Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

W hołdzie „Dýrð í dauátögön”.

15 sierpnia br. minęło dokładnie 10 lat od wydania debiutanckiego albumu „Dýrð í dauátögön” (2012, recenzja TUTAJ) islandzkiego artysty Ásgeira. Muzyk w krótkim czasie stał się najpopularniejszym muzykiem w kraju, a jego płyta odniosła niesamowity sukces, pobiła wszystkie rekordy sprzedaży w kraju (40 000 egzemplarzy), za co Islandczyk otrzymał poczwórną platynową płytę. Ponadto album spędził w sumie 415 tygodni na liście Music Chart.

Z okazji tego jubileuszu islandzcy artyści nagrali nowe, własne wersje utworów Ásgeira z płyty „Dýrð í dauðaðhögn”, które zostały wydane w postaci albumu-prezentu urodzinowego pod tytułem „Stór agnarögn”, który oddaje hołd artyście i jego debiutowi. Wydawnictwo to ukazało się w formie cyfrowej na portalach streamingowych 15 sierpnia 2022 roku.

Pomysł na tego typu krążek narodził się w głowie Guðmundura Pálssona z zespołu Baggalútur, który podzielił się nim z Guðmundurem Kristinnem Jónssonem (Kiddi) -agentem Ásgeira, z którym współpracuje od ponad 10 lat. Następnie Guðmundur Kristinn wysłał wiadomość do przyjaciela Júlíusa Róbertssona, informując go o przygotowywanym projekcie, z równoczesną prośbą o wymyślenie tytułu danego wydawnictwa. Tak powstała nazwa płyty „Stór agnarögn”.

Kolejnym etapem produkcji było stworzenie listy artystów, które mogłyby przygotować covery. Wzięto pod uwagę najbliższych przyjaciół, z którymi wcześniej współpracowano. Każdy z artystów sam wybierał piosenkę, którą przygotuje. W niektórych przypadkach Guðmundur Kristinn Jónsson współpracował z tymi artystami i zajmował się ich nagraniami, ale w większości jednak artyści przygotowywali nagrania samodzielnie.

Wśród artystów, których znaleźli się na płycie „Stór agnarögn” usłyszymy: Briet, GDRN, K.óla, Árný Margrét, Moses Hightower, Hjálmar, Högni, Teitur Magnússon, Júníus Meyvant i Prins Póló.

Jesteście ciekawi efektów produkcji „Stór agnarögn”? Są bardzo ciekawe. Każdy z artystów przedstawił piosenki Ásgeira w innym stylu, charakterystycznym dla siebie i swojej twórczości. Wspaniale jest słyszeć, jak te znane piosenki nabierają nowego życia. Posłuchajcie.

 

 

Various Artists :: Stór agnarögn

1. Hærra (k.óla) 4:05
2. Dýrð í dauðaþögn (BRÍET) 3:19
3. Sumargestur (Teitur Magnússon) 3:52
4. Leyndarmál (Prins Póló) 4:02
5. Hljóða nótt (Arny Margret) 3:43
6. Nýfallið regn (Moses Hightower) 3:25
7. Heimförin (GDRN) 5:15
8. Að grafa sig í fönn (Hjálmar) 5:28
9. Samhljómur (Högni) 3:16
10. Þennan dag (Júníus Meyvant) 4:16

 

 

Ásgeir : website / facebook / spotify / soundcloud / bandcamp / posłuchaj albumu