Yagya to islandzki elektroniczny projekt prowadzony przez Aðalsteinna Guðmundssona (Thule Musik, Sanasol, Plastic).

Na swoim koncie Yagya miała dotychczas sześć długogrających albumów, a ostatnim z nich był „Stars and Dust” z 2016 roku, o którym więcej przeczytacie TUTAJ.

Natomiast 6 maja 2019 roku pojawiło się najnowsze wydawnictwo Yagya zatytułowane „Stormur”. Wszystkie utwory, które znalazły się na płycie zostały napisane i wyprodukowane przez Aðalsteinna Guðmundssona. Mastering materiału wykonał Andreas [LUPO] Lubich z Calyx Mastering, w Berlinie. Dodam, że album zdobi grafika autorstwa Noah MacDonald z Keep Adding. W nagraniach gościnnie pojawia się japońska wokalistka Hatis Noit, która obecnie mieszka w Londynie. Wokalistka jest samoukiem pozostającym pod wpływem wielu różnorodnych inspiracji, począwszy od japońskiej muzyki klasycznej i opery, przez śpiew bułgarski i gregoriański, aż po muzykę awangardową i popową. Na marginesie dopowiem, że pseudonim artystyczny Hatis Noit nawiązuje bezpośrednio do japońskiego folkloru, oznacza on trzon kwiatu lotosu. Trzeba też wiedzieć, że lotos reprezentuje świat żywy, podczas gdy jego korzeń jest światem duchów. Hatis Noit łączy te dwa światy.

Na albumie „StormurAðalsteinn Guðmundsson poddaje dalszej ewolucji brzmienie Yagya. Artysta korzystając z motywów minimal i dub techno, ambient, trance i soundscape tworzy unikalne i atmosferyczne przestrzenie o zdefiniowanym groove. Yagya nie ogranicza się do jednego gatunku, lecz sprytnie owija się wokół różnych form eksperymentalnych. Muzyka tego projektu jest równocześnie delikatna, witalna i soczysta, a w swojej formie także bardzo ulotna i płynna. Tym bardziej, że kompozycje łączą się ze sobą. Każdy utwór wywodzi się z poprzedniego. A słuchacz zahipnotyzowany aurą tej muzyki dryfuje po strumieniu rozmytych elektronicznych podkładów i miękkich syntezatorowych dywanów. Tym bardziej, że w trans wprowadzają nas także głębokie basy, misterne loopy i szorstkie, rytmiczne bity, dla których przeciwwagę stanowią pochłaniające nas szepczące, anielskie wokale Hatis Noit.

Zawartość „Stormur” to dobry przykład tego co się dzieje z techno kiedy przefiltrujemy ją przez wrażliwą duszę kompozytora, który swoje emocje umiejętnie przekłada na sinusoidalne syntetyczne fale. Dźwiękowa wizja Aðalsteinna Guðmundssona to fuzja robotycznego transu z przebijającymi się ludzkimi uczuciami. Można też mówić o najnowszym wydawnictwie Yagya jako dobrze poprowadzonej całości. Swoją drogą bardzo atrakcyjnej i czarującej, która pozwala wznieść się na wyższy poziom muzycznych doznań. Czas uruchomić naszą wyobraźnię i dać się ponieść fali onirycznego dub-techno.   

 

Yagya :: Stormur

1. Stormur eitt 06:33
2. Stormur tvö 05:32
3. Stormur þrjú 06:19
4. Stormur fjögur 06:04
5. Stormur fimm 05:42
6. Stormur sex 05:19
7. Stormur sjö 05:28
8. Stormur átta 06:02
9. Stormur níu 06:17
10. Stormur tíu 06:41
11. Stormur (Album Continuous Mix) 01:01:42

 

 

Yagya : facebook / bandcamp / soundcloud
Hatis Noit : website

Yagya :: Stormur (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów