Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Czasami trzeba sobie po prostu odpuścić. 

Tryggvi (Tryggvi Heiðar Gígjuson) to islandzki singer-songwriter (prywatnie pracuje jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej), który jest związany ze sceną akustyczną i folkową Reykjaviku od 2006 roku. Znany jest zarówno z udziału w cenionym przez krytykę duetu Friday Night Idols (współtworzonego z Egilem Halldórssonem), jak i solowej działalności. Przez 10 lat, w okresie 2009-2019, był również wraz ze swoim przyjacielem Svavarem Knúturem współorganizatorem  międzynarodowego festiwalu singer-songwriterów Melodica Acoustic Festival Reykjavík lub Melodica Reykjavík. W związku ze swoim dużym zaangażowaniem w życie artystyczne oraz pomoc innym muzykom, Tryggvi nawiązał bardzo dużo znajomości na międzynarodowej scenie singer-songwriterów. W efekcie miał możliwość występowania na wielu różnorodnych festiwalach muzycznych na całym świecie. Grał m.in. na festiwalach Melodica w Nottingham w Anglii, Aarhus w Danii i Nashville w Tennessee.

Tryggvi przyznaje, że poznanie tych wszystkich niesamowitych artystów, których spotkał na swojej drodze, miało ogromny wpływ na niego jako artystę i na to, jak podchodzi do swojej kariery i procesu twórczego. Muzyk zdecydowanie wierzy we współpracę z innymi ludźmi i służbę piosence, zamiast dopieszczania własnego ego. „Uwielbiam pisać melodie, progresje akordów i teksty, a potem zaczynać budować kompozycję z innymi. Dla mnie pisanie piosenek i tworzenie muzyki polega na wielu perspektywach i twórczej współpracy z innymi ludźmi. Chociaż piszę z bardzo osobistej perspektywy, wszystko dotyczy ludzkich emocji, z którymi wszyscy możemy się identyfikować” – wyjaśnia Tryggvi.

Photo by Sverrir Páll Snorrason

4 czerwiec 2022 roku Tryggvi wydał swój debiutancki album EP pod tytułem „Letting Go”, za pośrednictwem wytwórni Spina Records. Artysta samodzielnie napisał wszystkie teksty i muzykę, a później „oddał” swój materiał w ręce innych osób, które dodały do niego nową interpretację i znaczenie. Produkcją tej płyty zajmowali się Karl Henry Hákonarson aka Kalli (kuzyn i wieloletni przyjaciel artysty) oraz Arnar Guðjónsson, który odpowiadał też za jej miksowanie. Panowie mieli duży wpływ na dane kompozycje i ich końcowy kształt. Mastering albumu wykonali Finnur Hákonarson, Addi 800 i Arnar Guðjónson. Autorem projektu okładki i zdjęcia na nim jest Sverrir Páll Snorrason.

 

W nagraniu albumu „Letting Go” wzięli udział:

Tryggvi – wokal, gitara akustyczna, guitalele
Karl Henry Hákonarson (Kalli) – gitary, klawisze, wokal
Arnar Guðjónsson – perkusja, bas, gitary, instrumenty klawiszowe, skrzypce, wiolonczela, banjo, wokal
Helgi Reynir Jónsson – fortepian w „Letting go

Prace nad płytą „Letting Go” rozpoczęły się około pięć lat temu. Wówczas Tryggvi zaczął pracować z Kallim nad pierwszą piosenką, która trafiła na dane wydawnictwo. Z uwagi na świetny flow, panowie postanowili przygotować EP-kę z czterema utworami. Pięć lat później okazało się, że tych kompozycji będzie jednak sześć. Jak sugeruje tytuł płyty, głównym tematem EP jest odpuszczanie sobie rzeczy, które minęły, poprzez pogodzenie się z nimi i pójście dalej. Na przykład piosenka „Paco”, którą artysta skomponował na ukulele latem 2018 roku podczas swojego pobytu w Hiszpanii, znana jest jako „lato, które nigdy nie nadeszło” w Reykjaviku i przypomina mu jego dawny związek. „Zastanawiałem się, czy to była moja ostatnia szansa na romans i szczęście” – mówi autor. Utwór „Loved by All” powstał jeszcze przed pracami nad EPką, kiedy muzyk rozpaczał za swoją przedwcześnie zmarłą kuzynką (zmarła w wieku 25 lat). Piosenka „Allra veðra von” została pierwotnie napisana na Konkurs Piosenki Eurowizji, z podnoszącym na duchu przesłaniem nadziei i obejmującym wszystkie życiowe doświadczenia.

Nie mam wątpliwości co do tego, że album „Letting Go”  to materiał głęboko osobisty. Potwierdza to również Tryggvi, który wyjaśnia, że: „wydaje mi się, że używam muzyki do radzenia sobie i przetwarzania własnych doświadczeń życiowych, tych szczęśliwych i smutnych. Ale myślę też, że podobnie ma wielu artystów, bo przecież to wszystko to po prostu ludzkie emocje i ludzka natura, do której większość z nas może się odnieść”. Jako ciekawostkę powiem, że album można podzielić na dwie równe części. Część pierwsza wykonana jest po islandzku i traktuje głównie o radości, nadziei i szczęściu. Zaś część drugą stanowią utwory anglojęzyczne, które poruszają mniej przyjemne tematy dotyczące różnych trudnych doświadczeń i bolesnych emocji. Jak się okazuje, taki podział albumu, nie był celowym zamierzeniem autora. Zresztą wszystkie te utwory mają swoją istotną role do zagrania.

Muzykę z płyty „Letting Go” najlepiej można opisać jako czuły, wrażliwy i pełen empatii indie folk pop. Chociaż nie sprowadzałbym jej do jednego mianownika, bo ma ona dosyć uniwersalny charakter i brzmi ponadczasowo. To przede wszystkim muzyka, która wypływa prosto z serca twórcy. Kameralna, pełna intymności i najróżniejszych refleksji. Szczera i delikatna, ale równocześnie niosąca duży ładunek uczuć, obok których nie da się przejść obojętnie. Już od pierwszych dźwięków albumu wiemy, że będziemy mieć do czynienia z czymś niezwykłym, wyjątkowym.

Z kompozycji umieszczonych na „Letting Go” bije niesamowity spokój i pogodzenie się z własnym losem. Są subtelnie magiczne i wysmakowanie proste, chociaż ich niezwykły urok i piękno wynika również z misternie utkanych aranżacji. Kompozycje Tryggviego zachwycają na wielu płaszczyznach, dlatego ciągle ma się ochotę do nich wracać. Ich ciepły i cudownie otulający melancholijny nastrój, mesmeryczne melodie oraz kojący i hipnotyzujący głos wokalisty sprawiają, że słuchacz czuje się dobrze i komfortowo, i chce pozostać w tym stanie jak najdłużej. Oto właśnie chodzi!

 

 

 

Tryggvi :: Letting Go

1. Allt tekur enda 02:50
2. Allra veðra von 02:59
3. Við erum eitt 03:14
4. Paco 03:01
5. Letting Go 02:57
6. Loved By All 04:15

 

 
 

 
Tryggvi : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify / youtube

Tryggvi :: Letting Go (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów