Post rockowcy z VAR na żywo, ale bez publiczności.

Islandzkiemu zespołowi VAR towarzyszymy od samego początku jego istnienia, prezentując ich kolejne wydawnictwa – EPki: „VAR” (2014; recenzja tutaj) i „Kafbátur” (2016) oraz longplay’e „Vetur” (2017; recenzja tutaj) i „The Never-Ending Year” (2019; recenzja tutaj). 

15 stycznia 2021 roku wydał VAR wydał nowy album EP zatytułowany „Live at Orgelsmidjan” (wyd. Spartan Records). Na płycie znalazły się cztery utwory pochodzące z ich poprzedniego studyjnego wydawnictwa, z tym że nagrane na żywo. Lider grupy Júlíus Óttar Björgvinsson wyjaśnia, że po wydaniu ich ostatniego albumu i braku możliwości zagrania pochodzących z niego utworów na żywo, muzycy poczuli, że muszą coś zrobić, aby ich fani mogli choć trochę posmakować energii i koncertowego brzmienia VAR. Zespół podkreśla, że ich działalność była mocno nastawiona na granie koncertów. Islandzka grupa dawała wówczas z siebie wszystko, aby nawiązać z publicznością tą wyjątkową i magiczną relację. Niestety z uwagi na pandemię i lockdown zespół nie mógł grać na żywo, dlatego po krótkiej dyskusji muzycy zdecydowali się nagrać serię teledysków, za pośrednictwem których mogli zaprezentować słuchaczom kilka swoich utworów w wersji live. De realizacji tego pomysłu namówili również swojego producenta Eiðura Steindórssona, który zajął się rejestracją materiału. Co ciekawe, nagrania miały miejsce w Orgelsmidjan – jedynym w Islandii warsztacie organowym, który służy także zespołowi za salę prób. 

Album „Live at Orgelsmidjan” uwypukla wszystko to co najlepiej charakteryzuje muzykę VAR – jest ona niezwykle emocjonalna i porywająca, hipnotyzująca i poruszająca. Materiał koncertowy brzmi naturalnie i surowo. Drapieżność swobodnie miesza się tu z post-rockową melancholią. To uwolniona siła intensywnych i pięknych brzmień, erupcja fal dźwiękowych, które otwierają eteryczną, potężną przestrzeń. Nagrania kapitalnie oddają koncertową atmosferę i szczerość przekazu. Jedne fragmenty mają w sobie duży ładunek energii, zaś inne zniewalają swoją intymną atmosferą. Jedno jest pewne – VAR na żywo wypada znakomicie!

 

 

 

 

VAR :: Live at Orgelsmidjan

1. Where To Find You (Live) 04:19
2. Highlands (Live)
3. Moments (Live)
4. By The Ocean (Live)

 

 

 

 
VAR : website / facebook / bandcamp


VAR :: Live at Orgelsmidjan (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów