Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Prawdziwy diament islandzkiego średniowiecznego folkloru.

Islandzki zespół Umbra został założony w 2014 roku przez cztery wykwalifikowane artystki, które połączyła wspólna pasja do muzyki dawnej i nowej:

Alexandra Kjeld – kontrabas i wokal
Arngerður María Árndóttir – harfa celtycka, organy i wokal
Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir – skrzypce i wokal
Lilja Dögg Gunnarsdóttir – wokal, instrumenty perkusyjne i flety

Aleksandra Kjeld studiowała grę na skrzypcach i kontrabasie w Reykjavík College of Music i FÍH (Wyższej Szkole Muzycznej w Reykjaviku), a także ukończyła muzykologię na Sorbonie w Paryżu. Występowała z wieloma zespołami, orkiestrami i chórami, m.in. the Icelandic Symphony Orchestra, the Hallgrimskirkja Motet Choir, Schola Cantoru. Regularnie grała na festiwalach, takich jak Iceland Airwaves, Reykjavík Culture Night, Folk Music Festival w Siglufjörður i Skálholt Summer Concerts. Alexandra przez lata była członkiem kilku paneli muzycznych. Jest również zaangażowana w przygotowywanie wydawnictw muzycznych, komponowanie muzyki i produkcję koncertów.

Arngerður María Árnadóttir studiowała grę na fortepianie w Wyższej Szkole Muzycznej w Reykjaviku (FÍH ) oraz na Uniwersytecie Aalborg w Danii. Następnie studiowała grę na organach w National Church‘s Music School na Islandii.Przez ostatnie lata służyła jako dyrektor muzyczny i organistka w kościele Víðistaðakirkja oraz w kościele Laugarneskirkja w Reykjaviku. W 2017 roku wzięła urlop naukowy, aby uzyskać tytuł magistra kompozycji na Iceland Academy of the Arts. Arngerður prowadziła również audycje radiowe, kierowała chórami oraz akompaniowała wielu chórom i śpiewakom. Była aktywnym członkiem islandzkiego zespołu Voces Thules wykonującego muzykę dawną, występowała również z wybitnymi islandzkimi chórami, takimi jak Schola Cantorum, Kór Áskirkju i Hljómeyki.

Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir studiowała grę na skrzypcach w Sigursveinn Music School na Islandii oraz w Konserwatorium Muzycznym w Utrechcie i Konserwatorium Muzycznym Fontys w Tilburgu. Ponadto studiowała grę na skrzypcach barokowych, muzykę ludową i improwizację z czołowymi wykonawcami. Guðbjörg jest członkiem Brák Baroque Ensemble i zespołu muzyki dawnej Symphonia Angelica. Trzeba wiedzieć, że artystka intensywnie koncertowała w całej Europie, USA i Azji z indie popowymi zespołami Seabear i Múm. Występowała również z wieloma kwartetami smyczkowymi, zespołami i orkiestrami symfonicznymi w Skandynawii i Holandii. Ponadto wraz z zespołem Okkr Ensemble towarzyszyła grupie Sigur Rós podczas ich światowej trasy koncertowej obejmujących lata 2012-2013.

Lilja Dögg Gunnarsdóttir jest mezzosopranistką. Studiowała śpiew w Akademii Śpiewu i Sztuk Wokalnych w Reykjaviku. Ukończyła też studia magisterskie w zakresie New Audiences and Innovative Practice w Iceland Academy of the Arts. Regularnie występuje jako solistka w projektach zajmujących się muzyką dawną, muzyką XX wieku i współczesną. Jest członkiem wybitnych chórów kameralnych m.in. Melodia i Schola Cantorum, oraz grup wokalnych Elfur i Harmóníur. Jest też współdyrektorem muzycznym i współdyrygentem chóru żeńskiego Katla (Katla Female Choir ) wraz z wokalistką Hildigunnur Einarsdóttir. Lilja jest aktywną aranżerką dla chórów i zespołów wokalnych, regularnie nagrywa i pełni funkcję dyrektora muzycznego w produkcjach muzycznych uczelni wyższych i konserwatorium.

Od samego początku wizją istnienia zespołu Umbra było stworzenie własnego muzycznego świata z wyraźnym brzmieniem i unikalnym sposobem wykonywania muzyki dawnej, tradycyjnej i nowej. Repertuar zespołu obejmuje sakralne i świeckie melodie średniowieczne z Islandii i Europy kontynentalnej, a także tradycyjne pieśni wykonywane w oryginalnych aranżacjach zespołu. Oprócz tego kwartet wykonuje również islandzką muzykę współczesną niektórych z najwybitniejszych kompozytorów w kraju. Zespół występował na licznych koncertach i festiwalach w całej Islandii oraz w krajach nordyckich, a także regularnie współpracuje z artystami zajmującymi się sztuką improwizowaną, wizualną i taneczną.

Ich debiutancki album „Out of dark” (is. Úr myrkrinu) został wydany na początku 2018 roku przez niezależną wytwórnię muzyczną Dimma. W tym samym roku ukazała się ich druga płyta zespołu pod tytułem „Solstitium” (is. Sólhvörf). Zdobyła ona nagrodę Record of the Year podczas Icelandic Music Awards 2018. Trzecie wydawnictwo grupy „Llibre vermell” (Llibre Vermell – Maríusöngvar frá miðöldum) zostało wydane w 2019 roku i również zostało nominowane do nagrody Icelandic Music Awards. Umbra została uznana przez krytyków muzycznych za „jeden z najciekawszych zespołów” na Islandii, szczególnie za ich ambicje muzyczne i „wybitne aranżacje” w dziedzinie muzyki dawnej i tradycyjnej. W 2021 roku zespół opublikował w sieci świąteczny album EP „Jólatíð / Yuletide” (wyd. Dimma).

Natomiast 1 maja 2022 roku zespół Umbra wydał swój najnowszy album długogrający zatytułowany „Bjargrúnir” za pośrednictwem wytwórni Dimma i Nordic Notes, oraz dystrybuowany na platformach streamingowych za pośrednictwem Sony Music Iceland.

Prace nad materiałem „Bjargrúnir – Icelandic Folk Songs and Ballads” trwały ponad 3 lata. Wydawnictwo zawiera tradycyjną nordycką muzykę ludową obejmującą wiele stuleci. To zbiór 16 utworów, pieśni i ballad ludowych – zarówno oryginalnych i autorskich, jak i starannie przygotowanych aranżacji dawnych melodii, pochodzących ze starych pisanych transkrypcji lub nagrań taśmowych, częściowo będące własnością prywatnych, częściowo państwowych instytucji i fundacji. „To wynik naszego wspólnego niestrudzonego poszukiwania szczegółów, prób i błędów oraz wkładania serca w piosenki i projekt” – jak podkreśla zespół. Najstarszy utwór na tej płycie pochodzi z XIII wieku, a najmłodszy z XIX wieku.

W sześciu utworach z „Bjargrúnir” gościnnie wystąpili Matthías M.D. Hemstock i Eggert Pálsson, którzy grali na perkusji. Album został nagrany, zmiksowany i zmasterowany przez producentkę Ragnheiður Jónsdóttir. Autorką zdjęcia na okładce płyty jest Lilja Birgisdóttir. Zaś za cały projekt graficzny odpowiedzialna była Ingibjörg Oddsdóttir. Na marginesie dodam, że w książeczce dołączonej do płyty znajdują się adnotacje i teksty w języku islandzkim i angielskim. Z nich możemy się dowiedzieć, że czwarty album zespołu Umbra zawiera muzykę, która rzuca światło na status społeczny, role kobiet i ich doświadczenia na przestrzeni wieków. I tego jak te kwestie ewoluowały w czasie. Można się tylko domyślać ile godzin artystki poświęciły na samą pracę badawczą – zagłębianie się w historię i kulturę islandzką, muzykę, literaturę, poezję i sztukę, która poruszałaby daną tematykę.

Moim zdaniem w szeroko pojętym gatunku nordic medieval folk Umbra plasują się w ścisłej światowej czołówce. To co dziewczyny zrobiły na „Bjargrúnir” nie mieści się w głowie zwykłego śmiertelnika i nosi znamiona prawdziwej Sztuki. Album robi ogromne wrażenie pod względem kompozycyjnym, aranżacyjnym, wykonawczy i produkcyjnym. Nie ma tutaj ani jednego niepotrzebnego dźwięku. Słychać natomiast przepiękne dopracowanie w każdym detalu. Co więcej, warstwa instrumentalna  sprawia wrażenie pozostawania w totalnej harmonii z pięknymi partiami wokalnymi. Przejmujące i natchnione głosy wokalistek często przenikają słuchacza na wskroś. Zdecydowanie nie można odmówić zespołowi talentu, pomysłowości i umiejętności w kreowaniu sugestywnego brzmienia i niesamowitej atmosfery. Dzięki czemu dane wydawnictwo intryguje od pierwszych chwil i nie nudzi się nawet po wielu przesłuchaniach. Umbra ponownie zapewnia dawkę wspaniałej muzyki, od której trudno się oderwać.

Bjargrúnir” to płyta pełna gracji, wyrafinowania i pradawnego czaru. Słuchając jej  odnosimy wrażenie uczestniczenia w czymś wyjątkowym, duchowym, jakimś pradawnym i mistycznym rytuale, który umiejętnie zostaje przeniesiony do współczesności dzięki czemu brzmi tak naprawdę ponadczasowo. Wizja artystek z kwartetu Umbra jest wyrazista, bardzo plastyczna i z ogromną łatwością oddziałuje na wyobraźnię słuchacza. To produkcja pełna emocji i autentyczności, w której słychać tajemniczość i piękno run, mitów, pradawnych wierzeń. Ta muzyka wydaje się oddychać i żyć. Twórczość zespołu Umbra zasługuje na niewyobrażalny szacunek. Dawno nie słuchałem tak wciągających i absolutnie absorbujących folkowych dźwięków. Majstersztyk. Pradawna magia.

 


Umbra :: Bjargrúnir

1. Stóðum tvö í túni 03:35
2. Lausavísur Skáld-Rósu I 03:14
3. Vinaspegill 02:06
4. Draumkvæði 05:02
5. Nú grætur mikinn mög 00:51
6. Lausavísur Skáld-Rósu II 00:59
7. Karlamagnúsarkvæði 04:09
8. Fagurt er í fjörðum 05:13
9. Meyjarmissir 03:04
10. Söknuður 03:48
11. Úr Sigurdrífumálum 05:14
12. Mætum undi mér hjá höld 01:36
13. Mánavísur 01:26
14. Ásukvæði 03:09
15. Sit ég og syrgi 03:35
16. Grafskrift 03:13

 
Umbra : website / facebook / spotify


Umbra :: Bjargrúnir (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj