0006985637_100

Bara Heiða (właść. Heiða Dóra Jónsdóttir) to islandzka wokalistka, kompozytorka i gitarzystka.

SH-1449-16-305192-750x400

Nie ma muzycznego wykształcenia. Jest samoukiem. Od czasu do czasu Bara koncertuje w Islandii. Pisze swoje utwory od bardzo dawna. Stąd posiada dużo własnego materiału. W niektórych z jej utworów można odnaleźć echa inspiracji Billy Holliday, a w innych Lana Del Ray czy Amy Winehouse.

W ciągu ostatnich kilku lat Bara zaczęła nagrywać swoje piosenki. Wydała dotychczas 4 single:

Utwór „I Got You Back” opublikowała we wrześniu 2014 roku. Bara nie tylko zaśpiewała w tym utworze, ale także zagrała w nim na ukulele. W nagraniach towarzyszyli jej Jón Geir Jóhannsson na perkusji oraz Arnar Guðjónsson na gitarze i syntezatorze, zaś w chórkach zaśpiewał Hjalti Þorkelsson. Nagraniami i produkcją utworu zajmował się Arnar Guðjónsson.

Piosenka „Þynnkublús” miała swoją premierę w kwietniu 2015 roku. Przy nagraniach artystka współpracowała z tymi samymi muzykami co poprzednio. Mastering utworu wykonał Finnur Hákonarson.

Trzeci singiel „Þáþrá” pojawił się w sieci w marcu 2016 roku.W nagraniach utworu towarzyszyli artystce: Frank Aarnink (xsylofon), Hallgrímur Jónas Jensson (wiolonczela), Jón Elísson (pianino) i Arnar Guðjónsson, który zajmował się nagraniami i produkcją. Końcowy mastering poprowadził i tym razem Finnur Hákonarson.

 

Podkreślić należy, iż każdy z opublikowanych singli znalazł się w pierwszej 10-tce islandzkiej listy przebojów.

Podobnie rzecz się ma z najnowszym utworem artystki zatytułowanym „Stormtrooper”, który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2016 roku. Jak wyjaśnia Bara „bohaterem utworu jest żołnierz-szturmowiec, który znajduje się na nieznanej planecie. Tam spotyka kobietę. Zakochują się w sobie. Później, on musi wrócić do walki, a ona pozostaje z ich dzieckiem. Piosenka jest metaforą dwojga ludzi, którzy są od siebie zasadniczo różni. Jedno z nich jest idealistą błądzącym z głową w chmurach, a to drugie jest bardziej praktyczne i mocno stąpające po ziemi. Są ze sobą na krótko, zanim nie zostaną rozłączni”.

Bara Heiða ponownie pracowała ze sprawdzonymi muzykami. Do nagrań zaprosiła również skrzypka Martina Frewera. Utwór „Stormtrooper” cieszy się w Islandii dużą popularnością. Jednakże co ciekawe jest obecnie emitowany nie tylko w islandzkich rozgłośniach radiowych, ale również w Niemczech i na Wyspach Owczych.

Aktualnie Bara Heiða szykuje się do nagrania i wydania kolejnych piosenek. Aktualnie wraz ze swoim bratem pracuje nad wydaniem albumu winylowego, na którym znajdzie się jej pięć utworów.

Bara Heiða : facebook / bandcamp