Zespół Who Knew swoją działalność muzyczną rozpoczął w 2005r. w Reykjaviku.

Zespół założył wokalista Ármann Ingvi Ármannson wraz z gitarzystą Baldurem Helgi Snorrasonem. Początkowo Who Knew funkcjonował jako duet, by w końcu przeobrazić się sześcioosobowy skład, uzupełniony o kolejnych członków tj. Snorri Eldjárn Snorrason (gitara prowadząca), Jökull Huxley Yngvason (bas), Jon Valur Gudmundsson (perkusja) i Hilmir Berg Ragnarsson (syntezator).

Zespół ma w swojej dyskografii obecnie tylko jeden album, wydany w 2010 r. za pośrednictwem wytwórni Devil Duck/101berlin debiutancki krążek “Bits and pieces of a major spectacle”.

Swój pierwszy album zespół Who Knew nagrywał w dwóch miejscach. Część materiału została przygotowana w studiu “Sundlaugin” (należącym do członków zespołu Sigur Rós), natomiast pozostałą część dokończono we własnym studiu ‘’Stúdíó Skjön” (ang. “the crooked studio”). Słuchając albumu można odnieść wrażenie, że to właśnie „domowe zacisze” odcisnęło największe piętno w brzmieniu tej muzyki. Po pierwsze młodzież lubi się bawić, a po drugie raczej nie lubią grać „przytulanych” ballad.

Muzyka Who Knew to mówiąc w skrócie wielowarstwowe gitary, „drżące” dźwięki syntezatora oraz wokalny falset i nakładające się głosy. Ten indie-rockowy zespół to muzyczny pocisk rakietowy, który udowadnia, że Islandia to nie tylko eteryczność, melancholia i smutek, ale też zabawa, swoboda i radość.

Zespół Who Knew celebruje piękno pozytywnych melodii oraz radość ze wspólnego tworzenia muzyki w gronie przyjaciół.

Album “Bits and pieces of a major spectacle” może się czasami wydać monotonny poprzez podobną strukturę poszczególnych utworów. Może się również wydać nieco niedojrzały. Nie można mu jednak odmówić melodyjności, przebojowości i młodzieńczej brawury. Ich muzyka bardzo dobrze nadaje się na letnie szaleństwo. To współczesny rock’n’roll.

Zespół Who Knew to brzmieniowo islandzcy koledzy Arcade Fire, Animal Collective, Wolf Parade, TV on The Radio i Clap Your Hands Say Yeah…

 

Who Knew :: Bits And Pieces Of A Major Spectacle

01. Sharpen the knife
02. Made belief
03. Perfect parenting
04. Guide the gifted
05. Cuckoo´s
06. Tranquility
07. We do
08. Wallaby
09. Reconnect
10. Brighter days
11. Swords and shields

 

Who Knew : facebook


Who Knew :: Bits And Pieces Of A Major Spectacle (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów