428687_360863953945083_133473430_n

Vigri to islandzki zespół utworzony w 2009r. Reykjaviku. Zespół początkowo składał się z dwóch osób, braci Bjarki i Hansa Pjeturssona. Skład zespołu został jednak w niedługim czasie poszerzony o kolejnych członków: Atli Jónasson na perkusji, Þórir Bergson na gitarze, basie, instrumentach klawiszowych, oraz Egill Halldórsson na basie, pianinie i klarnecie.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy ostatniego statku, na którym pływał dziadek braci Pjetursson jako kapitan (Vigri RE-71).

Debiutancki album Vigri zatytułowany „Pink Boats”, został wydany w 2011 roku. Tytuł albumu odnosi się do widoku, jaki towarzyszył zespołowi podczas sesji nagraniowych. Muzycy opisują czerwony islandzki zachód słońca, który kryjąc się za morzem na horyzoncie swoim blaskiem zmieniał wszystkie łodzie z białych na różowe.

Ze względu na brak środków finansowych, pozwalających na nagranie albumu w studiu, muzycy postanowili rozwiązać ten problem w nietypowy sposób.

Nagrania „Pink Boats” rozpoczęły się na wyspie Flatey. Pierwotny plan był taki, aby nagrać cały album w ciągu jednego miesiąca. Większość materiału na album została nagrana na starym laptopie przy pomocy tylko jednego mikrofonu. W miarę tworzenia muzyki i aranżowania utworów zaczęły pojawiać się coraz to nowe pomysły. Doświadczając niepowtarzalnej atmosfery otaczającej ich na wyspie Flatey, zespół postanowił kontynuować nagrywanie płyty w innych nietypowych miejscach.

Podróżowali po Islandii odwiedzając przede wszystkim małe kościoły, ale także inne miejsca, takie jak na przykład restauracja Esjustofa w podnóża góry Esja, czy dom starców w Reykjaviku. Rejestrowali swoją muzykę także w porzuconym zbiorniku do magazynowania śledzi na zachodnich fjordach Islandii, jak również w wysokiej wieży kościoła Hallgrímskirkja w centrum Reykjaviku, gdzie zarejestrowano dźwięk tamtejszych dzwonów.

Ten zabieg pozwolił uchwycić zespołowi specyficzną atmosferę oraz wytworzyć niepowtarzalne brzmienie.
Końcowego montażu i miksowania muzyki dokonano w studiu Sundlaugin, z pomocą inżyniera dźwięku Birgira Jón Birgissona. Natomiast mastering albumu wykonał Robin Schmidt w Niemczech.

429809_360866127278199_583807523_n

Album „Pink boats” zawiera 10 oryginalnych utworów, których brzmienie oscyluje wokół melodyjnego rocka z inspiracjami zarówno muzyki pop jak i muzyki klasycznej.

Pierwszy singiel z płyty „Animals” przez 6 tygodni utrzymywał się na liście najlepszych piosenek w islandzkiej rozgłośni radiowej RÁS2. Utwór ten był również na liście najlepszych piosenek w alternatywnej islandzkiej stacji radiowej X977.

Do tej pory zespół nakręcił dwa teledyski, do utworów „Sleep” i „Animals”. Reżyserem teledysków był Ragnar Snorrason. Ciekawostką jest, iż teledysk do utworu „Sleep” został nakręcony w lecie 2010r. na tle pyłu wulkanicznego po erupcji wulkanu Eyjafjallajökull. Teledysk był wyświetlany na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie.

Debiutancki album „Pink boats” ma w sobie coś z alternative melodic rock opera. Chociaż to określenie brzmi nad wyraz patetycznie, w tym przypadku zachowuje zdrowe granice i nie ma kiczowatej formy. Pojawiają się tutaj dźwięki bijącego zegara, dzwonów, instrumenty dęte, pianino, akordeon oraz inne dźwięki otoczenia.

Brzmienie zespołu posiada może i dalekie, ale i tak bardzo wyczuwalne echa Pink Floyd, Anathema oraz Yeasayer (pomimo, że muzyka jest zupełnie inna). Ten sam ładunek emocji, to samo piękno, ten sam smutek. Niemniej jednak Vigri wypracował sobie własne brzmienie, które jest ciekawe i niepowtarzalne. Muzycy tworzą zjawiskowy klimat przez oniryczną atmosferę, którą budują przez cały czas trwania albumu. Zespół wydaje się mieć także wrodzone wyczucie do tworzenia pięknych i delikatnych melodii. Muzyka i liryczne teksty dostarczają wzruszające uczucia melancholii.

Vessels

„…the garden was sad ever before the ghosts came ashore on their pink boats…” (z „Awakening”)

„…dark clouds are coming in from the shore, seal all the windows and tie down the boats, piles of leaves are blown to the green blue sea, it’s like this time of year can’t stand this colored, flood that dress our street (…) we need someone like you who can drag down the dark and brighten up the sky tonight…” (z „Drag down the dark”)

„… I disappear on my own way to somewhere then the animals trip down the road to your eyes same fall some fade like hours that turn into the night…” (z „Animals”)

„…sleep feel the night it came to carry you into a dream every memory seen or said will dissolve disappear and leave…” (z „Sleep”)

0000364161_100.png

Każdy najmniejszy dźwiękowy epizod ma tutaj swoje własne miejsce i sens, ma swoje znaczenie i jest istotny dla całości. Słychać i czuć, że muzycy włożyli dużo serca i wysiłku w ich muzykę. Grają nie tylko z głową, ale i z sercem. A jedynym ograniczeniem jest dla nich własna wyobraźnia.

Pink boats” jest płytą szczególną. Nie ma tutaj sztucznego rozmachu, przesadnego kombinowania. Jest natomiast dojrzałość artystyczna ujawniająca się w umiejętności przełożenia na język muzyki szczerych i naturalnych emocji z nutą romantyzmu i marzycielstwa. Można odnieść wrażenie, że zespołowi komponowanie rzeczy pięknych zdaje się w ogóle nie sprawiać trudności.

Vigri wnosi zatem dodatkowy istotny i wyjątkowy koloryt w bogatą już paletę brzmienia islandzkiej sceny muzycznej.

 

 

Vigri :: Pink boats

1. Awakening 5:38
2. Drag Down the Dark 4:18
3. Animals 5:08
4. Coin Finder 4:39
5. (Fyrir) Skikkan Skaparans 1:27
6. Sleep 4:45
7. Maternal Machine 3:57
8. Í Augnsýn 4:36
9. Fume 5:14
10. These Are the Eyes 5:32

 

 

Vigri : facebook / bandcamp

Vigri :: Pink boats (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów