Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

 
9 marca 2022 roku nakładem farerskiej wytwórni Tutl Records ukazał się album „Timint Areh” będący wynikiem współpracy ludowej pieśniarki Very Kondratevy i farerskiej grupy Yggdrasil, którą prowadzi Kristian Blak. W tym miejscu przypomnę, że Vera Kondrateva gościła już wcześniej na płytach zespołu Yggdrasil np. na „Lipet Ei” (2016, Tutl Records, recenzja TUTAJ) i „Porkerisvatn” (2021, Tutl Records, recenzja TUTAJ).

Vera Kondrateva to ludowa wokalistka posługująca się językiem chantyjskim, zaliczanym do grupy ugryjskiej (uralskiej) języków ugrofińskich. Posługują się nim rdzenne ludy Syberii. Artystka pochodzi z miejscowości Surgut, który stanowi ważny port rzeczny zachodniej Syberii. Trzeba dodać, że Chantowie posiadają bogaty folklor i mitologię oraz rozwiniętą muzykę ludową, w formie śpiewu, często o religijnym charakterze. Vera to także instrumentalistka grająca na różnorodnych nietypowych instrumentach, np. peshar (tamburyn/bęben), dzwonki (jakie noszą renifery), tum ran (harfa z kości renifera), vargan (harfa z Ałtaju) i wielu innych.

Na albumie „Timint Areh” znalazło się 14 kompozycji, które są oparte na tradycyjnej muzyce kultury Khanti i Mansi z dystryktu Ugra w północno-zachodniej Syberii. Ich nowym opracowaniem i aranżacjami zajmowali się Vera Kondrateva i Kristian Blak. Muzycy wzięli na warsztat najpiękniejsze tradycyjne pieśni i przełożyli je na bardziej współczesną, odświeżoną, a tym samym przystępną dla dzisiejszego słuchacza formę. Yggdrasil swoją muzykę zawsze namaszcza różnymi stylistykami, to wyjątkowy projekt, który w niezwykły sposób interpretuje etniczne motywy dalekiej Północy. Nie inaczej jest na albumie „Timint Areh”, na którym będziemy poruszać się po rejonach etnofolku, neofolku, jazzu, neoklasycyzmu, ambientu, post rocka, rocka progresywnego, krautrocka, psychodelii i innych różnorodnych eksperymentów stylistycznych. Budowane przez instrumentalistów przestrzenie pełne są ciekawych tematów, motywów, melodii czy ogólnie dźwięków, które korzystają z szerokiej palety bar i brzmień. Instrumentarium jest tutaj bardzo bogate. Wszystkie pojawiające się tutaj wpływy i inspiracje układają się w wysublimowaną całość, która sprawia wrażenie ponadczasowej i niepodobnej do niczego innego. To dzieło, które intryguje, hipnotyzuje i pochłania słuchacza. Warte przesłuchania od początku do końca.

Vera Kondrateva i Yggdrasil przyczyniają się albumem „Timint Areh” do popularyzacji chantyjskiego dziedzictwa muzycznego, a tym samym również do jego ochrony. Niezwykły głos Very ma coś z ducha szamańskiego uniesienia, kojarzy się z tajemnymi rytuałami. Jej śpiew ma niezaprzeczalny czar. Linie wokalne wydają się niezwykle ciekawą wędrówką do odległych krain. Jeśli kogoś z Was interesują tego typu niezwykłe światy, koniecznie musi posłuchać „Timint Areh”. Bardzo doceniam i bardzo polecam. Przejść obojętnie obok tej płyty nie wypada.
 

Vera Kondrateva & Yggdrasil :: Timint Areh

 1. Kuchsa evi (The Little Homemaker) 3:35
  Lyrics and melody: traditional, as sung by Evdokia Mikhailovna Longortova
 2. Kurenya & Shover soyum (Kurenya & Hare Creek) 2:27
  Melodies: traditional, as played by Andrey Alexandrovich Angashupov
 3. Ma nenie (I am a Woman) 2:13
  Lyrics and melody: traditional
 4. Timint areh (Such a Song) 4:43
  Lyrics and melody: Tatiana Semenova Kondratieva
 5. Vera yikv tan (Vera’s Dance) 2:41
  Melody: traditional, as played by Kalistrat Petrovich Lonchakov
 6. Lapat evi (The Song of Seven Girls) 3:25
  Lyrics and melody: traditional, as sung by Varvara Vasilyevna Kurtamova and recorded by Nadezhda Egorovna Longortova
 7. Yəpəh (Owl) 3:17
  Music by Kristian Blak
 8. Kukkuk (Cuckoo) 3:10
  Lyrics and melody: Yuvan Shestalov
 9. Ken Keneem (Dance Tune) 1:48
  Melody: traditional, as played by Vladimir Ivanovich Yudin
 10. Anki ar (Mother’s Song – intro) 0:53
  Lyrics and melody: traditional
 11. Anki ar (Mother’s Song) 3:30
  Lyrics and melody: traditional
 12. Ichski (Frost) 3:27
  Lyrics: Prokopy Ermolaevich Saltykov, Melody: traditional
 13. Kev shovar ne (The Legend of the Stone Hare) 4:27
  Lyrics and melody: traditional, as sung by Elizaveta Longortova and recorded by Nadezhda Egorovna Longotorva
 14. Kurenya & Shover soyum II (Kurenya & Hare Creek) 2:31
  Melodies: traditional, as played by Andrey Alexandrovich Angashupov

 

Kristian Blak : website
Yggdrasil : spotify
Vera Kondrateva : facebook
Vera Kondrateva & Yggdrasil : spotify

Vera Kondrateva & Yggdrasil :: Timint Areh (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów