarsson & Ragnhildur Gísladóttir :: Ávarp undan sænginni

1. Ávarp undan sænginni
2. Lending
3. Þú kysstir mína hönd
4. Næturljóð
5. Þrennt
6. Hvenær sé ég þig næst
7. Stríðið
8. Skítt með það, förum heim til mín
9. Ó, þú og ég
10. Ég sakna þín

 

 

 

Tómas R. Einarsson : website / facebook / spotify
Ragnhildur Gísladóttir : facebook

Tómas R. Einarsson & Ragnhildur Gísladóttir :: Ávarp undan sænginni (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów