0009549277_100

The Pogo Problem jest islandzko-duńskie trio funkcjonujące pod przewodnictwem islandzkiego gitarzysty, klawiszowca i kompozytora Steinara Guðjónssona, któremu towarzyszą: Anders Hellborn (Billow) na basie elektrycznym oraz Kristoffer Tophøj (Tako Lako, Wangel, Interfoam) na perkusji.

Steinar i Kristoffer spotkali się po raz pierwszy w Sztokholmie w 2011 roku podczas festiwalu Young Nordic Jazz Comets Final, w którym brał udział islandzki kwartet Steinara o nazwie Skver oraz duński zespół Interfoam, prowadzony przez Kristoffera. Panowie nawiązali później współpracę z Andersem (w Kopenhadze).

Warto zwrócić uwagę na to, że za swoją kompozycję „Difference of Opinion” zespół The Pogo Problem otrzymał nominację do nagród Icelandic Music Award, w kategorii Jazz composition of the year.

Natomiast 12 czerwca 2017 roku The Pogo Problem wydał swój debiutancki album „The Pogo Problem”. Materiał na płytę został nagrany w czerwcu 2016 roku w studio Millfactory Studios w Kopenhadze. Jego rejestracją i miksowaniem zajmował się wspólnie z zespołem  Thor Madsen. Zaś końcowy mastering wykonał Finnur Hákonarson. Niemal wszystkie kompozycje znajdujące się na krążku są autorstwa Steinara, oprócz „Over Time” napisanej przez Andersa i „Miderbarn, Teenager”, której kompozytorem jest Kristoffer.

0009549352_10

Twórczość The Pogo Problem to najprościej mówiąc połączenie instrumentalnego nordyckiego jazzu z elementami fusion jazz, post-rock i rock progresywny. Całość utrzymana jest w onirycznym klimacie easylistening. Nadmienię, iż wśród swoich ulubionych artystów muzycy The Pogo Problem wymieniają m.in. Brad Mehlau, Pat Metheny, the Bad Plus, EST, Gogo Penguin, Mark Guiliana.

Po pierwsze przyznać muszę, że album „The Pogo Problem” jest piękny w swej strukturze. Oszczędny jeśli chodzi o zaprezentowane instrumenty, a stawiający przede wszystkim na wrażliwość i niebywałe umiejętności jego twórców. Ich muzyka ma swój charakter, swoją atmosferę. Po drugie zaś to muzyka niezwykle emocjonalna, zazwyczaj stonowana i rozmarzona, ale nie pozbawiona również zaskakujących zwrotów w nastroju i tempie. Czaruje słuchacza i mocno angażuje w muzyczne opowieści. Czuć, iż muzycy bawią się tutaj dobrze, a przy tym co rusz strzelają udanymi pomysłami, dając tym samym słuchaczowi radość z odkrywania kolejnych zagrywek. A znajdziemy w tej muzyce dużo niesamowitych zagrywek i chwytliwych melodii potwierdzających talent i wszechstronność jej autorów i wykonawców.

The Pogo Problem stworzyli naprawdę świetną płytę, do wielokrotnego odsłuchu. Trio wypracowało formułę raczej kameralnej formy jazzu, opartej na starannych, wysmakowanych kompozycjach i czarujących aranżacjach, okraszonych niecodzienną pasją grania. Zrobili to z takim wdziękiem i tak ujmująco, że sprawią radość każdemu wrażliwemu sercu. Bez wątpienia dźwięki, które znajdziecie na „The Pogo Problem” poruszą Waszą wyobraźnię, a dodatkowo ich autentyczność być może sprowokuje do uronienia niejednej łzy. Spróbujcie!

 

a4217786015_10

 

The Pogo Problem :: The Pogo Problem

1. Non Taken 04:23
2. Legg 05:38
3. Fair Enough 05:55
4. Rest Assured 04:19
5. Sort of (Neatly Organized) 06:07
6. Up ‚n Atom 02:29
7. Over Time 04:40
8. Bear in Mind 04:37
9. Autisticity 05:04
10. Difference of Opinion 05:51
11. Midterbarn, Teenager 03:38

 

The Pogo Problem : website / facebook / bandcamp

The Pogo Problem :: The Pogo Problem
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów