0003867233_10

Unnur Sara (właść. Unnur Sara Eldjárn) to 22-letnia wokalistka, która już od pewnego czasu jest aktywna na islandzkiej scenie. Artystka jest absolwentką muzycznej szkoły FIH w Reykjaviku w zakresie wokalistyki.

W marcu 2015 roku pojawił się jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Unnur Sara”.

Teksty do wszystkich utworów Unnur napisała sama. Oprócz utworu “Minar eigin leiðir”, do którego tekst napisała przyjaciółka artystki Silju Ros Ragnarsdottir. Większość tekstów młodej Islandki jest odzwierciedleniem jej własnych emocji i przeżyć, choć pozostawia ona słuchaczom także przestrzeń do indywidualnych interpretacji tekstów i odnoszenia ich do własnego życia.

a0953547587_10

Można jeszcze dodać, że tekst do kompozycji „Minningin” (ang. „The memory”) artystka napisała na cześć pamięci swojego ojca, świetnego islandzkiego gitarzysty, który zmarł kiedy Unnur miała 9 lat. Z ciekawostek zdradzę, że podstawę „Litli lampinn” stanowi oryginalne nagranie partii gitary, które zarejestrował jej ojciec w czasie gdy studiował w Finlandii w 1998 roku. A niedawno zostało ono odnalezione przez wujka artystki. Unnur dodała do tej gitarowej partii melodię i tekst. Poza tym wujek nagrał większość instrumentów. Zagrał na perkusji i syntezatorach. Był też dużym wsparciem w procesie powstawania krążka.

Dość różnorodne brzmienie albumu „Unnur Sara” można określić jako indie folk-pop o jazzowym zabarwieniu. Jest to muzyka przystępna (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), ciepła, kojąca, po prostu zmysłowa i kobieca. Islandka pomimo młodego wieku wydaje się być w pełni ukształtowaną psychicznie i muzycznie artystką.

Unnur ma niepowtarzalny głos, który nadaje jej kompozycjom świeży i oryginalny charakter. Wokalistka wśród swoich muzycznych i wokalnych inspiracji wymienia: Kate Bush, Joni Mitchell, Sia, Regina Spektor, Madonna, Belle and Sebastian, The Cardigans.

12246813_916884361721820_80754802154578247_n

Siłą albumu islandzkiej artystki jest jej lekki i uroczy śpiew. Słodki głos wokalistki świetnie współgra z rozkosznie łagodnym brzmieniem muzyki i przyjemnymi aranżacjami, na które przede wszystkim składają się ciepłe dźwięki gitar, klawiszy i organów oraz perkusji. Nie można również pominąć faktu delikatnych i chwytliwych melodii, które z każdym utworem nabierają większej przestronności i świeżego powiewu.

Przygotowana przez Unnur płyta to zbiór naprawdę ładnych piosenek, których słucha się z niekłamaną i niewymuszoną przyjemnością. Wystarczy posłuchać którąkolwiek z kompozycji, aby się o tym przekonać. Poszczególne utwory tworzą uroczą i spójną całość wpadającą w ucho już przy pierwszym odsłuchu. Cechuje je duża świadomość własnych umiejętności artystki i młodzieńcza pewność siebie przeplatana z artystyczną wrażliwością. Co warto podkreślić, wokalistka udanie balansuje na tej płycie nastrojem. Pomysłowo równoważy akustyczne refleksyjne ballady z tymi utworami, które emanują nieskrępowaną radością i spontanicznością. Szczególnie ciekawie prezentują się lekko melancholijne momenty ubrane w radosne melodie.

Album „Unnur Sara” brzmi uwodzicielsko i przyjemnie. Wciąga bez reszty, prezentując przeróżne odcienie emocji, wzruszając oraz ciesząc uszy uroczymi wokalami i ciekawymi aranżacjami.

 

 

Unnur Sara :: Unnur Sara

1. Pressa 02:32
2. Að gleyma sér 02:47
3. Minningin 04:29
4. Bara plat 03:40
5. Litli lampinn 03:08
6. Hugmynd 04:11
7. Mínar eigin leiðir 02:29
8. Allt sem ég get 03:51

 

 

 

Unnur Sara : facebook / bandcamp i soundcloud

Unnur Sara :: Unnur Sara (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów