Zespół Ylja, założony w 2008 roku przez dwie przyjaciółki Gígja Skjaldardóttir i Bjartey Sveinsdóttir, w tym roku obchodzi swoje 10-te urodziny.

W dotychczasowej dyskografii Ylja były dwie płyty:Ylja” (2012; recenzja) i „Commotion” (2014; recenzja).

Gígja i Bjartey nie miały żadnych wątpliwości co do tego, że 10 lat działalności na scenie to ważne wydarzenie w życiu zespołu Ylja, dlatego powinno zostać podsumowane w sposób niecodzienny. Panie postanowiły uczcić ten jubileusz wydaniem nowego, nietypowego albumu. A co w nim takiego wyjątkowego? Otóż znaleźć się na nim miały tradycyjne islandzkie pieśni folkowe, które od zawsze wchodziły do repertuaru Ylja podczas ich występów na żywo. W związku z tym, że artystki łączyła wspólna pasja do islandzkiego folkloru postanowiły stworzyć album ze swoimi ulubionymi ludowymi kompozycjami.

Panie zaczęły powoli gromadzić i selekcjonować utwory, które miały trafić na krążek. Swój udział w powstawaniu konceptu płyty mieli także ich przyjaciele i rodzina, którzy starali się przemycić na ten album własne ulubione piosenki. Ostatecznie kolekcja została zredukowana do 10 utworów, które według Gígja i Bjartey wydają się tworzyć mocną i spójną całość, a równocześnie stanowić wiarygodny obraz historii islandzkich pieśni ludowych.

Omawiany album Ylja nosi tytuł „Dætur” (pl. Siostry) i miał swoją premierę 12 października 2018 roku.

Materiał na płytę został nagrany wiosną bieżącego roku w Studio Sjampó. A jego rejestracją i produkcją zajmował się Guðmundur Óskar Guðmundsson, nie tylko świetny producent, ale także muzyk (basista i gitarzysta) znany z takich zespołów jak m.in. Hjaltalín, Tilbury, Snorri Helgason, Helgi Björnsson. Guðmundur wystąpił także na tej płycie w roli basisty i gitarzysty, zagrał też na fortepianie. Ponadto w nagraniach albumu oprócz Bjartey (wokal, gitara) i Guðný (wokal, gitara) udział wzięli: Magnús Örn Magnússon – perkusja; Örn Eldjárn – gitara elektryczna; Viktor Orri Árnason – skrzypce. 

Wydając ten album zespół Ylja chce uhonorować dziedzictwo narodowe islandzkiego folkloru i uczynić je bardziej dostępnym we współczesnym świecie. Chodzi o to, aby album był ponadczasowym nośnikiem tej kultury, aby muzyka, która znalazła się na tej płycie mogła przetrwać przez wiele lat. Co ciekawe, dla podkreślenia ambicji tego projektu i pogłębienia poruszanego na nim tematu, artystki załączyły do albumu książeczkę ze streszczeniami poszczególnych kompozycji i opisami ich historii, które specjalnie w tym celu przygotował znany islandzki badacz tamtejszego folkloru Peter Húni.

Album „Dætur” w przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa ograniczony jest do minimum z elementów elektronicznych. Także aranżacje wydają się być prostsze. Brzmienie najnowszej płyty Ylja zdominowane zostało przez naturalne akustyczne dźwięki, na których tle fantastycznie prezentuje się namiętny wokalny duet – Gígja i Bjartey. Natchnione, zmysłowe harmonie wokalne w ich wykonaniu powodują przyjemne ciarki na plecach. Dziewczyny cudownie czarują swoimi eterycznymi głosami. Ich interpretacje wokalne, jak również warstwa instrumentalna przygotowana przez Ylja, stanowią udany pomost pomiędzy tym co dawne i współczesne, dzięki czemu ten album może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z islandzkimi ludowymi pieśniami.

Dætur” to album o dużym ładunku emocjonalnym, posiadający również jakiś magiczny pierwiastek. Wydawnictwo spokojne i refleksyjne, wyraźnie natchnione klimatem dalekiej północy. Muzyka, którą tu znajdziemy brzmi szlachetnie i klasycznie. Posiada niezaprzeczalny urok i głębię. To pięknie zaśpiewane historie o sugestywnym baśniowym klimacie. Gdy słucham tych folkowych pieśni w głowie rysują mi się krajobrazy dawnej Islandii, domostw oświetlanych lampami, rodzinnych spotkań bądź zgromadzeń lokalnej społeczności, podczas których oddawano się wspólnym śpiewom. Jak za dotknięciem magicznej różdżki ożywały wówczas różne nieprawdopodobne historie. Omawiane wydawnictwo stanowi swego rodzaju próbę nadania tym pieśniom podmiotowości, a równocześnie jest przypomnieniem przeszłości, historii i kultury Islandii.

Moim zdaniem „Dætur” to doskonałe zwieńczenie dotychczasowej 10-cio letniej działalności Ylja.

 

 

Ylja :: Dætur

1. Vísur Vatnsenda-Rósu
2. Heyr himnasmiður
3. Einsetumaður einusinni
4. Grafskrift
5. Hættu að gráta hringaná
6. Ó mín flaskan fríða
7. Veröld fláa
8. Stóðum tvö í túni
9. Bíum bíum bambaló
10. Móðir mín í kví kví

 

 

Ylja : facebook / bandcamp / spotify


Ylja :: Dætur (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów