Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Tuð to islandzki zespół punkowy. Jego nazwę można tłumaczyć jako „narzekanie”, co nie pozostaje bez znaczenia dla działalności grupy, bo to jeden z tych zespołów, w których punkowa postawa znajduje odzwierciedlenie nie tylko w muzyce. Pomimo tego, że kapela powstała po prostu dla zabicia nudy to muzycy, jak przystało na prawdziwych punkowców, piszą prawdziwie zaangażowane teksty, obok których nie sposób przejść obojętnie i nie zastanowić się nad ich istotą choćby przez chwilę. Chociaż swoje piosenki wykonują w języku islandzkim, to trzeba wiedzieć, że poruszają w nich trudne tematy. Koncentrują się w nich głównie na krytykowaniu klasy politycznej, systemu, rządu, polityków, poruszają szereg problemów społecznych, etc.

W skład zespołu wchodzą:

Dettifoss Bergmann – wokal
Einar Máni Friðriksson – perkusja
Halldor Magnússon – bas
Helgi Már Sigurðsson – gitara

Debiutancki album grupy zatytułowany „Þegiðu!” (Zamknij się!) ukazał się w październiku 2015 roku. Natomiast 21 stycznia 2022 roku Tuð powrócił ze swoim drugim krążkiem pod tytułem „Í bjúgri bæn”. Materiał na płytę został zarejestrowany przez Einara Vilberga, Einara Máni Friðrikssona i Halldóra Magnússona. Jego miksowaniem i masteringiem zajmował się Sigurdór Guðmundsson.

Tuð gra bezpardonowo, z dużą werwą. Ich punkowa bezkompromisowa muzyka jest odpowiednio przybrudzona, energiczna i ostra, ale równocześnie nie pozbawiona melodyjności. U źródła tej muzyki leży niepokorny duch. Słychać to nie tylko w brzmieniu zespołu, ale także w skupiającym uwagę wokaliście, którego szorstki głos i styl śpiewania bywa nierzadko zaczepny i prowokacyjny, pełen złości i wściekłości. A wszystko po to, aby skłonić odbiorcę do refleksji. Wypada to bardzo autentycznie. „Í bjúgri bæn” nie jest albumem nowatorskim. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to zestaw dwunastu naprawdę udanych technicznie i tekstowo, nośnych punkowych kawałków. Sądzę, że nikogo one nie rozczarują. Muzycy ubarwiają swoje granie, stosując rozmaite zabiegi. Korzystają z różnorodnych inspiracji, jak również balansują tempami, nastrojem, przejściami i nastrojami, co zdecydowanie działa na korzyść nagrań. Stąd ich punkowa muzyka jest nad wyraz interesująca i nie pozwala słuchaczowi ani na chwilę nudy. Jednym słowem jest dobrze. Dzieje się tu na tyle dużo, że słuchacz ma ochotę do tej płyty powracać. Podoba mi się zupełna muzyczna niezależność Tuð i swoboda jaką panowie prezentują na „Í bjúgri bæn”.

 

 

Tuð :: Í bjúgri bæn

1. Ekki hafa hátt 01:18
2. Lak lók 01:38
3. Fyrsta heims vandamál 01:37
4. Of brátt fjárútlát 01:28
5. Afmælislagið 01:03
6. Dyggðaskreyting 01:49
7. Vinur minn? 01:38
8. Ekki gera mig arflausan 01:36
9. COVID alla daga 01:15
10. Klósettpappírs-Pési 01:02
11. Nammi nammi, heili heili 01:36
12. Senex homo 02:31

 

Tuð : facebook / bandcamp / spotify

Tuð :: Í bjúgri bæn (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów