Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Księżyc świecił na żółto i różowo.

Tunglið glotti gult og bleikt”, islandzka pieśń odnaleziona w cyfrowym katalogu o historii muzyki i etnografii islandzkiej Ísmús, zyskała nowe życie w projekcie Noise From Iceland. – Mam nadzieję, że dzięki mojej interpretacji, więcej osób zapozna się z pięknem islandzkiego folkloru – mówi Kaśka Paluch, autorka projektu.

Noise From Iceland to dźwiękowa mapa Islandii, która powstaje od dwóch lat (artykuł na temat projektu znajdziecie TUTAJ). We wrześniu minionego roku ukazała się płyta „Noise From Iceland” (nasza recenzja TUTAJ), na której nagrania terenowe z wyspy mieszają się z elektroniczną muzyką taneczną. Teraz projekt idzie o krok dalej i obok nagrań terenowych, w muzyce Noise From Iceland pojawia się islandzki folklor.

Od dawna po głowie chodziło mi połączenie mojej muzyki i nagrań terenowych z pieśnią po islandzku – opowiada Kaśka Paluch – Zrządzeniem losu i przypadku trafiłam do przepastnego katalogu ÍSMÚS (íslenskur músík- og menningararfur), który przechowuje i publikuje nagrania, zdjęcia, filmy, scenariusze i teksty reprezentujące islandzką kulturę z przeszłości i teraźniejszości. Projektem zarządza Islandzkie Muzeum Muzyki oraz Instytut Studiów Islandzkich (Tónlistarsafns Íslands i Stofnunar Árna Magnússonar) – opowiada autorka utworu – Studiując muzykologię specjalizowałam się w etnomuzykologii, więc odkrycie zbiorów etnomuzykologicznych z Islandii sprawiło, że na długie godziny przepadłam w studni z nutami i nagraniami. Jedna z pieśni tam znalezionych urzekła mnie szczególnie.

Śpiewa ją Hildigunnur Valdimarsdóttir, a nagranie w sierpniu 1969 roku zarejestrowali Jón Samsonarson i Helga Jóhansdóttir. Autorem wiersza jest islandzki pisarz i poeta Valdimar Ásmundsson:

Tunglið glotti gult og bleikt
gegnum rifinn skjá, Geirlaug situr inni skápallinum á,
prjónar hún og prjónar hún
peysuna blá.”

Księżyc świecił na żółto i różowo
przez rozdarte niebo,
Geirlaug siedzi na tarasie,
I szyje, szyje
niebieski sweter

Księżyc jest bohaterem wielu legend obecnych w folklorze islandzkim. Ta, o której jest powyższa pieśń, opowiada historię Geirlaug i Glúmura. Kobieta siedzi nocą i szyje sweter. Światło Księżyca rozdzierające niebo niczym szatę, jako symbol jest zwiastunem nadchodzącego horroru. Wkrótce do Geirlaug przyjdzie Glúmur – jest martwy i chce ją ze sobą zabrać. Księżyc oświetla ich jak na scenie.

Jestem niezwykle wdzięczna za to, że otrzymałam od ÍSMÚS pozwolenie na wykorzystanie tego nagrania. Mam nadzieję, że dzięki mojej interpretacji, trochę więcej osób zapozna się z pięknem islandzkiego folkloru. Wszystkiemu towarzyszy nagranie terenowe z islandzkiego sztormu. Autorką zdjęcia na okładce płyty jest Magdalena Łukasiak.

Utwór „The Moon Glows Yellow and Pink” jest dostępny na wszystkich kanałach streamingowych – kliknij TUTAJ.


 

* materiały prasowe artysty