Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Runy, których szukałeś.

 Ursprung to skandynawski projekt folkowy stworzony w 2016 roku przez szwedzkiego muzyka Andreasa Axelssona. Projekt powstał w zasadzie przez przypadek, bo tak naprawdę muzyk chciał założyć zespół grający black metal, jednak nie udało mu się znaleźć osób do pełnego składu. Ostatecznie nie pozostało mu nic innego niż skupienie się i dalsze tworzenie muzyki w jednoosobowym projekcie. Wówczas artysta zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory inspirowane dark ambientem i nordyckimi brzmieniami. Duży wpływ na twórczość  Andreasa Axelssona miała oczywiście staro nordycka poezja oraz pogańskie i wikińskie opowieści.

We wrześniu 2016 roku Ursprung zadebiutował albumem „Skugglekar”. Przez kolejne trzy lata systematycznie co rok pojawiało się kolejne wydawnictwo projektu: „En Psykonauts Elegier” (2017), „URMINNEN” (2018), „Spådom” (2018) i „Líf – Dauði” (2019).

Ostatni album Ursprung miał swoją premierę 27 maja 2020 roku. Album nosi tytuł „Rúnar Munt þú Finna” (Runes You Shall Find). Cały materiał został napisany i zmiksowany samodzielnie przez Andreasa Axelssona. Na płycie znalazło się dziewięć utworów, w których gościnnie zaśpiewali: islandzki muzyk Sigurboði Grétarsson, Will Hunter (Vévaki) i Linnea Engman.

Omawiane wydawnictwo jest pierwszym z trylogii albumów skupionych na alfabecie runicznym Elder Futhark lub „dźwięku run”. „Wszystkie te runy mają swoje specyficzne znaczenie i starałem się uchwycić ich istotę za pomocą dźwięków natury i instrumentów odpowiednich do czasu ich powstania” – wyjaśnia autor albumu. Wszystkie te pieśni są nagrane przy użyciu szerokiej gamy instrumentów kojarzących się z „erą wikingów” i instrumentów średniowiecznych oraz wielu dźwięków wytwarzanych przez samą naturę i zwierzęta, które wzmacniają obecność starszych run futhark.

Poszczególne utwory z „Rúnar Munt þú Finna” mają tytuły przypisane runom: FEHU reprezentuje Hodowlę, która symbolizuje bogactwo, obfitość, sukces, bezpieczeństwo, płodność. URUZ reprezentuje Byka, który symbolizuje siłę, wytrwałość, odwagę, nieokiełznany potencjał, wolność. THURISAZ reprezentuje Cierń, który symbolizuje reakcję, obronę, konflikt, katharsis, regenerację. ANSUZ reprezentuje Ujście, które symbolizuje usta, komunikację, zrozumienie, inspirację. RAIDHO reprezentuje Wóz, który symbolizuje podróż, rytm, spontaniczność, ewolucję, decyzje. KAUNA reprezentuje Pochodnię, która symbolizuje wizję, kreatywność, inspirację, doskonalenie, witalność. GEBO reprezentuje Dar, który symbolizuje równowagę, wymianę, partnerstwo, hojność, relacje. WUNJO reprezentuje Radość, która symbolizuje przyjemność, wygodę, harmonię, dobrobyt, nagrodę, sukces.

Ursprung to projekt muzyczny nawiązujący do pogańskiego i rytualnego folku, nordyckich krain i ery wikingów. W dźwiękach „Rúnar Munt þú Finna” dawna poezja miesza się ze złowieszczymi rytuałami i tajemniczym szamanizmem, a niepokojący mrok z nastrojową melancholią. Muzyka zabiera słuchacza w świat starych nordyckich wierzeń i dawnej kultury. Za jej pośrednictwem ożywiają starożytne obrzędy, pieśni i wiersze. Projekt serwuje nam niezapomniane doświadczenie akustyczno-wokalne. Wszystko tutaj ze sobą doskonale współgra. Intrygujące połączenie odgłosów natury, transowych brzmień instrumentów i hipnotyzujących głosów sprawia niesamowity efekt, całkowicie wciągający słuchacza i odcinający go od rzeczywistości.

Rúnar Munt þú Finna” to autentycznie piękna i poruszająca płyta, szczera i głęboko emocjonalna. Chociaż jej estetyka bywa momentami zimna i surowa, jest w niej pradawna mistyczna siła, osnuta aurą tajemniczości i magii, która rozpala serce i wyobraźnię.

 

 

Ursprung :: Rúnar Munt þú Finna

1. Rúnar Munt þú Finna 02:36
2. Fehu 04:16
3. Uruz 09:17
4. Thurisaz 10:36
5. Anzus 07:30
6. Raido 05:28
7. Kauna 07:25
8. Gebo 05:36
9. Wunjo 05:04

 

 

 

Ursprung : facebook / bandcamp / soundcloud / spotifyyoutube

Ursprung :: Rúnar Munt þú Finna (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów