582315_406413056107348_1011276623_n

White Signal powstał latem 2010r., a założyła go sześcioosobowa grupa nastolatków w wieku od 15 do 17 lat.

W skład zespołu wchodzą:
Guðrún Ólafsdóttir – wokal i keyboard
Sólbórg Guðbrandsdóttir – wokal i keyboard
Svanhildur Lóa Bergsveinsdóttir – perkusja
Snorri Örn Arnarson – bass
Steinþór Bjarni Gíslason – gitara
Sölvi Kolbeinsson – gitara i saksofon

Młodzi, beztroscy, pełni radości i zamiłowania do muzyki. Ich ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu było muzykowanie. Zatem często spotykali się na wspólnych próbach by ćwiczyć i doskonalić swój warsztat i umiejętności. Od początku koncentrowali się również na komponowaniu własnych utworów, gdyż to sprawiało im najwięcej przyjemności. Po niedługim czasie zaczęli także koncertować. Najpierw były małe koncerty, a z czasem pojawiały się coraz większe, a co za tym idzie z liczniejszą publicznością, która zaczęła interesować się „muzyką młodych”.

W 2011r. White Signal wygrał w Świątecznym Konkursie Piosenki organizowany przez islandzkie Krajowe Radio. Był to dla zespołu pierwszy sukces. Swoje zwycięstwo zespół powtórzył także w następnym roku, co tylko potwierdziło, że pierwsza nagroda nie była przypadkowa.

524023_274206092661379_1103313653_n

Ponadto w 2011r. głosami publiczności White Signal został wybrany „Band of the People” w organizowanej tzw. Battle of the Bands podczas Músíktilraunir. Rok później zespół otrzymał także nominację w kategorii „najbardziej obiecujący zespół islandzki” na dorocznym Icelandic Music Award.

Członkowie White Signal są zdeklarowanymi muzykami, którzy pomimo bardzo młodego wieku i krótkiego stażu na scenie muzycznej, zagrali już ponad 100 występów w różnych miejscach Islandii.

Natomiast od 25 listopada 2013r. White Signal może pochwalić się wydanym debiutanckim krążkiem zatytułowanym po prostu nazwą zespołu. Otrzymujemy do rąk elegancko wydany digipack utrzymany, jak przystało na nazwę zespołu w białym tonie. W dołączonej książeczce odnajdziemy teksty wszystkich utworów oraz czarno-białe zdjęcia członków zespołu, upamiętniające chwile spędzone w studio oraz na koncertach.

Album zawiera 9 utworów skomponowanych wyłącznie przez zespół, a wykonywanych w języku angielskim i islandzkim.

Pierwszy na płycie „Hero of my dreams” upewnia nas, że młodzi muzycy potrafią grać umiejętnie, a do tego jak przystało na Islandczyków robią to lekko i swobodnie. Brzmi tu młodzieńczość i radość. Muzycy bawią się przy muzyce. Barwy dodaje wykorzystany motyw saksofonu oraz śmiała sekcja rytmiczna.

You give me Groove” utrzymuje fajny feeling. Brzmienie posiada ciekawą wibrację. Groove, trochę soulu i funku. Utwór przyjemne buja. Nie można spokojnie usiedzieć na miejscu.

You clear my head so I can let go of myself. I can feel your heat, it makes my heart skip a beat. I feel your love, I feel it streaming in to me. You make my whole complete”.

W „Áfram” otrzymujemy dużo słonecznego ciepła i optymizmu. Muzycy robią swoje, bez napięcia. Na melodyjnym tle interesująco wypadają partie klawiszy, gitarowe solówki oraz gra perkusji.

Funkujący „Happy Man” przyciąga uwagę solówką zagraną na saksofonie. Jestem ciekaw w jakim muzycznym kierunku muzycy podążą w przyszłości.

Opnaðu augun” to całkiem zgrabna ballada. Ładne harmonie wokalne ciekawie prezentują się przy dźwiękach wydobywanych z pianina.

Spokojnie i delikatnie rozpoczynający się „If you want it” subtelnymi głosami wokalistek opowiada o zachwycie nad światem i życiem. Po 3 minutach utwór nabiera tempa i kolorów. Ożywia się i przyśpiesza funkujący puls.

Here is a place where you wanna be… here is love, if you want it… here is peace, if you want it…”

Utrzymany w stylu reggae folk “Láttu hugann reika” to kolejny kolor na muzycznej palecie zespołu, który także posiada swój urok.

Smutne dźwięki pianina w „Vetrarnætur” dobrze korespondują ze wzruszającym śpiewem.

Płytę zamyka pulsujący życiem indie popowy „City lights”.

I’ve had a good feeling for so long and the night is still so young”.

White Signal to zespół barwny brzmieniowo. Muzycy szukając własnej estetyki dosyć sprawnie i umiejętnie łączą różne style, od delikatnych ballad, przez disco, funk, po reggae, a nawet pop rock. Album brzmi jednak spójnie i jest dopracowany. Nie można zarzucić muzykom braku umiejętności ani talentu. Tym bardziej mając na uwadze to w jak młodym są wieku. Dlatego nie czepiam się tekstów i pojawiających się od czasu do czasu nastoletnich uniesień muzycznych 😉

 

 

White Signal :: White Signal

1. Hero of my dreams
2. You give me Groove
3. Áfram
4. Happy man
5. Opnaðu augun
6. If you want it
7. Láttu hugann reika
8. Vetrarnætur
9. City lights

 

 

 
White Signal : facebook / icelandicmusic

White Signal :: White Signal (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów