Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Alternatywna muzyka w Islandii to Supersport!

Supersport! to islandzki alternatywny kwartet, który tworzą muzycy wchodzący w skład legendarnego undergroundowego kolektywu muzycznego i artystycznego Post-Dreifing: Bjarni Daníel Þorvaldsson (gitara, wokal), Þóra Birgit Bernódusdóttir (bas, wokal), Hugi Kjartansson (gitara, klawisze, wokal) i Dagur Reykdal Halldórsson (perkusja, wokal).

Grupa debiutował w połowie ubiegłego roku albumem EP „Dog Run EP” (2020, recenzja TUTAJ). Natomiast 10 września 2021 roku zespół Supersport! wydał swój pierwszy długogrający album pod tytułem „Tveir Dagar” (ang. Two Days), który ukazał się nakładem japońskiej wytwórni Gifted. Album został wyprodukowany przez Árniego Hjörvara Árnasona (basistę z brytyjskiego zespołu The Vaccines), który – jak zapewniają członkowie grupy – pomógł im pogłębić poczucie estetyki dźwiękowej i zdefiniować swoje brzmienie. Producent zajmował się również rejestracją materiału (listopad 2020 – styczeń 2021) oraz miksami. Mastering albumu wykonał Ægir Sindri Bjarnason.Okładkę płyty przygotowała Margrét AðalheiðurÖnnu- og Þorgeirsdóttir.

Trzeba podkreślić, że na swoim najnowszym albumie Islandczycy kładą duży nacisk na etos DIT (Do-It-Together). Po pierwsze wszyscy członkowie zespołu wspólnie skomponowali cały materiał i każdy z nich wokalnie udziela się na płycie. A po drugie muzycy nawiązali współpracę z wieloma innymi artystami. W pewnym momencie w szeregach Supersport! pojawił się pomysł, aby w każdej piosence pojawił się jakiś nowy zaproszony muzyk/artysta. No i prawie tak jest, bo w nagraniach faktycznie pojawiło się kilku gości: Katrín Helga Ólafsdóttir (K.óla), Flaaryr (Diego Manatrizio), Salóme Katrín, Tumi Árnason i Jóhannes Bjarki Bjarkason (ze Skoffín).

Zawartość albumu „Tveir Dagar” jest wynikiem innowacyjnego podejścia zespołu Supersport! do pop rockowej klasyki. Polega to między innymi na licznych eksperymentach, swobodnej zabawie brzmieniem i nastrojami, żonglowaniu gatunkami oraz pływaniu po różnorodnych stylach. Muzycy czerpią swoje inspiracje z różnych epok i gatunków muzycznych, począwszy od pop rocka lat 60-tych (tutaj kłaniamy się The Beatles) i islandzkiego popu lat 70-tych, przez dream pop i gitarowy rock lat 90-tych, aż po dzisiejszy eksperymentalny rock, alternatywny pop i współczesną scenę indie folkową oraz estetykę lo-fi. Dodam, że oprócz elektrycznych i akustycznych gitar, perkusji i klawiszy, muzycy sięgają także po inne, mniej typowe instrumenty, np. flet, trąbkę, czy instrumenty smyczkowe.

Zespołowi Supersport! udało się stworzyć własny, unikalny styl, który wywołuje nostalgię, a do tego brzmi przyjemnie i ponadczasowo. Grupa nie idzie na estetyczne kompromisy, wymyka się wygodnemu zaszufladkowaniu, przez co fascynuje i intryguje jeszcze bardziej. „Tveir Dagar” to zestaw starannie skonstruowanych alternatywnych piosenek, które czarują swoim rozmarzonym klimatem oraz podnoszą na duchu ciepłą i chwytliwą melodyką. Mało? No to jeszcze w zestawie otrzymujecie duży pakiet ładnych harmonii wokalnych, które wciągają jeszcze bardziej w słodko-gorzkie opowieści. Utwory Supersport! są bardzo pomysłowe, świetnie zaaranżowane i skomponowane, ale jednocześnie świeże i lekkie. To bezcenny materiał, który dostarcza sporo ambitnej rozrywki i zabawy różnorakimi muzycznymi światami, pozwala cieszyć się jego poszczególnymi elementami i zapada w pamięć. Czekam na jego kontynuację.

 

 

Supersport! :: Tveir Dagar

1. Hring eftir hring 03:09
2. Uppi sofa (feat. K.óla) 03:28
3. Reykjavik culture night 2004 (feat. Flaaryr) 03:01
4. Barn dagsins (feat. Salóme Katrín & Tumi Árnason) 03:00
5. Song for my friend, June (feat. Jóhannes Bjarki Bjarkason) 03:54
6. Lag i partyi ~reykjavik~ 03:08
7. Something New! 02:29
8. GUD 03:29
9. Bregdur litil byflyga a leik 05:44
10. Eitt litid vorljod 02:16

 

Supersport! : facebook / spotifySupersport! :: Tveir Dagar (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów