Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Bogactwo dźwięków.

Urbanus (Urbanus Olsen, ur. 1987) jest muzykiem, autorem tekstów i producentem pochodzącym z Wysp. Artysta od kilku lat zajmuję się produkcją i komponowaniem muzyki. Zacząłem produkować muzyka już w wieku 14-15 lat, a swój pierwszy album nagrał w 2010 roku występując w indie poprockowym duecie The Ghost. Zespół podpisał wówczas kontrakt z Sunday Best BBC. Od tego czasu Urbanus nadal komponował, a także miksował i produkował muzykę dla innych zespołów z Wysp Owczych.

9 września 2022 roku Urbanus wydał swój debiutancki solowy album pod tytułem „Plethora” (Tutl Records). Wydawnictwo to zostało stworzone przez Urbanus zupełnie samodzielnie od samego początku do końca. Jak wyjaśnia artysta od zawsze było jego marzeniem, aby móc samodzielnie skomponować, zaaranżować, wyprodukować, zmiksować i zmasterować swój materiał. Udało się. Na płycie „Plethora” znalazło się dziesięć kompozycji zaśpiewanych w języku angielskim. Jak mówi autor – są to różne popowe piosenki, które od jakiegoś czasu leżały na jego komputerze. Urbanus przeprowadził ich selekcję i wybrał jego zdaniem te najlepsze. Stąd dany album należy traktować jako zbiór piosenek i pomysłów, które mogą się nieco różnić od siebie, jak zastrzega autor płyty.

Co może być oryginalne i niezwykłe, to to, że album „Plethora” został skomponowany i wyprodukowany głównie na statku rybackim pływającym po wodach znajdujących się obok Wysp Owczych. W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że Urbanus pracuje jako kucharz na trawlerze, a muzyką zajmuje się w wolnym czasie. Potem po powrocie do domu udaje się do swojej pracowni, która znajduje się w piwnicy i poddaje obróbce studyjnej swój muzyczny materiał.

Na albumie „Plethora” znajdziemy dziesięć przyzwoitych indie pop rockowych numerów z elementami funku, zaśpiewanych po angielsku. Prym wiedzie tu elektronika, klawisze i syntezatory oraz subtelne gitary i perkusja. Urbanus to artysta z ogromnym talentem, wyczuciem i potencjałem, a także ogromną wiedzą na temat współczesnej muzyki rozrywkowej. Muzyk ma niezwykłą łatwość w komponowaniu piosenek, które są bardzo przyjemne w odbiorze, łatwo wpadają w ucho i skutecznie przyciągają uwagę słuchacza. Cechuje je także dobra produkcja, która uwypukla wszystkie ciekawe niuanse aranżacyjne. To bardzo dobrze skrojony materiał. Dzięki temu, jak również za sprawą lekkich i chwytliwych nieco rozmarzonych melodii okraszonych łagodnym i ciepłym głosem wokalisty, całość wprawia słuchacza w dobry, taneczny nastrój. Aż ma się ochotę podkręcić głośniej płynącą z głośników muzykę.

Kompozycje z „Plethora” pomimo słodko-gorzkich tekstów budzą optymistyczne uczucia, przynoszą wytchnienie, pobudzają do życia i pozwalają oderwać się od codziennej rzeczywistości. To chillowe piosenki idealne do relaksu, które nie pozwalają wyjść z głowy przez długi czas. Spełniają swoją indie pop rockową rolę i dostarczają nam niezwykłej rozrywki. Przekonajcie się sami. Pozostaje mi tylko polecić debiutancki krążek Urbanusa.

 

 

Urbanus :: Plethora

1. Caught up in a Landslide
2. Stop to Breath
3. Stuck On You
4. Close Your Eyes
5. Make It Right
6. Underneath the Lights
7. Beautiful People
8. Hard To Love
9. Paradise World
10. Turn the Lights On

 

 

Urbanus : facebook / spotify


Urbanus :: Plethora (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów