Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Dziwaczna pogoda.

Torfi F to pseudonim artystyczny islandzkiego 45-letniego poety i singer-songwritera Þórarinna Torfi Finnbogasona, który mieszka w niewielkiej miejscowości Hvanneyri. Swoją ekscytującą muzyczną artysta rozpoczął ponad dwie dekady temu współpracując z innymi muzykami. Od tego czasu zbierał doświadczenie i rozwijał swoje umiejętności, aby wypracować własne, charakterystyczne brzmienie, w którym odbijają się echem różnorodne inspiracje i wpływy. Jego styl jest trudny do zdefiniowania. Artysta płynnie porusza się po wielu różnych rejonach muzycznych. Co ciekawe, szczególnym zainteresowaniem Torfi F cieszy się pogoda. W jego tekstach i wierszach można odnaleźć dużo odniesień do warunków atmosferycznych. Zresztą sam autor określa siebie jako „artystę, który ciągle walczy z pogodą”. Równocześnie zadając pytanie – „Dlaczego deszcz zawsze pada na twarz?”. Zaznaczę, że Torfi F pisze swoje teksty w języku islandzkim.

22 kwietnia 2022 roku za pośrednictwem wytwórni Alta Music ukazała się debiutancki album EP Torfi F pod tytułem „Veðraskipti”, zaś niecałe dwa miesiące później, dokładnie 10 czerwca 2022 roku, premierę miał pierwszy longplay artysty zatytułowany „Snjóarumvor” (ang. Snow In Spring). Na długogrającej płycie Torfi F znalazło się w sumie trzynaście kompozycji, w tym również te które wcześniej trafiły na wspomnianą EPkę.

Produkcją omawianego wydawnictwa zajmował się Sigurþór Kristjánsson. Wszystkie kompozycje napisał samodzielnie Þórarinn Torfi Finnbogason, artysta zagrał również na gitarze akustycznej i zaśpiewał. Na płycie pojawiły się także osoby z najbliższej rodziny, przyjaciele i lokalni artyści. W kilku utworach zaśpiewała jego żona Eva Símonardóttir oraz córka Alma Hlín Þórarinsdóttir. Ponadto na basie zagrał Halli Hólm, a na gitarach Einar Þór oraz Siggi Bach.

Jak wspomniałem już wcześniej, próba jednoznacznego opisania brzmienia albumu „Snjóarumvor” jest utrudniona z uwagi na wielość i różnorodność pojawiających się na nim stylistyk. Torfi F prowadzi nas na swojej płycie przez rejony m.in. indie folku i country (Straight Ahead, Tölum um þunglyndið, Veðraskipti), pop rocka (Dansaðu pabbi dansaðu, samtaka, Svolítið, Gamli), punk rocka (Ruggustóllinn, Alein, Ruggustóllinn, Kassabíll), funk i boogie (Gamla, Í takt, Sefur þú), bluesa i innych gatunków. Trzeba jeszcze wiedzieć, że te gatunki przenikają się często ze sobą nawet na przestrzeni jednego utworu. Wprawdzie w wyniku tej żonglerki gatunkami, brakuje trochę na „Snjóarumvor” spójności. Niemniej jednak płyty słucha się bardzo dobrze, bo jak by nie było jest to zbiór dobrych i świetnych kompozycji, które są pełne uroku.

Album „Snjóarumvor” został nagrany przede wszystkim po to, aby podzielić się swoją pasją. Jestem przekonany, że znajdzie się sporo sympatyków twórczości Torfi F, bo jego muzyka wywołuje wiele przyjemnych i pozytywnych wrażeń.

 

Torfi F :: Snjóarumvor

1. Straight Ahead 02:54
2. Tölum um þunglyndið 03:55
3. Gamla 02:28
4. Dansaðu pabbi dansaðu 03:01
5. Veðraskipti 02:58
6. samtaka 02:41
7. Ruggustóllinn 01:57
8. Alein 02:18
9. Kassabíll 02:32
10. Í takt 02:47
11. Svolítið 02:59
12. Gamli 04:00
13. Sefur þú 03:18

 

Torfi F : website / bandcamp / spotify / youtube

Torfi F :: Snjóarumvor (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów