Islandzki jazz w intrygującej i oryginalnej odsłonie.

Mam wielką przyjemność przedstawić Wam dziś nowy islandzki projekt muzyczny utworzony przez dwóch znakomitych muzyków. Pierwszym z nich jest Tumi Árnason –  islandzki saksofonista i improwizator, koncentrujący się w swojej pracy głównie na free jazzie i muzyce eksperymentalnej. Muzyk jest również członkiem innych islandzkich zespołów, m.in. Grísalappalísa, The Heavy Experience i Purumenn oraz współorganizatorem serii imprez w nurcie free improvisation po nazwą Úsland Útgáfa. Pomaga także wielu innym początkującym saksofonistą. Drugim bohaterem dzisiejszego spotkania jest Magnús Trygvason Eliassen – islandzko-norweski perkusista. Moim zdaniem jeden z najlepszych perkusistów w Islandii, a już z pewnością najbardziej kreatywny i płodny artystycznie. Muzyk występuje w wielu zespołach i niezliczonych projektach, np. w ADHD, amiina, Moses Hightower, Tilbury, Geislar, K-Trió. Współpracuje też z ogromną liczbą artystów zarówno w Islandii, jak i za granicą.

Pomimo tego, że islandzka scena wydaje każdego roku ogromną ilość przeróżnej muzyki, to jednak pewne gatunki muzyczne – mam tu na myśli free jazz i free improvisation – pozostają nieco na uboczu, są niszowe, a przez to płyty z tego typu muzyką pojawiają się rzadko. Na szczęście panowie Tumi i Magnús postanowili to zmienić. Nagrali w duecie – na saksofon i perkusję – muzykę, którą 22 lutego 2019 roku wydali w postaci albumu „Allt Er Ómælið” (wyd. Reykjavík Record Shop). Produkcją i miksowaniem tego materiału zajmował się Albert Finnbogason, zaś mastering wykonał Finnur Hákonarson.

Co ciekawe projekt Tumi Árnasona i Magnúsa Trygvasona Eliassena jest prawdopodobnie jedynym tego typu duetem pochodzącym z Islandii. A co za tym idzie „Allt Er Ómælið” to prawdopodobnie pierwsze wydawnictwo w Islandii nagrane jedynie na saksofon i perkusję oraz jedne z niewielu islandzkich wydawnictw utrzymanych w stylistyce free jazz/improvisation. Na albumie znajduje się dziewięć autorskich kompozycji, które prezentują szeroki wachlarz rytmów, dynamiki, tonacji, brzmień, nastrojów i barw, od niezwykle cichych, subtelnych i spokojnych przejść, aż do gęstej, zawiłej gry o wysokim poziomie energii. Muzycy sprawnie eksplorują czas i dźwiękową przestrzeń. W odpowiednich momentach nadając swojej grze ostrego pazura. Potrafią także odpowiednio korzystać z walorów ciszy. Islandczycy w sposób nienachalny eksperymentują także z łączeniem dźwięków instrumentów akustycznych z elektroniczną obróbką, ale to już kwestie dla wprawnego ucha, bo jednak nacisk położony jest na żywe, organiczne brzmienie.

Wydawnictwo „Allt Er Ómælið” rzeczywiście ma coś wyjątkowego do zaoferowania sympatykom muzyki jazzowej. Tym bardziej, że formuła duetu z saksofonem i perkusją nie jest spotykana szczególnie często. Co więcej wymusza na muzykach odrobinę niestandardowego spojrzenia. I właśnie tym wygrywają Tumi Árnason i Magnús Trygvason Eliassen. Tą niebanalną swobodą i fascynującą free-jazzową ekspresją.

 

 

Tumi Árnason / Magnús Trygvason Eliassen :: Allt Er Ómælið

1. You Can Have It 5:09
2. I Want To Die When I Grow Up 6:32
3. Hrollurinn 2:55
4. Kul Kul 6:30
5. Mold 6:59
6. Perfect Animal 2:37
7. Eiminn 4:27
8. Múm Næs 32 3:00
9. Alltaf Eitthvað 3:26

 

 

Tumi Árnason : website / bandcamp

Tumi Árnason / Magnús Trygvason Eliassen :: Allt Er Ómælið (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów