10501819_863234730373745_7995895750642798686_n

Munstur to alternatywny pop-rockowy kwartet, który powstał na początku 2013 roku.

W jego skład wchodzą:

Kristinn Arnar Sigurðsson
Atli Arnarsson
Jökull Smári Jakobsson
Stefán Ragnar Sandholt

W listopadzie 2014 roku Munstur zadebiutowali mini albumem zatytułowanym „Intro EP”.

Dziwi mnie fakt, że większość osób kojarzy muzykę alternatywną, czy też indie pop-rock głównie z Wyspami Brytyjskimi lub USA. Według mnie niezaprzeczalnie ważnym miejscem dla tego gatunku jest również Islandia, która „wydała” i „wydaje” na świat wiele grup i artystów prezentujących intrygujące podejście na gruncie omawianej stylistyki muzycznej. Zazdroszczę Islandczykom alternatywy. Mają muzykę z prawdziwego zdarzenia.

1150168_739103462786873_1622382524_n

Tym razem na moim osobistym radarze gitarowej alternatywnej pojawił się Munstur. Na swojej płycie zamieścili jedynie 6 utworów, które jednak dają jakieś pojęcie na temat ich twórczości. To muzyka naturalna, szczera, lekka, a przy tym niebanalna. Bez nadęcia, zadęcia i walki o okupywanie radiowych list przebojów. Niemniej jednak niewymuszone granie Islandczyków prezentuje się atrakcyjnie i chwytliwie. Tym samym przewyższa z powodzeniem wiele komercyjnych, sztucznych produktów. Z albumu „Intro EP” w nasze uszy „uderza” subtelna melodia, przyjemne gitary i delikatny śpiew. Słuchanie wokalisty, który śpiewa tak lekko i uroczo jest prawdziwą gratką. Ma facet niesamowity dar, niezwykłą emocję w barwie głosu. Całość ubarwia tutaj sekcja rytmiczna i instrumenty dęte. Muzycy przypominają nam że cały czas mamy do czynienia z muzyką alternatywną, ale w idealnych proporcjach łączącą się z popem.

Można powiedzieć, że w podobny sposób próbuje grać wiele kapel i że na płycie nie ma nic odkrywczego oraz wpływającego na zmiany historii muzyki alternatywnej. Można, ale byłoby to mocno krzywdzące i niesprawiedliwe, gdyż Munstur urzeka artystyczną swobodą i aranżacyjnym wyczuciem. Nie są przy tym jednowymiarowi.

Słuchając „Intro EP” odnoszę wrażenie, że to udany wynik współpracy nie tylko muzyków, ale bardziej grupy dobrych przyjaciół. Nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby znajomość muzyków ograniczała się jedynie do pracy w studiu. To bardzo udany początek.

 

 

 

Munstur :: Intro EP

1. Asarus
2. Threshold
3. My thing
4. Tveir fuglar
5. Rising
6. Intro

 

 

 

 
Munstur : facebook / soundcloud

Munstur :: Intro EP (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów