1264111_10153397046135707_1098116130_o

Ultra Mega Technobandið Stefán (znani także pod krótszą nazwą UMTBS) to elektroniczny synth-danc-punk-rockowy zespół, który powstał w 2006 roku w Seltjarnarnes. Śmiało można ich określać mianem dość rzadkiego muzycznego zjawiska.

W marcu 2006 roku Ultra Mega Technobandið Stefán pojawili się podczas islandzkiego Músíktilraunum i wystąpili w konkursie o nazwie Battle of the Bands. Zajęli wówczas drugie miejsce. W październiku tego samego roku zespół zaprezentował się podczas Iceland Airwaves. Swoimi występami zespół wzbudzał duże kontrowersje. Jedni ich kochali, drudzy nienawidzili.

Rok 2007 był dla zespołu rokiem koncertowania. Grupa grała trasę po Europie. Występowali na różnych festiwalach m.in. na Larm w Nowegii, G!Festvial na Wyspach Owczych, Iceland Airwaves i Rock Ness w Szkocji, obok Daft Punk i Chemical Brothers.

1227788865

W tym samym roku ukazał się ich przebój „Story of a star„, który przez około rok gościł na radiowych playlistach w Islandii.

W sierpniu 2008 roku Ultra Mega Technobandið Stefán wydał swój debiutancki krążek „Circus”, który zyskał ogromną uwagę mediów na całym świecie. Islandczycy pojawili się wtedy na głównej stronie Myspace w kategorii ‚Myspace album premiere‚. Trzy miesiące później ich teledysk do utworu „3D Love’’ pojawił się w ‚Myspace exclusive‚ i również cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem.

W 2010 roku zespół zniknął ze sceny muzycznej i występował tylko okazyjnie.

Natomiast nieoczekiwanie w październiku 2013 roku nakładem wydawnictwa Geimsteinn, zespół wydał swój drugi album o krótkim i wymownym tytule „!”. Album nagrywany był na przestrzeni maj-wrzesień 2013 roku.

W tym miejscu warto wspomnieć, że początkowy skład zespołu wyglądał następująco:

Sigurður Ásgeir Árnason – wokal, syntezator
Arnþór Jóhann Jónsson – syntezator
Arnar Freyr Gunnsteinsson – bas
Guðni Dagur Guðnason – perkusja, programowanie
Ingvar Baldursson – syntezatory

Jednak w niedługim czasie zespół opuścił Ingvar, a jego miejsce szybko zajął Vignir Rafn Hilmarsson, grający na organach Moog. Ponadto obecnie do grupy dołączył nowy muzyk – gitarzysta Jon Helgi Hólmgeirsson.

5013acad49b2_135212052221_nyhedstor2

Ultra Mega Technobandið Stefán na swoim nowym albumie przygotował muzykę z jednej strony gitarową, współczesną i hałaśliwą, a z drugiej oldschoolowo syntezatorową, łagodnie melodyjną i taneczną. Jedno jest pewne, islandzka grupa serwuje nam kopa niespożytej energii i pięknej zaraźliwej melodyjności.

Ich brzmienie składa się z wielu epickich syntezatorowych pasaży, ciętych riffów gitary, pulsującego basu, szybkich temp i delikatnych, zmysłowych wokali (w znacznej mierze). Muzycy umiejętnie balansują pomiędzy magicznymi latami 80-tymi, a współczesnością. Pokazują, jak powinno się robić świeżą i nowoczesną muzykę, bez ograniczeń gatunkowych, z czystą energią oraz pozytywnym przekazem.

Moje skojarzenia? Wymienię: Klaxons, Enter Shikari, Bloc Party, M83. Jednak podobnie jak wymienione zespoły różnią się między sobą, tak i Ultra Mega Technobandið Stefán wypada w tym gronie oryginalnie.

Album „!” napędzany jest przede wszystkim rytmem i syntezatorami. Co uwodzi najbardziej to chyba właśnie wspomniana naturalnie brzmiąca i intrygująca fuzja różnych stylistyk i nastrojów. Znakiem charakterystycznym jest także rozmyta nostalgia w śpiewie wokalisty. Linie wokalne wzbudzają zachwyt i rozbudzają namiętność.

Z innych ciekawostek można wspomnieć, że na płycie w jednym utworze („Babylon”) gościnnie pojawił się Arnór Dan, wokalista Agent Fresco.

Płyta zachwyca także dużym rozmachem kompozycji. Muzycy potrafią pogodzić przebojowość z wysokim artystycznym poziomem produkcji. Melodie łączą się tutaj z bogatymi aranżacjami syntezatorowymi i rockowym ładunkiem. Na płycie nie brak przejmujących motywów i ciekawych akcentów. Umiejętność kreowania pięknych, miejscami przestrzennych pejzaży dźwiękowych to zdecydowany atut grupy. Panowie potrafią być nie tylko subtelni, ale często bywają też bardziej zdecydowani, nie boją się przyłożyć mocniejszą gitarą i zdecydowaną perkusją. Zresztą tempo na albumie rzadko kiedy słabnie, a potężne brzmienie i miarowy rytm nie pozwalają usiedzieć w miejscu.

Muzyka Ultra Mega Technobandið Stefán to podróż kosmiczna, która przynosi hausty melodyjnego islandzkiego wiatru, ciepły rytm wulkanicznego ognia, chłodną nostalgię arktycznego lodu, gitarowe wodospady i syntezatorowe krajobrazy dalekiej północy.

 

 

Ultra Mega Technobandið Stefán (UMTBS) :: !

1. Babylon (ft. Arnór Dan) 03:54
2. Delirium 04:01
3. Squared 05:09
4. Sunyata 03:43
5. Binaries 04:29
6. Nothing Makes Me Happy 03:03
7. My Heart 03:41
8. Fiasco Graffiti 03:05
9. Sleep Mode 03:57
10. Cotton Generation 04:38

 

 
Ultra Mega Technobandið Stefán (UMTBS) : facebook / myspace

Ultra Mega Technobandið Stefán (UMTBS) :: ! (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów