Współpraca  dwóch wyjątkowych  grenlandzkich artystów – producenta Uyarakq i rapera Peand-eL – zaowocowała albumem, który odniósł ogromny sukces w Grenlandii, jak również zauważony i doceniony został poza ich ojczyzną.

Pierwszym bohaterem naszego dzisiejszego spotkania jest Uyarakq – to pochodzący z Nuuk grenlandzki muzyk, kompozytor muzyki elektronicznej, producent muzyczny i DJ, który naprawdę nazywa się Aqqalu Berthelsen. Kilka tygodni temu dokładnie przedstawiałem tego artystę przy okazji recenzji jego najnowszego autorskiego wydawnictwa  „Igloo Musicc” (2019) – recenzja TUTAJ.

Drugim protagonistą omawianego projektu jest Peand-eL – grenlandzki raper, poeta i producent muzyczny, który znany jest ze swoich szczerych, bezpośrednich i prowokacyjnych  tekstów będących krytyką życia w jego rodzinnym kraju, którymi zresztą przysporzył sobie kilku wrogów. Artysta naprawdę nazywa się Peter Lyberth i mieszka w Nuuk. Od 2000 roku pisze i nagrywa muzykę pod pseudonimem. Ma na swoim koncie cztery solowe koncepcyjne albumy hip-hopowe.

1 kwietnia 2016 roku duet Uyarakq & Peand-eL wydał album zatytułowany „Kunngiitsuuffik”. Tytuł płyty w języku grenlandzkim oznacza Republikę, co daje nam wyraźny sygnał tego czego dotyczy warstwa tekstowa albumu. Oczywiście wszystkie te zaangażowane społecznie i politycznie teksty są w języku grenlandzkim. Powiem szczerze, że nieznajomość tego języka wcale nie przeszkadza w odbiorze muzyki omawianego duetu. Mało tego, osobliwe brzmienie grenlandzkiego, wzbogaca i tak już oryginalną muzykę „Kunngiitsuuffik”.  Warto wspomnieć o tym, że Uyarakq & Peand-eL za sprawą tego krążka byli nominowany do prestiżowej muzycznej nagrody Nordic Councils Music Prize w 2016 roku. Echa tego sukcesu dotarły nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie panowie wystąpili w programie SXSW nadawanym z Austin w Teksasie. Było to niemałe wyróżnienie.

No, ale niespecjalnie mnie to dziwi, bo zawartość „Kunngiitsuuffik” jest na tyle absorbująca i innowacyjna, że wyróżnia się nawet na tle międzynarodowej sceny hip-hopu. Dumą napawa fakt, że dwójka mało znanych grenlandzkich muzyków, mieszkających gdzieś tam na dalekiej i zimnej północy, bez jakiegokolwiek wsparcia i pomocy finansowej, wyłącznie samodzielnie i we własnym zakresie, stworzyła tak fantastyczne i wyrafinowane hip-hopowe dzieło.

Uyarakq & Peand-eL w swojej twórczości podążają ciekawymi i niejednoznacznymi ścieżkami, przekraczając niejednokrotnie klasyczne ramy hip-hopu. Muzycy interpretują hip-hop po swojemu, nie oglądając się za obowiązującymi modami i trendami. Przepuszczają hip-hop przez różnorodne inspiracje i wpływy. Włączają do swojego brzmienia nie tylko typowe dla danego gatunku rytmy, motywy i sample, ale również rozwiązania i dźwięki pochodzące z innych rejonów muzycznych. Mamy tutaj zarówno prostą elektronikę i konwencjonalny rap, jak również nawiązania do bardziej wyrafinowanych stylów, m.in. dubstepu, jazzu, funky, electro popu i synth wave’u.

Ponadto pojawiają się tutaj również odważne, a równocześnie udane eksperymenty i odniesienia do klasycznych grenlandzkich utworów i inuickiego folkloru, a nawet partytury filmowe.„Kunngiitsuuffik” to imponujący album, który wznosi hip-hop do poziomu sztuki. Płyta gęsta jest od błyskotliwych pomysłów. Z całą stanowczością trzeba stwierdzić, że efektem tego dźwiękowego bogactwa i różnorodności wcale nie jest chaos. Album brzmi spójnie i przekonująco. Warto sięgnąć po wydawnictwo duetu Uyarakq & Peand-eL choćby i z czystej ciekawości. Istnieje spora szansa, że później będziecie do niego wracać.

 

Uyarakq & Peand-eL :: Kunngiitsuuffik

01. Inuiaat (30.09.14) 2:24
02. Kunngiitsuuffik 3:44
03. Akornassinniippunga 4:24
04. Ammut Qummullu (feat. Da Bartali Crew) 5:00
05. Nunaqqatit (feat. White Nick-R) 3:42
06. Kinami Oqassava 3:42
07. Inngilit (feat. Malik) 5:06
08. Piinginnakkit 3:37
09. Pinneravit 4:12
10. Annangiat Saqisaavat 4:04
11. Toqujuittut (feat. Kuno Hammond) 6:19
12. Uteraangata 1:05

 

 

Uyarakq : facebook / spotify / soundcloud

Peand-eL : facebook / soundcloud / spotify

Uyarakq & Peand-eL :: Kunngiitsuuffik (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów