O  islandzkim akustycznym indie folk rockowym zespole Gringlo pisaliśmy już przy okazji recenzji ich debiutanckiego albumu EP „From Source” (2018; recenzja TUTAJ).

Dziś spotykamy się ponownie z zespołem prowadzonym przez singer-songwritera Ivana Mendeza (urodził się i wychował w Akureyri; jego ojcem jest Kolumbijczyk), gdyż 21 czerwca 2019 roku grupa Gringlo wydała swój pierwszy longplay zatytułowany „From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers”. Album został nagrany przez Sigfúsa Jónssona. Miksowaniem i masteringiem tego materiału zajmował się Haukur Pálmason.

Wydawnictwo „From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers” składa się z dwóch albumów EP „From Source” i „To the Ocean”, pojawia się na nim również dwu częściowy utwór „The River”. Jest to album koncepcyjny, który opowiada historię zranionej duszy chcącej znaleźć swój cel w życiu oraz uleczyć swoje zranione serce, a także poznać odpowiedzi na wszystkie wielkie pytania dotyczące życia i jego sensu. Piosenki na płytę powstawały w latach 2014-2017, kiedy Ivan (kompozytor i autor tekstów) po przejściu załamania nerwowego wybrał się w podróż po świecie, ćwicząc i zdobywając wiedzę na temat medytacji, jogi i medycyny alternatywnej. Muzyk wyjaśnia, że „muzyka była moim sposobem na wyleczenie ran, spojrzenie na siebie i otoczenie z innej perspektywy. Każda piosenka jest częścią mojej podróży i kawałkiem mojego serca”.

Wprawdzie historia przedstawiona na „From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers” nie rozgrywa się liniowo, ale można powiedzieć, że każda kompozycja jest pewną małą częścią całej historii, dając słuchaczowi możliwość spojrzenia na dane chwile i wspomnienia. Co ciekawe z okazji premiery tego albumu zespół Gringlo 8 czerwca br. zagrał specjalny koncert w Black Box w Hof. Na scenie grupie towarzyszyło gościnnie wielu innych muzyków, w tym m.in. sekcja instrumentów smyczkowych i dętych. Równocześnie był to koncert pożegnalny zespołu Gringlo, który przechodzi na „emeryturę”. Kończy się pewien etap dla muzyków tej grupy, ale jest to także dla nich nowy początek –  np. perkusista Arnar przeprowadza się na południe Islandii, a wokalista Ivan wyjeżdża jesienią do Berlina, gdzie będzie kontynuował studia muzyczne. Artysta dodaje, że „Mam nadzieję, że nasza muzyka będzie żyła swoim własnym życiem i pomoże innym tak, jak pomogła mi. Przygoda dopiero się zaczyna”.

Dlatego dziś, z perspektywy powyższej sytuacji, z pewnym sentymentem przyglądamy się i przysłuchujemy albumowi „From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers”. Zresztą o sentyment i refleksje tutaj nie trudno, bo po pierwsze sam koncept do tego zachęca, a po drugie proponowany nam przez Gringlo akustyczny indie folk rock wzbogacony partiami instrumentów klawiszowych, smyczkowych i dętych jest w swojej estetyce mocno ambientowy i hipnotyzujący. Ogólnie rzecz biorąc, formą dominującą na krążku jest właśnie  brzmienie akustycznej gitary i kojący głos Ivana. Pełnią one funkcję motywu przewodniego i spoiwa stylistycznego płyty. Również pozostali muzycy karmią nas dźwiękami subtelnymi, delikatnie błyszczącymi. W tym wypadku ważne są także dodatki, które nadają poszczególnym kompozycjom odpowiedniego smaku, głębi i charakteru. Można powiedzieć, że ta melancholia w sobie coś pogodnego i chwytającego za serce, że na jej tle promienieje jasne, ciepłe światło i nadzieja. W ten sposób muzyka Islandczyków wprowadza nas w inną przestrzeń, w duchowy wymiar, do którego chce się wracać. Widać, że zespołowi na tym właśnie zależało.

Gringlo kieruje swoją muzykę w stronę bardziej wymagających słuchaczy. Siłą ich albumu  są niebanalne melodie, raczej niespieszny rytm, przyjemne aranżacje i czarujący klimat. Dzięki temu „From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers” wprowadza słuchacza w błogi stan, wycisza go i napełnia nową energią. To idealne zakończenie działalności Gringlo. Dajcie się ponieść tym dźwiękom.

 

Gringlo :: From Source to the Ocean – A Tale Of Two Rivers

1. Dawn (intro) 01:46
2. Light of New Day 04:45
3. Through the Doubt 04:36
4. Stranger 03:11
5. The River 05:02
6. Paper Bags 05:11
7. Human 4:29
8. When We Were Young (feat. Thordis) 4:00
9. Brother 4:59
10. Whisper to the Wind 3:07
11. Lvrs 4:50
12. The River, Pt. 2 6:59

 

 

Gringlo : facebook / bandcamp / picdeer / spotify

Gringlo :: From Source to the Ocean - A Tale Of Two Rivers (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów