Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Powiew czasów minionych.

Uppáhellingarnir to islandzka grupa wokalna założona przez dwóch członków zespołu Moses HightowerAndriego  Ólafssona (śpiewa basem i gra na kontrabasie) i Steingrímura Karla Teague’a (śpiewa tenorem i gra na pianinie) – Rögnvaldura Borgthórssona (śpiewa barytonem i gra na gitarze) oraz wokalistkę Sigríður Thorlacius (Hjaltalin) oraz perkusistę Matthiasa M.D. Hemstocka (Brynhildur & BBØ’s, Napoli 23, Rússíbanar, Unun).

Zespół wydał 2 grudnia 2022 roku album pod tytułem „Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla”. Materiał na ten krążek został nagrany, zmiksowany i zmasteringowany przez Styrmira Haukssona i Andriego, głównie w Hljóðrita w Hafnarfjörður.

Powyższy album powstał z okazji rocznicy 100-nych urodzin nieżyjącego już Jóna Múliego Árnasona (1921-2002), która wypadłaby 31 marca 2021 roku. Jón Múli był zapalonym miłośnikiem muzyki, w tym głównie muzyki jazzowej i musicalowej. Pisał artykuły do gazet i czasopism. Był również prezenterem radiowym i telewizyjnym. Ponadto uczył historii jazzu w Szkole Muzycznej FÍH w Reykjaviku. Najbardziej znany jest jednak jako kompozytor wielu popularnych islandzkich piosenek, którymi wciąż żyje cała Islandia. Wiele z jego kompozycji powstało we współpracy z bratem Jónasem, który pisał teksty do muzyki Jóna.

Zespół Uppáhellingarnir postanowił uczcić jego pamięć nagrywając album „Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla”, na którym znalazły się piosenki Jóna i Jónasa Múliego. Specjalnie na ten krążek Andri Ólafsson przygotował jedenaście 3-5-głosowych aranżacji wokalnych. Do nagrań zaproszono wokalistkę Salóme Katrín Magnúsdóttir oraz gitarzystę i wokalistę Sigurðura Guðmundssona (Hjálmar, GÓSS, Uniimog).

Wokalna grupa Uppáhellingarnir oferuje nam subtelną, zmysłową i wysmakowaną muzykę jazzową. Brzmienie albumu „Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla” stylizowane jest na klasyczny jazz lat 30-50-tych. Wyborne aranżacje i świetne wykonanie tych piosenek podkreślają charakter tamtej epoki. Kompozycje emanują ciepłem, szczerością, wywołują przyjemną nostalgię. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj fenomenalne partie i harmonie wokalne. Budzą one pewne skojarzenia z takimi legendarnymi grupami wokalnymi jak The Mills Brothers, The Pied Pipers, czy The Four Freshmen.

Artystyczny i wokalny kunszt, który prezentuje zespół Uppáhellingarnir jest jak powiew czasów minionych, które już nigdy nie wrócą. Jednakże płyta „Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla” ważna jest nie tylko z historycznego punktu widzenia, to nie tylko ważny dokument odświeżający legendę islandzkiego duetu muzycznego Jónas i Jón Múla, to przede wszystkim płyta ze świetną muzyką pięknie koloryzowaną cudownie brzmiącymi harmoniami wokalnymi.

 

Uppáhellingarnir :: Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla

1. Augun þín blá feat. Sigríður Thorlacius 03:21
2. Tempó prímó feat. Sigríður Thorlacius 03:09
3. Kavatína Kristínar 03:44
4. Gettu hver hún er feat. Sigríður Thorlacius 04:19
5. Ljúflingshóll 03:34
6. Forðum tíð 00:43
7. Rjúkandi ráð 02:11
8. Stúlkan mín feat. Sigurður Guðmundsson, Sigríður Thorlacius 01:41
9. Hvað er að? feat. Sigríður Thorlacius 02:53
10. Sérlegur sendiherra feat. Salóme Katrín 03:49
11. Ég man þá tíð 02:43

 

Uppáhellingarnir : website / facebook / spotify

Uppáhellingarnir :: Tempó prímó: Uppáhellingarnir syngja Jónas og Jón Múla (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów