1505495_616868941696196_1899508750_n

Úlfur Kolka to raper i producent hiphopowy wielu islandzkich i zagranicznych artystów.

W przeszłości Úlfur Kolka występował pod pseudonimem „Ciphah” w hip-hopowej grupie Kritikal Mazz, założonej w 1997 roku. W 2002 roku ukazał się ich debiutancki album za pośrednictwem wytwórni Smekkleysa. To wydawnictwo było nominowane w kategorii „najlepszy album hip-hopowy roku” w Radiu X i Undirtónar Music Awards.

Na marginesie dodam, ze przez prawie dziesięć lat Úlfur pracował jako grafik w Bad Taste Records (Smekkleysa).

Úlfur Kolka współpracował z wieloma cenionymi artystami, między innymi: Dan Bull, Freestyle (Arsonists), Shabazz The Disciple (Gravediggaz / Sunz Man), Dinco D (Leaders of the New School) i Quarashi. Występował u boku D-Stroy (Arsonists) i otwierał koncerty takich sław jak Raekwon Chef (Wu-Tang Clan), J-Live i Fatman Scoop.

W lipcu 2011 roku zadebiutował solowym albumem anglojęzycznym o tytule „Human error”. Był to zbiór jego kompozycji zebranych na przestrzeni lat 2003-2008.

1422559_589374774445613_843459214_n

Natomiast w styczniu 2014 roku Úlfur Kolka powrócił ze swoim drugim wydawnictwem zatytułowanym „Borgaraleg Óhlýðni” (ang. „Civil Disobedience”). Od razu zaznaczę od podkreślenia faktu, że jest to pierwszy tak bardzo ‘polityczny album’ w historii islandzkiej muzyki hip-hopowej. Artysta nigdy nie unikał trudnych tematów w swoich tekstach, dzięki czemu zyskał ogromny szacunek fanów. Obecnie również poszczególne utwory są bardzo bezpośrednie i nie pozostawiają żadnych złudzeń o czym mówią bądź wobec czego lub kogo są skierowane. Na przykład „Til Hvers Að Kjósa?” (ang. Why vote?) to utwór o wyborach politycznych, „Bálið Í Róm” (ang. The bonfire in Rome) omawia sytuację banków, „Fjötrar” (ang. Chains) mówi o niewolnictwie ekonomiczno-gospodarczym, „Svínin Þagna” (ang. Silence of the pigs) to nawiązanie do „Folwarku zwierzęcego” i równocześnie odniesienie do „Milczenia owiec”.

Autorem muzyki i tekstów jest sam Úlfur. Tym razem artysta zdecydował się na przekaz w swoim ojczystym języku. Jedynie wykorzystane sample odnoszące się do filmów, książek i polityków wybrzmiewają tutaj w języku angielskim.

W przebiegu nagrań artysta współpracował z Gnúsi Yones (z Amaba Dama), który również wykonał część miksów (utwory 2,3,10) oraz mastering całości albumu. Główne miksy wykonał Hlynur Jakobsson (utwory 1, 4-9).

Główne inspiracje, które możemy usłyszeć na albumie „Borgaraleg Óhlýðni” to synth-pop lat 80-tych i hip-hop spod znaku Dead Prez i Public Enemy. Przyznać trzeba, iż brzmienie nowego albumu Úlfur Kolka jest na tyle ciekawe i intrygujące, że nawet brak znajomości języka islandzkiego nie pozbawia tej płyty atrakcyjności.

Choć teksty utrzymane są w buntowniczej i nieco agresywnej formie to sama muzyka wcale taka nie jest. „Borgaraleg Óhlýðni” to islandzkie oblicze ambitnego hip-hopu przesiąknięte ambientem i synth-popem oraz wykorzystanymi samplami. Úlfur Kolka kreuje rapowy świat po swojemu tworząc tym samym unikalne brzmienie. Jak przystało na islandzkiego artystę ujawnia zamiłowanie do przekraczania granic danego gatunku i bogatego dekorowania swojej muzyki różnego rodzaju motywami i dźwiękowymi elementami. Stąd jego płyta zaskakuje świeżością i jest dowodem nie tylko muzycznej świadomości, ale przede wszystkim odwagi w podejmowaniu muzycznych decyzji. Islandczyk pokazuje jak bardzo dojrzał jako muzyk.

Warto sprawdzić płytę chociażby dla warstwy muzycznej. Materiał „Borgaraleg Óhlýðni” jest naprawdę dopracowany i przemyślany. Wprowadza słuchacza w wyjątkowy klimat.

 

 

Úlfur Kolka :: Borgaraleg Óhlýðni

1. Formáli (Preface)
2. Risinn Er Vaknaður (The Giant has awoken)
3. Til Hvers Að Kjósa? (Why vote?)
4. Dagur Í Lífi Þínu? (A day in your life?)
5. Bálið Í Róm (The bonfire in Rome)
6. Fjötrar (Chains)
7. Svínin Þagna (Silence of the pigs)
8. Mótmælandi Íslands (Protestor of Iceland)
9. Helvíti Er Frosið (Hell is frozen)
10. Við Munum Öll… (We will all…)

 

 

Úlfur Kolka : facebook / soundcloud

Úlfur Kolka :: Borgaraleg Óhlýðni (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów