AutorEinar Kárason

Tytuł polski: „Wyspa Diabła”

Tytuł oryginału: „Þar sem djöflaeyjan rís”

Tłumaczenie: Jacek Godek

Data wydania w Polsce: 2019

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marpress

Seria: Bałtyk

Liczba stron: 244

 

 

* Opis książki:

Lata 50. XX wieku. Thulecamp w Reykjaviku – dzielnica baraków, zamieszkiwana przez łobuzów, pijaków i biedotę. Tutaj dzieci zbyt szybko dorastają, rzeczy się zdobywa, a pracę traktuje dorywczo. Na czele wielopokoleniowej rodziny Thomassonów, zamieszkującej Thulecamp, stoi wróżka Karolina, kobieta silna i zdeterminowana. Córka Karoliny, Gogo, wychodzi za mąż za amerykańskiego żołnierza. Thomassonowie liczą, że dzięki temu ich los się poprawi. Okazuje się jednak, że „amerykański sen” może być koszmarem.

Kárason z niebywałą zręcznością opowiada o losach mieszkańców i mieszkanek Thulecampu, a jego bronią w walce z beznadzieją świata jest humor.

Wyspa diabła to w Islandii powieść kultowa. Kupił ją co ósmy mieszkaniec tego kraju.

Czytaj fragment książki.
 

* źródło opisu: opis wydawcy

 

 

 

Einar Kárason urodził się w Reykjaviku w 1955 roku. Studiował historię literatury na Uniwersytecie Islandzkim. Początkowo publikował głównie wiersze, w 1981 roku wyszła jego pierwsza powieść Guðjón, to idioci. Dwa lata później ukazała się trylogia Wyspa diabła, Złota wyspa i Ziemia przyobiecana, opowiadająca o życiu w latach powojennych w reykjavickiej dzielnicy powojskowych koszarach. Zyskała ona ogromną popularność, na jej podstawie powstały adaptacje teatralne, filmowe, a nawet musical. Kárason pisuje także opowiadania, poradniki podróżnicze i książki dla dzieci. Jego powieści przetłumaczone zostały na wiele języków. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.